Premiery tygodnia: „Zaćma”, historia pewnego koncertu czy „Sprzymierzeni” z Bradem Pittem i Marion Cotillard

Osaczona z Naomi Watts
Osaczona z Naomi Watts | fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Przegląd premier kinowych nadchodzącego weekendu. Od rumuńskiego filmu obyczajowego, przez thriller z pogranicza horroru z Naomi Watts, hollywoodzką produkcję, której promocji przysłużył się rozpad związku Brangeliny, po przełomowy w historii koncert The Rolling Stones i polski obraz dotyczący epizodu z życia stalinowskiej zbrodniarki.

Egzamin

  • Reżyseria: Cristian Mungiu
  • Obsada: Adrian Titieni, Maria Dragus, Lia Bugnar

Obraz proponowany przez Gutek Film to rumuńska produkcja obyczajowa, która porusza wiele wątków. Przede wszystkim to historia o korupcji panującej w społeczeństwie czy konsekwencjach podejmowanych wyborów, ale także o człowieku, który nagle spostrzega, że duża część jego życia przeminęła, a także o byciu rodzicem. To także pytanie o to, czy można uniknąć codziennej rutyny. Film celny, poruszający i niezwykle oryginalny.

Osaczona

  • Reżyseria: Farren Blackburn
  • Obsada: Naomi Watts, Jacob Tremblay, Oliver Platt

Naomi Watts po raz kolejny wciela się w postać uwikłaną w nie do końca dającą się wyjaśnić historię (wcześniej Watts występowała m.in. w The Ring czy Mulholland Drive). Tym razem w roli dziecięcej psycholog, która zmaga się z rodzinną tragedią. Kiedy kobieta zaczyna opiekować się jednym ze swoich małych pacjentów, osiąga spokój. Do czasu… Chłopiec znika bowiem w tajemniczych okolicznościach, a ją samą zaczynają nawiedzać koszmary i przerażające wizje. Dla lubiących się bać.

Sprzymierzeni

  • Reżyseria: Robert Zemeckis
  • Obsada: Brad Pitt, Marion Cotillard

Hollywoodzka produkcja wyreżyserowana przez Roberta Zemeckisa to nieco patetyczna, a momentami nawet ocierająca się o ckliwość (scena miłosna w samochodzie podczas burzy piaskowej) historia dwojga superszpiegów utrzymana w stylistyce retro. Młodzi i piękni zakochują się w sobie podczas wspólnej misji w Casablance. Po pewnym czasie, kiedy para zdążyła się już pobrać i doczekać dziecka, okazuje się, że Marianne niekoniecznie jest tym, za kogo się podaje.

Pikanterii do promocji obrazu dodał fakt domniemanego romansu pary aktorskiej, który przyczynić się miał do rozwodu Brada Pitta i Angeliny Jolie. I choć plotki te zostały dość szybko zdementowane przez samych zainteresowanych, cel został osiągnięty – o Sprzymierzonych mówi się dużo jeszcze przed oficjalną premierą.

The Rolling Stones Ole, Ole, Ole!

  • Reżyseria: Paul Dugdale
  • Obsada: Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts

Rok 2016 zapisał się w karierze The Rolling Stones historyczną trasą koncertową w Ameryce Południowej i Środkowej. Oprócz Chile, Argentyny i Brazylii, odwiedzili też po raz pierwszy Kubę. W Hawanie uwielbienie dla Stonesów przybrało postać niemal kultu, a w samym koncercie podobno brało udział nawet 1.200.000 widzów. Nie bez przyczyny, to pierwszy koncert zagranicznego artysty rockowego w tym kraju. Film The Rolling Stones Ole, Ole, Ole! dokumentuje to wydarzenie oddając atmosferę występów i smaczki zza kulis, usłyszymy także legendarne utwory grupy.

Zaćma

  • Reżyseria: Ryszard Bugajski
  • Obsada: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos

Polska premiera. Film Bugajskiego sięga do tragicznych czasów epoki stalinizmu i do postaci Julii Brystygierowej, zwanej „Krwawą Luną”. Postać, która zasłynęła jako sprawna funkcjonariuszka Bezpieki odpowiedzialna za inwigilację kościoła i zwalczanie opozycji politycznej. Swój przydomek zawdzięczała krążącym historiom dotyczącym brutalnych technik przesłuchań, którym poddawała swoich więźniów. Film Bugajskiego przytacza wizje dotyczące przeszłości Brystygierowej, ale osią fabuły jest spotkanie z kardynałem Wyszyńskim i kwestia rzekomego nawrócenia się Luny. Więcej na temat samej Julii Brystygierowej przeczytać można w artykule na portalu Kreatywna.pl 


plinq