Proste sposoby na poprawę krążenia w nogach

Słabe krążenie w nogach
Prawidłowa cyrkulacja krwi pozwala zarówno na dostarczenie tlenu i składników odżywczych do naszych tkanek jak i na usunięcie z nich produktów przemiany materii. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Prawidłowa cyrkulacja krwi pozwala zarówno na dostarczenie tlenu i składników odżywczych do naszych tkanek jak i na usunięcie z nich produktów przemiany materii. Do elementów układu krążenia w naszym organizmie zaliczamy m.in. naczynia krwionośne wśród których wyróżnić możemy tętnice oraz żyły.

Tętnice są rodzajem naczyń doprowadzających natlenowaną krew, pompowaną przez serce, do poszczególnych tkanek organizmu. Natomiast za odprowadzanie krwi odpowiadają żyły. Ruch krwi w tętnicach zapewniony jest przez ciśnienie utrzymywane dzięki skurczom mięśnia sercowego. Żyłami transportowana jest krew o niższym ciśnieniu dlatego ich ściany posiadają zastawki zapobiegające cofaniu się płynu. Najdłuższą drogę z tkanek do serca odbywa krew wracająca z kończyn dolnych. Dodatkowym utrudnieniem w jej transporcie jest fakt, że odbywa się on wbrew siłom grawitacji. To wszystko powoduje, że często dochodzi do zaburzeń w transporcie krwi żylnej w nogach, co prowadzi do niewydolności żył powierzchniowych i powstawania nieestetycznych żylaków.

Regularnie spaceruj

Spacery są prostym i niemęczącym sposobem na poprawę krążenia, również w obszarze kończyn dolnych. W trakcie spaceru pracują mięśnie naszych nóg stymulując działanie tzw. pompy mięśniowej ułatwiającej przepływ krwi z nóg w stronę serca. Skurcze i rozkurcze mięśni są niezbędnym elementem do prawidłowego przepływu krwi żyłami nóg.

Dbaj o odpowiednią pozycję

Zwróć uwagę czy siedząc zakładasz nogę na nogę. Pozycja ta jest niekorzystna dla prawidłowej cyrkulacji w dolnych częściach ciała. U osób z predyspozycjami do niewydolności żył powierzchniowych zakładanie nogi na nogę zwiększa ryzyko rozwoju żylaków. Dlatego chcąc utrzymać prawidłowe krążenie w nogach zadbaj o to by w trakcie siedzenia stopy obydwu nóg znajdowały się na podłodze. Unikaj także zbyt długiego przebywania w jednej pozycji, gdyż sprzyja to zastojom krwi w żyłach nóg prowadząc do ich poszerzenia i żylaków. Siedząc możesz też usprawnić krążenie poprzez trzymanie nóg na podwyższeniu np. podnóżku czy taborecie.

Noś rajstopy uciskowe

W poprawie krążenia w nogach pomocne mogą być specjalistyczne elementy odzieży. Polecane są one szczególnie osobom, których praca wymaga długich okresów bezruchu lub tym którzy zaobserwowali u siebie początki niewydolności żył powierzchniowych nóg. Rajstopy czy podkolanówki uciskowe są zaprojektowane tak, aby wywierać na żyły nacisk usprawniający przepływ krwi przez te naczynia krwionośne, tym samym zapobiegając zakrzepom, ich poszerzeniu i rozwojowi żylaków.

Chcąc złagodzić objawy niewydolności żył powierzchniowych stosuj żele z heparyną

Gdy pojawiają się pierwsze objawy wskazujące na problemy z żyłami powierzchniowymi nóg (opuchlizna, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, mrowienie, ból) oprócz rajstop uciskowych czy dbania o ruch warto sięgnąć po żele z heparyną jak LiotonÒ1000 więcej o tym preparacie dowiesz się na http://lioton.pl. Substancja ta ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne a także łagodzi obrzęki.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,