Najbardziej docenieni na świecie polscy literaci

literatura otwarcie na świat
Którzy wybitni polscy pisarze zyskali międzynarodową sławę? | fot.: stock.adobe.com

Często zachwycamy się świetną zagraniczną literaturą i jest to zupełnie zrozumiałe. Trzeba jednak przyznać, że czasem Polakom zdarza się zapomnieć, że wielu naszych rodzimych literatów również stworzyło niepowtarzalne dzieła, które są znane i cenione nie tylko w naszym kraju, ale też na świecie. Którzy wybitni polscy pisarze zyskali międzynarodową sławę?

Olga Tokarczuk- polska pisarka doceniona na arenie światowej

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich autorek niewątpliwie jest Olga Tokarczuk. Spod jej pióra wyszły takie bestsellery jak „Bieguni” oraz „Księgi Jakubowe”. W 2019 roku Tokarczuk doczekała się Literackiej Nagrody Nobla, co spopularyzowało jej twórczość również za granicą. Książki autorki cieszą się szczególnym uznaniem wśród czytelników ze Skandynawii, Francji, Włoch oraz na Węgrzech. Jej prozę cechuje niezwykła szczerość w ukazywaniu ludzkich przywar oraz pełne szczegółów opisy, które tchną życiem i pozwalają niejako zobaczyć obrazy, które opisuje. Choć twórczość Tokarczuk nie należy do najlżejszych, bez wątpienia jest godna uwagi, co potwierdzają również zagraniczni miłośnicy dobrej literatury.

Wisława Szymborska- wybitna polska poetka

Poezja Wisławy Szymborskiej zyskała grono fanów w wielu krajach na świecie. Jej prostotę, zabawną lekkość i autentyczność doceniają zarówno koneserzy literatury, jak również zwykli czytelnicy, zwłaszcza we Włoszech oraz w Szwecji. Z resztą jak wieść głosi – wiersze Szymborskiej można swego czasu było zakupić w każdym szwedzkim kiosku. Po tym, jak otrzymała Nagrodę Nobla wyruszyła na włoskie tournee. Spotkania z autorką cieszyły się wśród Włochów ogromną popularnością- na jednym z nich pojawiły się dwa tysiące osób. Wtedy też niemal wszystkie wydane przez poetkę tomy wierszy zostały już przetłumaczone na język włoski. Takie zainteresowanie dziełami naszej rodzimej artystki wcale nas nie dziwi. Uczucia, które Szymborska przelewała na papier są znane każdemu człowiekowi. Jej poezja jest prosta w odbiorze, a jednocześnie ma w sobie niezwykłą głębię, dlatego nawet po śmierci autorki jej twórczość pozostaje żywa w świadomości czytelników w Europie i na innych kontynentach.

Ryszard Kapuściński- dziennikarz uwielbiany

Wśród polskich artystów, którzy zostali docenieni na arenie międzynarodowej, nie mogło zabraknąć Ryszarda Kapuścińskiego. Uznawany jest za jednego z najbardziej wybitnych dziennikarzy XX wieku, a jego reportaże wprowadziły rewolucję w spojrzeniu na dziennikarstwo. Kapuściński pisał do takich magazynów jak New York Times i Granta. Kroniki autora są opisywane jako magiczne, ponieważ łączą brutalną nieraz prawdę z subiektywnym spojrzeniem. Kapuściński zwracał uwagę czytelników na miejsca mniej znane i gorzej usytuowane. Skupiał się na pojedynczych szczegółach, łączył fakty historyczne z własnymi przeżyciami i poetyckimi opisami. „Podróże z Herodotem” wydane w 2004 roku cieszą się niesłabnącą popularnością w około 120 krajach na świecie.

 

Z pewnością warto sięgnąć czasem po wybitne dzieła polskich literatów, które swą jakością nie odbiegają niczym od twórczości zagranicznej. Skoro są cenione w tak wielu krajach europejskich, a także na innych kontynentach, to tym bardziej powinny być dobrze znane nam, Polakom. Pamiętajmy, że wśród literatury polskiej możemy znaleźć wiele prawdziwych perełek!

ZNI