Filmowe premiery weekendu: „Gimme danger”, „Nieznajoma dziewczyna”, „Z innego świata”

Iggy Pop
Iggy Pop | Kris Krug at http://www.flickr.com/photos/kk (http://www.flickr.com/photos/kk/491716195/) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Kolejny weekend przynosi świetny dokument muzyczny poświęcony jednemu z największych fenomenów muzycznych – The Stooges wraz z charyzmatycznym Iggy’m Popem. Oprócz tego warto wybrać się do kina na klimatyczną belgijsko-francuską produkcję – swoiste śledztwo wynikające z poczucia winy, które prowadzi młoda lekarka; oraz kolejny, nieco melodramatyczny obraz z Marion Cotillard.

Gimme danger

  • reżyseria: Jim Jarmusch
  • obsada: Iggy Pop, Danny Fields, James Williamson

Jim Jarmusch, twórca „Broken Flowers” i „Patersona”, swoim nowym filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią „Gimme Danger” nie jest jednak fanowską laurką. Iggy Pop i myzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak „No Fun” czy nieśmiertelne „I Wanna Be Your Dog”.

Podobnie jak The Stooges i ich muzyka, „Gimme Danger” jest trochę szalony, chaotyczny, pełen emocji, zabawny, prymitywny, a jednocześnie wyrafinowany w najbardziej nieokrzesany sposób. Niech żyją The Stooges!

– Jim Jarmusch

Nieznajoma dziewczyna

  • reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
  • obsada: Adele Haenel, Jeremie Renier, Olivier Gourmet

Kiedy lekarka Jenny uczy swojego praktykanta przestrzegania godzin pracy, jeszcze nie wie, że respektowanie tych zasad wkrótce zmieni jej życie. A stanie się tak, ponieważ do jej drzwi – ale już po godzinach pracy – zapuka pewna młoda kobieta. Jenny nie otworzy, a nazajutrz na placu budowy blisko kliniki, w której pracuje, policja znajdzie ciało tajemniczej kobiety. Teraz trapiona wyrzutami sumienia Jenny chce na własną rękę ustalić tożsamość zmarłej i zapewnić jej godny pochówek.

Z innego świata

  • reżyseria: Nicole Garcia
  • obsada: Marion Cotillard, Louis Garrel, Alex Brendemuhl

Gabrielle (Marion Cotillard) pochodzi z małego miasteczka na południu Francji, gdzie marzenia o prawdziwej, przepełnionej namiętnością miłości uchodzą za skandaliczne i szalone. W czasach, w których liczą się przede wszystkim stabilizacja i bezpieczeństwo, rodzice dziewczyny, wbrew jej woli, wydają ją za mąż za Jose (Alex Brendmuhl), uczciwego i pracowitego hiszpańskiego farmera. Kiedy po latach spokoju u boku męża, Gabrielle wyjeżdża do uzdrowiska w Alpach i poznaje Andre (Louis Garrel), przystojnego żołnierza, który rozpala w niej od dawna skrywane żądze, w jej życiu na nowo pojawiają się pasja i namiętność. Tym razem Gabrielle jest zdeterminowana, by podążać za swoimi pragnieniami.


Materiały prasowe Gutek Film, Aurora Films, M2Films