Fenomen ethio-jazzu w dokumencie Maćka Bochniaka

Maciek Bochniak, reżyser Miliarda szczęśliwych ludzi i Disco polo, w swoim najnowszym filmie Ethiopiques: Muzyka duszy przybliża fenomen ethio-jazzu, zabierając widzów w niezwykłą podróż śladami jednego z najbardziej oryginalnych gatunków muzycznych XX wieku | fot.: materiały prasowe

Etiopski jazz – muzyka, którą pokochał świat, a jej wielbicielami są Jim Jarmusch, Patti Smith czy Robert Plant, stała się bohaterką nowego dokumentu HBO Europe Ethiopiques: Muzyka duszy w reżyserii Maćka Bochniaka.

Maciek Bochniak, reżyser Miliarda szczęśliwych ludzi i Disco polo, w swoim najnowszym filmie Ethiopiques: Muzyka duszy przybliża fenomen ethio-jazzu, zabierając widzów w niezwykłą podróż śladami jednego z najbardziej oryginalnych gatunków muzycznych XX wieku. Spotyka się z Francisem Falceto, który staje się jego przewodnikiem po skomplikowanej historii etiopskiej muzyki rozrywkowej. Wspólnie docierają do rozproszonych po całym świecie jazzmanów, którzy opowiadają o swingujących latach 70., szalonych imprezach przy dźwiękach wykonywanej na żywo muzyki i Etiopii, której już nie ma. Ethiopiques: muzyka duszy to prawie pięć lat skrupulatnej pracy na trzech różnych kontynentach. Historie swojego życia w filmie opowiadają Girma Beyene, Amha Eshete, Mahmoud Ahmed czy Melake Gebre.

Film został wyprodukowany przez HBO Europe, Pokromski Studio i P’Artisan Filmproduktion przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Media Creative Europe.

Polska premiera filmu w HBO i HBO GO została zaplanowana na niedzielę, 3 grudnia. W serwisie HBO GO dokument będzie dostępny od rana, natomiast w HBO zostanie wyemitowany o godz. 22.10. Powtórki odbędą się w środę, 6 grudnia w HBO2 o godz. 21.00 oraz w piątek, 8 grudnia o godz. 22.25, również w HBO2.

Więcej w recenzji.


Materiały prasowe