Biegunka u dzieci i niemowląt – jak pomóc dziecku?

Bardzo chore dziecko
Głównym celem biegunki jest oczyszczenie organizmu z toksyn, które dostały się do niego w wyniku infekcji lub ze szkodliwych substancji, którymi dziecko się zatruło. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Biegunka nie bez powodu nazywana jest złem koniecznym. Jej głównym celem jest przede wszystkim oczyszczenie organizmu z toksyn, które dostały się do niego w wyniku infekcji lub ze szkodliwych substancji, którym dziecko się zatruło. A z drugiej strony jest niezwykle uciążliwą przypadłością, która nie tylko sprawia wiele problemów natury praktycznej, ale również jest niezwykle niekomfortowa i niebezpieczna. Dziecko, które ma biegunkę może się bardzo szybko odwodnić.

Jak rozpoznać, że dziecko jest odwodnione?

Warto podkreślić, że szybkie podjęcie leczenia biegunki jest niezwykle ważne, ponieważ nieleczona biegunka może doprowadzić do odwodnienia. Gdy do tego już dojdzie, czyli komórki i tkanki nie dostaną odpowiedniej ilości wody, to mogą pojawić się problemy z praca serca i nerek. Może dojść nawet do utraty świadomości, wystąpienia napadów drgawkowych czy śpiączki.

Najprostszym sposobem na rozpoznanie odwodnienia jest kontrolowanie ilości oddanych luźniejszych stolców czy wymiotów. W przypadku niemowląt o ryzyku odwodnienia mówi się już w momencie, gdy tych stolców jest 3 lub więcej w ciągu jednego dnia. Bardzo niebezpieczna jest także taka sytuacja, w której w stolcu można zauważyć krew, śluz lub ropę.

Jak zapobiegać niebezpiecznym skutkom biegunki?

Najważniejsze jest nawadnianie. Do tego celu można użyć zwykłej wody niegazowanej, ale o wiele lepsze rezultaty uzyskuje się wtedy, gdy podaje się dziecku specjalne preparaty nawadniające, jak Orsalit (www.orsalit.pl).

Najważniejszą kwestią w leczeniu biegunki jest szybkie nawodnienie organizmu dziecka, dlatego lekarze zalecają, aby rodzice podawali płyny nawadniające dzieciom jeszcze przed wizytą u lekarza. Takie preparaty nawadniające z elektrolitami jak Orsalit można kupić w każdej aptece bez recepty. Warto je mieć zawsze w domu – w rodzinnej apteczce. Preparaty nawadniające można kupić w wygodnej formie saszetek z proszkiem. Nie zajmują one wiele miejsce i wystarczy wymieszać je z odpowiednią ilością wody, aby uzyskać gotowy napój nawadniający.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,