Zmarł Jan Nowicki – przypominamy sylwetkę aktora

Jan Nowicki podczas nagrań Norwida (2017)
Jan Nowicki podczas nagrań Norwida (2017) | Autorstwa Mateusz Kostka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67759932

W wieku 83 lat odszedł Jan Nowicki, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Informację o śmierci aktora przekazał profil miasta Kowal, wieść potwierdził radny gminy Kowal Wojciech Nawrocki – prywatnie chrześniak aktora. W artykule przybliżymy życie i działalność artysty.

Młodość i początki kariery

Aktor urodził się w Kowalu koło Włocławka 5 listopada 1939 roku. Często zmieniał szkołę średnią, ostatecznie maturę napisał w jednym z łódzkich liceów. Studiował w latach 1958-1960 na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Został skreślony z listy studentów, ostatecznie skończył studia na PWST w Krakowie w 1964 roku. Debiut teatralny nastąpił tego samego roku 7 października w spektaklu „Zaproszeni do zamku” Jeana Anouillha na deskach Starego Teatru w Krakowie. Ze Starym Teatrem był związany później przez 30 lat.

Wielki ekran

Pierwszą rolę filmową otrzymał w 1963 roku – był to film „Przygoda noworoczna” w reżyserii Stanisława Wohla. Później otrzymywał coraz większe role w produkcjach takich jak „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana, „Popioły” Andrzeja Wajdy czy choćby „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego. W końcu przyszedł i czas na rolę główną – w Jego przypadku był to film „Bariera” Jerzego Skolimowskiego. Z ról, które odgrywał, należy przytoczyć również „Sanatorium pod klepsydrą” czyli adaptacje opowiadań Brunona Schulza w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Widzowie jednak na pewno kojarzą Go z rolą tytułową w filmie Wielki Szu – filmu stworzonego w 1983 roku przez Sylwestra Chęcińskiego. Jan Nowicki zostanie również zapamiętany jako odtwórca księcia Hansa w obrazie Filipa Bajona pt. „Magnat”. Filmografia Jana Nowickiego jest bogata – zawiera bowiem prawie 200 ról w rozmaitych tytułach. Występował również w serialach – między innymi w „Egzaminie z życia” czy „Apetyt na miłość”

Działalność pozafilmowa

Artysta poza występowaniem w filmach był wykładowcą wydziału PWST w Krakowie, w latach 1973-1974 był prodziekanem wydziału aktorskiego. Aktor był związany z twórcami kabaretu Piwnica pod Baranami. Nowicki był również pedagogiem oraz felietonistą – pisał dla „Przekroju” w latach 1998-1999 oraz w Kieleckim projektorze w latach 2015-2019. Pisał również książki oraz teksty piosenek.

Życie prywatne i upamiętnienie

Przez wiele lat związany z Márta Mészáros, węgierską reżyserką i scenarzystką filmową. Ma syna Łukasza ze związku z Barbarą Sobottą, którego wielu może kojarzyć jako aktora, ale przede wszystkim jako prowadzącego znany program „Postaw na milion”. W maju 2009 ożenił się z Małgorzatą Potocką, małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu i rozwiedli się w 2015 roku. Od 2017 był żonaty z Anną Kondratowicz.

Wielokrotnie odznaczany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi Czy Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wręczonym przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. W 1998 roku na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

PBO

Tags from the story