Odważnie i romantycznie. Najgłośniejsze filmy o tematyce LGBT+!

portret kobiety w ogniu
Portret kobiety w ogniu opowiada o utalentowanej malarce Marianne, która dostaje zadanie namalowania portretu córki bogatego, francuskiego małżeństwa bez jej wiedzy | fot.: Gutek Film

Choć tematyka LGBT w kinie pojawia się od niedawna, jej odległe echa można odnaleźć już w kinie przedwojennym. To właśnie wtedy niektórzy twórcy, tacy jak Alfred Hitchcock, wbrew panującej cenzurze przemycali na ekran nieheteronormatywne postacie. Na szczęście obecnie cenzura nie jest już problemem, a coraz więcej twórców otwarcie podchodzi do mniejszości seksualnych. Zainteresowani tą tematyką postanowiliśmy przygotować zestawienie najgłośniejszych i najważniejszych filmów o tematyce LGBT+ wraz z krótkim omówieniem ich znaczenia dla światowej kinematografii. 

Tajemnica Brokeback Mountain (2005, reż. Ang Lee)

Choć przed Tajemnicą Brokeback Mountain wyszło wiele ważnych filmów o osobach homoseksualnych, to własnie ten amerykański melodramat na stałe połączył tematykę LGBT z kinem głównego nurtu. Film opowiada o dwóch kowbojach (Jake Gyllenhaal i nieżyjący już Heath Ledger) wracających wspomnieniami do czasów swojej młodości, w których połączyła ich wielka miłość. Choć dzieło Anga Lee spotkało się z krytyką środowisk prawicowych, amerykańska Akademia FIlmowa nominowała obraz aż do ośmiu Oscarów. Tajemnica Brokeback Mountain uważana była za murowanego faworyta do najważniejszej statuetki, ale ostatecznie przegrała rywalizację z krytykującym rasizm dramatem Miasto gniewu. Film ostatecznie otrzymał trzy statuetki za najlepsza reżyserię, scenariusz oryginalny oraz muzykę.

Moonlight (2016, reż. Barry Jenkins)

To, co nie udało się Tajemnicy Brokeback Mountain, osiągnął Moonlight – dzieło Jenkinsa nagrodzone zostało Oscarem za najlepszy film, a dzięki ogromnemu sukcesowi filmu opinia publiczna otworzyła się na dyskusje dotyczącą osób LGBT w środowisku osób czarnoskórych. Film opowiada historię ubogiego chłopca ze slumsów Miami, który dorasta w świecie pełnym przemocy i narkotyków, a zarazem odkrywa swoją seksualność, będącą dla niego źródłem silnych uczuć, ale też i ogromnych kłopotów. Bezpośrednim rezultatem ogromnego Moonlight było spopularyzowanie amerykańskiej niezależnej wytwórni filmowej A24, która nie boi się podejmować trudnych tematów dyskryminacji mniejszości seksualnych, etnicznych czy rasowych.

Portret kobiety w ogniu (2019, reż. Céline Sciamma)

Ten głośny, francuski dramat historyczny podbił amerykański box-office, a następnie trafił do polski za sprawą Gutek FilmPortret kobiety w ogniu opowiada o utalentowanej malarce Marianne, która dostaje zadanie namalowania portretu córki bogatego, francuskiego małżeństwa bez jej wiedzy. W ramach pracy nad portretem artystka musi się zbliżyć do dziewczyny, co wyzwala w niej niekontrolowane uczucia. Krytycy docenili film Sciammy za doskonałe wyważenie wątków historycznych i miłosnych, a także niesamowity talent reżyserki do tworzenia emocjonujących scen. Jak przyznaje reżyserka, jej zamierzeniem było od samego początku pokazanie, że miłość nie musi ograniczać się jedynie do kryterium płci – założenie to udało jej się spełnić w perfekcyjny sposób!

Rosnąca liczba reżyserów i reżyserek sięgających po osoby LGBT w swoich filmach sprawiła, że ten nurt kinematografii przeniósł się z getta zarówno do kina artystycznego, jak i filmów głównego nurtu. W najbliższych latach możemy spodziewać się coraz większej liczby filmów opowiadających o tej tematyce. Już nie możemy się na nie doczekać!

TBO