Już dziś premiera „Gwiazd”

Gwiazdy
Pierwsze recenzje wskazują, że „Gwiazdy” mogą być najlepszym filmem Jana Kidawy-Błońskiego, reżysera nagradzanego m.in. za „Różyczkę” i „Skazanego na bluesa” | fot.: Robert Jaworski

Już dziś w warszawskim kinie Cinema City Sadyba odbędzie się uroczysta premiera najnowszego filmu Jana Kidawy-Błońskiego pt.: „Gwiazdy”. Pierwsza kinowa produkcja Film Point Group, spółki zależnej PMPG Polskie Media, wejdzie do kin w najbliższy piątek.

Pierwsze recenzje wskazują, że „Gwiazdy” mogą być najlepszym filmem Jana Kidawy-Błońskiego, reżysera nagradzanego m.in. za „Różyczkę” i „Skazanego na bluesa”.

„Gwiazdy” to opowieść o wielkiej miłości i wielkiej piłce. Kibice znajdą w niej wspomnienie najlepszych lat polskiej piłki nożnej, awansu Górnika Zabrze do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, echa sukcesów kadry Kazimierza Górskiego, polskiego mistrzostwa olimpijskiego z Monachium i trzeciego miejsca w Mistrzostwach Świata 1974. Ale obok wielkiej piłki jest w „Gwiazdach” jeszcze wielka miłość i niezapomniany „drugi plan” – Śląsk ze swoja niełatwą historią. Bohaterem filmu jest Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz), który dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem… oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Z czasem rywalizacja przyjaciół przenosi się z podwórka na stadiony śląskich klubów – Polonii Bytom i Górnika Zabrze – i wykracza daleko poza boisko, a stawką w niej jest miłość oraz udział w olimpiadzie i mistrzostwach świata.

Gwiazdy
fot.: Robert Jaworski

Smaczku filmowi niewątpliwie dodaje plejada gwiazd – nie tylko aktorskich – w rolach drugoplanowych i epizodach. Na ekranie zobaczymy m.in. wyjątkową kreację Magdaleny Cieleckiej, niezapomnianą rolę Mariana Dziędziela, świetnego Eryka Lubosa i Pawła Deląga. W filmie pojawiają się również m.in. Grażyna Torbicka i wokalista grupy VOX, Witold Paszt.

Znakomite efekty specjalne pozwoliły reżyserowi spleść ujęcia z archiwów telewizyjnych i filmowych ze zdjęciami z filmów w niesamowitą, żywą i poruszającą opowieść o wielkich namiętnościach i o strasznych – z punktu widzenia dzisiejszego widza – czasach, w których przypadła młodość bohaterów tej opowieści.

– Film budzi niezwykłe emocje we wszystkich grupach wiekowych a po ocenach recenzentów nabieram przekonania, iż ta filmowa historia ma potencjał, by zdobyć serca widzów podobnie jak wpisany w historię Śląska i Zabrza kinowy hit „Bogowie”– mówił po śląskiej prapremierze filmu Michał Maciej Lisiecki – współproducent, prezes PMPG Polskie Media.

Gwiazdy
Gwiazdy fot.: Robert Jaworski

Film „Gwiazdy” trafi do kin w całej Polsce w najbliższy piątek, 12 maja 2017 r.

Producentem filmu jest Film Point Group, spółka zależna PMPG Polskie Media. PMPG również partycypowała w produkcji „Gwiazd”. Koproducentami filmu są także: Narodowe Centrum Kultury, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, miasto Zabrze, Silesia Film, Lightcraft, Telewizja Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za dystrybucję filmu w Polsce odpowiada Kino Świat. Mecenasami „Gwiazd” są m.in. Ekstraklasa i Polski Związek Piłki Nożnej.

FB #Gwiazdy: www.facebook.com/FilmGwiazdy


@infoWire