Nieszczelność okien – co może być jej powodem i jak sobie z nią poradzić?

Nowoczesny dom z wielkimi oknami
Jeżeli okien nie da się uszczelnić, należy pomyśleć o ich wymianie na nowszy lub solidniejszy model. Dzięki temu w domu w końcu będzie ciepło i cicho, a od okien na pewno nie poczujemy przeciągu | fot.: stock.adobe.com

Nieszczelne okna są zmorą wielu domów. Zwykle pojawiają się w starszych konstrukcjach, jednak można mieć z nimi do czynienia również w nowo wzniesionych budynkach. Warto wiedzieć skąd bierze się nieszczelność okien, dzięki czemu można z nią walczyć. Jest kilka metod na to, by nieco poprawić szczelność okien, bez konieczności ich wymiany.

Dlaczego okna są nieszczelne?

W większości przypadków nieszczelne okna pojawiają się w starych domach, gdzie również same ramy okienne są leciwe. Bywa jednak, że problem nieszczelnych okien dotyka również nowych budynków. Warto znać możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy, dzięki czemu można walczyć z nieszczelnymi oknami.

Jedną z przyczyn nieszczelności okien są błędy popełnione w czasie montażu – niewłaściwe zamocowanie, nieprawidłowe uszczelnienie czy nierówne osadzenie okna. Skrzydło może być również zbyt słabo dociśnięte do ramy, dlatego raz na rok lub dwa warto sprawdzać tę możliwość. Najczęstszym problemem, jaki pojawia się przy użytkowaniu okien, jest ich uszkodzenie mechaniczne. Dzieje się tak na skutek zmiennych warunków atmosferycznych, wahań temperatur czy działania słońca. Z biegiem lat okna mogą tracić swoje właściwości, co w szczególności dotyczy okien drewnianych. Niestety, uszkodzone okna nie będą szczelne, a z czasem niedoskonałości będą się tylko pogłębiać. Do przyczyn nieszczelności okien można również zaliczyć zużywanie się uszczelek, które zmieniają swoją strukturę wraz ze wzrostem lub spadkiem temperatury powietrza czy montaż niewłaściwego rozmiaru okna. Podczas wymierzania ościeży łatwo można popełnić błąd – zbyt małe okna pozostawią szparę ciężką do uszczelnienia, natomiast za duże okna będą ulegały wypaczeniu.

Jak radzić sobie z nieszczelnymi oknami?

Okna nie powinny być idealnie szczelnie, jednak jeśli czuć od nich wyraźne podmuchy powietrza, należy szukać możliwości ich uszczelnienia. Warto bowiem pamiętać, że nieszczelne okna powodują nawet 25% utraty ciepła z wnętrza domu. Jeżeli nieszczelność pojawia się między ościeżnicą a skrzydłem, najprostszą metodą zaradzenia problemowi jest montaż samoprzyczepnych uszczelek, które można kupić w każdym markecie budowlanym. Montuje się je na oczyszczoną powierzchnię okna, dobierając uszczelkę pod względem kształtu i rozmiarów właśnie do okna. W przypadku nieszczelności na zetknięciu się szyby z ramą, można zastosować cienką warstwę silikonu, który zapełni ubytki. Czasami przyczyna nieszczelności jest bardzo błaha i można sobie z nią w prosty sposób poradzić. Należy włożyć kartkę papieru między ościeżnicę a skrzydło okna. Jeśli kartka da się wyciągnąć to wystarczy wyregulować docisk. Bywa jednak, że wymienione sposoby na uszczelnienie okien nie przynoszą pożądanego efektu, w domu jest zimno i z czasem wilgoć wnikająca przez okna powoduje rozwój pleśni na ścianach. Jeżeli okien nie da się uszczelnić, należy pomyśleć o ich wymianie na nowszy lub solidniejszy model. Dzięki temu w domu w końcu będzie ciepło i cicho, a od okien na pewno nie poczujemy przeciągu.


ASU

Tags from the story
, , ,