Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym – skąd się biorą, czym się objawiają i grożą oraz jak sobie z nimi radzić?

problemy z żuchwą
Czym jest zespół stawu żuchwowo-skroniowego (DSŻS)? Jakie są jego objawy i jak sobie z nimi radzić? | fot.: stock.adobe.com

Problemy bólowe w obrębie twarzoczaszki dotyczą bardzo wielu osób. Ich przyczyn może być bardzo wiele, ale żadnej z nich nie należy bagatelizować. Czym jest zespół stawu żuchwowo-skroniowego (DSŻS)? Jakie są jego objawy i jak sobie z nimi radzić? 

Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Problemy z omawianym stawem u każdego pacjenta mogą objawiać się nieco inaczej. Objawy mogą przypominać inne choroby np. zwyrodnienia na tle reumatycznym. I choć samo schorzenie jest bardzo powszechne (nieprawidłowości w budowie stawów obserwuje się niemal u 40% populacji), to postawienie właściwej diagnozy może być czasochłonne i trudne. Najczęstsze objawy obejmują jednak:

  • Odgłosy podczas ruszania szczęką. Mogą pojawiać się w czasie przeżuwania lub mówienia i być słyszalne tylko dla samego pacjenta. Opisywane są jako „strzykanie”, „trzeszczenie”, czy odgłosy „pękania”.
  • Uczucie przeskakiwania stawu lub tarcia w jego obrębie, a nawet nagła zmiana ułożenia zębów górnych oraz dolnych.
  • Dolegliwości bólowe o zróżnicowanym nasileniu i umiejscowieniu. Mogą dotyczyć samego stawu, ale też okolic uszu lub zębów.
  • Bóle głowy o charakterze migrenowym i promieniujące w różne części twarzoczaszki.
  • Ból podczas szerokiego otwierania ust np. podczas śpiewania czy ziewania.
  • Zablokowanie lub wypadnięcie żuchwy przy szerokim jej rozwarciu.

Przyczyny dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z bardziej złożonych stawów w organizmie ludzkim. Wynika to z faktu, że może się on poruszać w kilku kierunkach (na boki oraz przód-tył). Pozwala nam nie tylko mówić, ale także przeżuwać pokarmy. Przyczyn jego dysfunkcji może być wiele. Pierwszą z nich są wrodzone nieprawidłowości w budowie samego stawu, a także schorzenia mięśni. Jednak problemów w jego obrębie można się nabawić także w trakcie życia. Nadmierny stres może powodować mocne zaciskanie zębów i nieświadome nimi zgrzytanie (głównie podczas snu, ale nie tylko). Mówimy wówczas o jednostce chorobowej zwanej bruksizmem. Ona również przyczynia się do problemów i dolegliwości w obrębie stawów.

Kolejnymi przyczynami DSŻS są zwyrodnienia reumatoidalne, w głównej zaś mierze cierpią na nie osoby zmagające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Przyczynić się do niego mogą również nieleczone ubytki w uzębieniu, braki zębów i tym samym nierównomierne obciążenie zgryzu. Ostatnim zaś z powodów są urazy mechaniczne takie jak uderzenia w obrębie twarzoczaszki.

Leczenie problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym

W leczeniu DSŻS najczęściej stosuje się specjalne szyny i ochraniacze. Stabilizują one zgryz i tym samym sam staw żuchwowo-skroniowy. Zabezpieczają przed nieświadomym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami, szczególnie podczas snu. Dla uśmierzenia bólu podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty lub ich mocniejsze odpowiedniki przepisane przez lekarza.

Jednak w terapii najważniejsze są zmiany, których w swoim życiu dokonuje sam pacjent. Przydatne są techniki relaksacyjne i obniżające stres, ćwiczenia rozluźniające, a nawet fizjoterapia. Zaleca się spożywanie wyłącznie miękkich pokarmów. W wypadku braków w uzębieniu konieczne staje się wykonanie protetycznych uzupełnień, a przy wadach zgryzu przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. Najważniejsza jest więc diagnoza i określenie przyczyn pojawienia się problemu. Tylko wtedy obrać można właściwą drogę leczenia.

KBR