Rolety rzymskie – co różni je od innych rodzajów rolet?

Rolety rzymskie - ciemne - w sypialni
Zaletą tego typu rolet jest możliwość demontażu i prania. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wybór rolety na okno nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Zanim zdecydujesz się na określony typ sprawdź, czym się od siebie różnią. Porównaj rolety rzymskie z innymi rodzajami rolet.

Rolety zwijane

Najpopularniejszy i najczęściej spotykany typ rolet. Prawdopodobnie właśnie te jako pierwsze przychodzą na myśl na hasło: „roleta”. Kupon dość sztywnego materiału za pomocą łańcuszka i specjalnego mechanizmu można dowolnie opuszczać i podnosić. Dół tkaniny dodatkowo zabezpieczony jest sztywną listwą. Takie rolety nawija się na rolkę zamontowaną nad oknem. Jeśli rolka jest zamaskowana kasetą, po zwinięciu roleta jest całkowicie niewidoczna (Zobacz: Jak urządzić pokój dla nastolatka – najciekawsze trendy). Jej zaletą jest dość niska cena, to najtańszy typ rolet, można je kupić nawet w marketach i dyskontach. Wada – roleta porusza się na wietrze, nie nadaje się do okien dachowych, brzydko od nich odstaje.

Rolety zwijane z prowadnicami

To dokładnie ten sam typ rolet, co opisane wyżej. Jedyną różnicą są boczne prowadnice przymocowane do okna. Jeśli się na nie zdecydujemy, musimy pamiętać, że część szyby zostanie dodatkowo zasłonięta. Zaletą takiego rozwiązania jest utrzymanie rolety w niezmiennej pozycji w stosunku do okna. Prowadnice dobrze sprawdzają się przy oknach dachowych.

Wadą rolet zwijanych, zarówno z prowadnicami, jak i bez, jest niemożność demontażu w celu uprania. Taką roletę można czyścić jedynie na oknie.

Roleta rzymska - jasna - w sypialni
Rozwinięte wyglądają jak elegancka, ozdobna zasłona. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rolety plisowane

Mają formę harmonijki i to najbardziej odróżnia je od tradycyjnych rolet zwijanych. Podobnie jak one są montowane do okna lub umieszczane w prowadnicach. W przypadku rolet plisowanych ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zwijania ich na górną bądź dolną rolkę. Dzięki temu można decydować, która część okna ma być przesłonięta. Takie rozwiązanie stosuje się w roletach plisowanych dwufunkcyjnych. Dobrze sprawdzają się na oknach dachowych.

Rolety dzień – noc

W ostatnich latach bardzo modne i ciekawe rozwiązanie. Umieszczone na szynie pasy materiału przedzielone są przerwami o tej samej szerokości. Regulacja za pomocą łańcuszka pozwala tak ustawić pasy, że w ciągu dnia zapewniamy sobie stały dostęp światła, zaś w nocy – prywatność. „Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać, że w ciągu dnia połowa okna będzie przesłonięta równoległymi pasami, co znacznie ograniczy dostęp światła słonecznego” – przestrzega Elżbieta Dejneka, dekoratorka marki Eurofirany z salonu w Galerii CH FASTY oraz Galerii CH Biała w Białymstoku.

Rolety rzymskie - jasne - w kuchni
Zamocowane na haczykach i fiszbinach podczas unoszenia ku górze układają się w symetryczne, kształtne falbany, zwane też czasem zakładkami. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rolety rzymskie – wisienka na torcie

Te rolety nie do końca zasługują na swoją nazwę – nie rolują się. Jednak skoro po rozwinięciu wyglądają niemal jak klasyczna roleta, zwykło się zwać je właśnie tak. Rozwinięte wyglądają jak elegancka, ozdobna zasłona (często dół obszyty jest falbaną), po złożeniu są oryginalną dekoracją pokoju mieszczoną nad oknem. Zamocowane na haczykach i fiszbinach podczas unoszenia ku górze układają się w symetryczne, kształtne falbany, zwane też czasem zakładkami. Rolety rzymskie to najbardziej uniwersalny typ rolet. Można je uszyć praktycznie z każdego rodzaju tkaniny, nie musi być sztywna. Zaletą tego typu rolet jest możliwość demontażu i prania. Pozwala to nie tylko zachować czystość, ale też co jakiś czas zmienić wystrój pomieszczenia. Jeśli zależy nam na wybitnie dekoracyjnym typie rolet, możemy postawić na rolety weneckie lub austriackie, dwie fantazyjne wersje rolet rzymskich. Te pierwsze nie składają się, ale unoszą do góry podobnie jak kurtyna w teatrze, te drugie dzięki zastosowaniu pionowych i poziomych zakładek zachowują nierównomierny, falbaniasty charakter, nawet gdy są całkowicie rozwinięte.

Eurofirany to rodzinna firma specjalizująca się w szyciu na wymiar firan, rolet i zasłon z tkanin od najlepszych światowych projektantów. Ma w swojej ofercie tkaniny z kolekcji Evy Minge, Pierre Cardin Paris, Royal Collection, Limited Edition i Simply Line. Oferuje także artykuły dekoracji wnętrz i tekstylia użytkowe. Posiada rozbudowaną sieć kilkudziesięciu salonów na terenie całej Polski oraz czynny całą dobę sklep internetowy. Dla wygody klientów umożliwia dokonywanie zakupów z płatnością w systemie ratalnym.


Materiał partnera zewnętrznego