Kiedy możemy spodziewać się kolejnej Diuny w reżyserii Denisa Villeneuve’a?

Diuna 2
Premierę drugiej części filmu zaplanowano na październik 2023 roku, ale przeniesiono ją na listopad tego samego roku | fot.: stock.adobe.com

„Diuna” to popularna saga o międzygalaktycznym wojowniku Paulu Artrydzie. Zostaje on powołany na przywódcę swojego ludu i ma go uratować przed unicestwieniem. Planetę ogarnia rywalizacja i walka o bardzo cenną substancję, która wydaje się niezbędna do życia, jest ona w stanie obudzić w ludziach ich największe możliwości i zdolności. Nosi ona nazwę „przyprawy”, główny bohater staje na czele ludności i walczy w jej obronie, starając się nie dopuścić do handlu cennym złożem między galaktykami. Przeżyć mogą tylko ci, którym uda się pokonać swój strach.

Dotychczasowe adaptacje Diuny

Film oparty jest na powieści science – fiction, jednego z najbardziej popularnych amerykańskich pisarzy Franka Herberta, która ukazywała się w odcinkach w latach 60. ubiegłego wieku. Została wydana w 1965 roku i od razu była bardzo popularna. Pierwsza adaptacja powstała w 1984 roku, nakręcono także miniseriale „Diuna” oraz „Dzieci Diuny”. W 2021 roku powstała bardzo popularna wersja „Diuny” Denisa Villeneuve’a, film otrzymał wiele nagród. Adaptacja otrzymała 10 nominacji do Oskara, z czego otrzymała sześć. Premiera filmu miała miejsce w trudnym czasie związanym z pandemią, ale odniosła sukces, w filmie wystąpili między innymi tacy aktorzy jak: Rebecca Ferguson, Timothee Chalamet, Zendaya i Oscar Izaac. Zakończenie filmu umożliwiało powstanie kontynuacji następnych części. Po sukcesie filmu wiele osób oczekiwało drugiej części filmu, w lipcu tego roku na oficjalnej stronie filmu podano informację o rozpoczęciu produkcji drugiej części „Diuny”.

Diuna 2 – gdzie będą kręcone zdjęcia i kiedy odbędzie się premiera?

Pierwsza część filmu była nagrywana w 2019 roku, ale dopiero po dwóch latach film miał możliwość pojawienia się w kinach. Premierę drugiej części filmu zaplanowano na październik 2023 roku, ale przeniesiono ją na listopad tego samego roku. Denis Villeneuve rozpoczął pracę nad zdjęciami we Włoszech, w miejscowości, w której znajduje się rodzinny grobowiec Brion, jest on zaprojektowany w specyficzny sposób, ponieważ budowla zmienia się w zależności od miejsca, w jakim znajduje się osoba patrząca. Podczas kręcenia zdjęć grobowiec jest wyłączony z możliwości zwiedzania przez turystów. W następnej kolejności ekipa filmowa ma udać się na Węgry, pierwsza część była również tam nagrywana. Wątek drugiej części filmu ma być oparty na postaci Chani, oczarowany jest nią Paul Atryda. Opowieść ma dotyczyć związku, jaki zawarł Paul Atryda z Chani i Fremenami. Zdjęcia mają się również odbywać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Jordanii. W drugiej części filmu mają występować bohaterowie znani z pierwszej części, Timothee Chalamet będzie grał jedną z głównych postaci, towarzyszyć mu będzie także Zendaya. Główny bohater ma stanąć przed dylematem dokonania wyboru między osobistym szczęściem a losami całego wszechświata. Reżyser Denis Villeneuve od razu planował, że jego adaptacja książki Franka Herberta ma składać się z dwóch części. Po ukazaniu się pierwszej części filmu chciał sprawdzić, czy będzie się on podobał i dopiero podjął decyzję o nagrywaniu kolejnej.

MKM

Tags from the story