Jakie techniki pomogą Ci w szybszym czytaniu i przyswajaniu informacji?

szybkie czytanie grafika
Jeśli zależy nam na szybszym czytaniem tekstów, a także na błyskawicznej nauce, warto zapoznać się z różnymi technikami i metodami i zastosować te, które w naszym przypadku działają jak najlepiej | fot.: stock.adobe.com

Często zdarzają się sytuacje, podczas których zależy nam na czasie. Czy odłożyliście kiedyś książkę, którą tak bardzo chcieliście przeczytać, ale zabrakło Wam czasu? Z pewnością techniki szybkiego czytania są świetnym rozwiązaniem. Istnieje wiele skutecznych sposobów na to, aby czytać z większą prędkością. Możliwe jest również szybsze przyswajanie wiedzy. W tym przypadku również należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Dzięki nim nauka już nigdy nie będzie tak uciążliwa, jak to miało miejsce wcześniej.

Wskaźnik jako technika szybkiego czytania

Jest to dość łatwa metoda, która może mieć ogromny wpływ na szybkość naszego czytania. Wskaźnikiem może być chociażby palec, ołówek, długopis, prosty patyczek lub inny, podobny przedmiot. Najważniejsze, żeby był lekki i wygodny. Ta technika polega na tym, że przykładamy do kartki wcześniej wskaźnik i zaczynamy wodzić nim linijka po linijce. W większości przypadków powinno to znacznie zwiększyć szybkość czytania. Aby jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt, warto spróbować przyśpieszyć ruch przedmiotu- z pewnością oczy również będą szybciej się poruszać. Oczywiście potrzeba trochę czasu i treningu, ale można być pewnym, że tempo czytania zacznie się stopniowo polepszać, a co ważne będzie się to działo bez utraty zdolności zrozumienia tekstu. Jeśli zastanawiasz się na tym, co śledzić, tekst czy wskaźnik, oczywiście to tekst jest najważniejszy w tym przypadku.

Pomijanie wypełniaczy

Ciekawą techniką, która również w znaczny sposób powinna zwiększyć szybkość naszego czytania, jest pomijanie wypełniaczy, a także skanowanie tekstów. Możliwe jest pomijanie takich słów jak: “co”, “tamto”, “ten”, “i”, “oraz”, a także kilku innych. Tego typu wyrazy nie mają żadnego znaczenia dla tekstu, dlatego warto nauczyć się ich omijania. Trudniejszą, jednakże bardzo skuteczną metodą jest zwrócenie mniejszej uwagi na środkowe części zdań. Najważniejsze są dwa-trzy pierwsze, a także dwa-trzy ostatnie wyrazy. Na resztę zdania możemy tylko pobieżnie spojrzeć, jest to zdecydowanie wystarczające, aby zrozumieć całość.

Nauka z pomocą skojarzeń

Jedną z najskuteczniejszych metod nauki jest technika skojarzeń. Jest to tzw. mnemotechnika, która polega na zapamiętywaniu wiedzy chociażby z wykorzystaniem obrazów. Tego typu techniki oparte są na naturalnych możliwościach umysłu. W przypadku nauki słówek z obcych języków, często możemy kojarzyć sobie brzmienie danego wyrazu ze znaczeniem słówka. Technik skutecznych skojarzeń jest dużo, warto pogłębić swoją wiedzę w tym temacie, może to w znaczy sposób przyśpieszyć proces przyswajania wiedzy. Jest to zdecydowanie podstawowa strategia pamięciowa. Stanowi bazę dla bardziej zaawansowanych metod mnemonicznych. Dzięki niej ćwiczymy także wyobraźnie, a także poprawiamy proces zapamiętywania.

Jeśli zależy nam na szybszym czytaniem tekstów, a także na błyskawicznej nauce, warto zapoznać się z różnymi technikami i metodami i zastosować te, które w naszym przypadku działają jak najlepiej. Z pewnością takie umiejętności przydadzą nam się w życiu codziennym, zarówno uczniom, jak i dorosłym osobom.

MJA