Drukarka 3D – co ma nam do zaoferowania? Gdzie można znaleźć dla niej zastosowanie?

drukarka 3d
Zastosowanie drukarek 3D jest zaskakująco szerokie | fot.: StockAdobe.com

Drukarki 3D zdobywają coraz większą grupę wiernych fanów. Oferują stworzenie szerokiej gamy przedmiotów, o najróżniejszych zastosowaniach, przy stosunkowo niskich nakładach finansowych. Do czego można wykorzystać druk 3D?

Od branży gastronomicznej, przez architekturę, po medycynę

Zastosowanie drukarek 3D jest zaskakująco szerokie. W zależności od tego, czy korzystamy z niskobudżetowych drukarek FDM, czy idziemy krok dalej i tworzymy wydruki ze światłoutwardzalnej żywicy albo sproszkowanych materiałów, możemy wydrukować przedmioty o odmiennych właściwościach. Druk komercyjny funkcjonuje na rynku od kilkudziesięciu lat i znalazł zastosowanie w wielu branżach. Jedną z nich jest branża produkcyjna, która wykorzystuje druk 3D na wiele sposobów, m.in. umożliwiając weryfikację projektów CAD i sprawdzenia funkcjonalności przyszłego produktu końcowego. W motoryzacji, drukarki pomagają w tworzeniu prototypów, a także pozwalają na tworzenie narzędzi i części zamiennych. W lotnictwie, za pomocą druku 3D tworzone są modele koncepcyjne. W branży związanej z jubilerstwem, korzysta się z możliwości tworzenia form. Medycyna korzysta z wydrukowanych modeli anatomicznych, a także narzędzi chirurgicznych. Stomatolodzy drukują makiety, nakładki oraz szablony chirurgiczne. Za pomocą druku 3D są również w stanie przeprowadzić wizualizację zabiegów. Architekci cenią sobie możliwość szybkiego wydrukowania makiety oraz zweryfikowania projektu. W gastronomii, korzysta się z wydrukowanych opakowań. Można powiedzieć, że drukarki 3D na stałe zagościły w przemyśle komercyjnym, ułatwiając pracę wielu specjalistom.

Szeroki wybór filamentów oraz innych materiałów służących do druku

W zależności od tego, jaką drukarką 3D dysponujemy, będziemy posługiwać się różnymi technologiami. Najpopularniejszą, niskobudżetową jest metoda FDM, podczas której do tworzenia wydruków wykorzystuje się termoplasty (inaczej filamenty.) Przy technologiach takich jak SLA, DLP, czy MJP, wykorzystywane są żywice światłoutwardzalne. SLS i MJF korzystają ze sproszkowanych tworzyw sztucznych. Z kolei drukarki korzystające z metod DMP, DMLS, EBM, oraz SLM, jako materiał wykorzystują sproszkowany metal. Ciekawostką jest metoda LOM, pozwalająca na drukowanie z… papieru lub folii. Tak szeroki wybór pozwala na stworzenie wydruków, które spełnią nasze potrzeby i oczekiwania. Odpowiednio dobierając materiał, jesteśmy w stanie stworzyć wydruk odporny na działanie wysokich temperatur, nierozpuszczalny, gładki, wytrzymujący duże obciążenia mechaniczne. A także taki, który będzie elastyczny i w miarę rozciągliwy. Wszystko zależy od technologii oraz materiału, których użyjemy w procesie drukowania.

Drukarki 3D, choć obecne na rynku od dłuższego czasu, nadal kryją w sobie ogromny potencjał i tylko czekają, aż ktoś znajdzie dla nich nowe zastosowanie. Z ich pomocą drukowana jest żywność, protezy, elementy wykorzystywane przez inżynierów, a nawet…domy! Technologia druku 3D jest z pewnością fascynująca i pozwalająca na tworzenie niesamowitych przedmiotów. Warto poznać ją nieco lepiej.


KNO

Tags from the story
,