Zapalenie dziąseł – przyczyny i objawy

Podstawowym środkiem zapobiegającym występowaniu zapalenia dziąseł jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a także regularne usuwanie pojawiającego się kamienia | fot.:pexels.com

Zapalenie dziąseł to powszechnie występująca dolegliwość. Jej przebieg jest różny – w niektórych przypadkach jest łagodny i pojawia się tylko lekki obrzęk i zaczerwienienie, w innych jednak może wystąpić ból, a nawet krwawienie. Nieleczone zapalenie dziąseł może przerodzić się w zapalenie przyzębia, zwane również paradontozą. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia dziąseł oraz jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Przyczyny zapalenia dziąseł

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest infekcja, którą wywołują bakterie nagromadzone w płytce nazębnej, która – w wyniku niedostatecznej higieny – zamienia się w kamień nazębny. W takich warunkach bakterie mają możliwość wzmożonego namnażania się i atakowania tkanki dziąsła. Zapalenie dziąseł najczęściej występuje na początku lokalnie wokół zęba, ale nieleczone – może rozprzestrzenić się na cały łuk zębowy. Na zapalenie dziąseł narażone są również osoby, które korzystają ze starych i źle utrzymanych protez, czy koronek zębowych.

Objawy zapalenia dziąseł

Pierwszym objawem zapalenia dziąseł jest zawsze zaczerwienienie i opuchlizna. Jeśli zostaną zbagatelizowane, może dojść do krwawienia z dziąseł, występować może także świąd, a nawet ból. Objawami pobocznymi, ale niezwykle uciążliwymi jest także uczucie niesmaku w ustach i nieświeży oddech, który pojawia się w efekcie  bakteryjnych stanów zapalnych. Jeśli nie podejmie się żadnych kroków w celu leczenia zapalenia dziąseł lub te okażą się niewystarczające, dolegliwość może przerodzić się w paradontozę. Ta choroba, może z kolei prowadzić do rozchwiania zębów w dziąśle, a w ostateczności, nawet do ich wypadnięcia.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Podstawowym środkiem zapobiegającym występowaniu zapalenia dziąseł jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a także regularne usuwanie pojawiającego się kamienia. Jeśli jednak dojdzie już do zapalenia, sama higiena to za mało. Należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który zasugeruje dalsze kroki. Jeśli problem nie jest zaniedbany i zareaguje się szybko, najczęściej wystarczy płukanka (więcej na ten temat można przeczytać pod tym linkiem: https://efektdentoseptu.pl/dentosept/#problemy-zdrowotne). Warto pamiętać też, że zapalenie dziąseł, jak każdy inny stan zapalny, wyleczyć jest tym łatwiej, im w lepszej ogólnej kondycji jest organizm i układ odpornościowy. Działa to też w drugą stronę, jeśli ma się problemy ze zdrowiem, infekcjami i innymi stanami zapalnymi, tym łatwiej dostać zapalenia dziąseł.


Artykuł sponsorowany

Tags from the story
,