Małe dzieci uwielbiają zabawy rytmiczne, ze śpiewem, a także z instrumentami i samodzielnym muzykowaniem. Warto zachęcać je do takiej aktywności, poprzez wspólne tworzenie instrumentów muzycznych z materiałów, które są w domu.
Znaczenie zajęć muzycznych
Zajęcia muzyczne są niezwykle ważne w rozwoju dzieci, ponieważ kształtują wrażliwość muzyczną, gust artystyczny, a poza tym doskonalą poczucie rytmu i zamiłowanie do twórczego działania. Takie ćwiczenia rozwijają obydwie półkule mózgowe, a dzięki temu zwiększają pamięć, zdolności analityczne i umiejętność skupienia uwagi na danym problemie. Najlepszym sposobem zachęcania dzieci do podejmowania takich czynności w domu jest wspólne śpiewnie, a także organizowanie wszelkiego rodzaju zabawy rytmicznych. Wśród nich bardzo lubiane przez maluchy jest granie na wszelkiego rodzaju instrumentach, a jeśli są one wykonane samodzielnie, dają jeszcze więcej zadowolenia i satysfakcji. Warto więc pomóc dziecku, podsunąć mu pomysły, inspiracje i razem z nim stworzyć grający przedmiot z materiałów, które można znaleźć w domu.
Własne instrumenty perkusyjne
Do tworzenia własnych instrumentów muzycznych można wykorzystać różnorodne materiały i przedmioty z najbliższego otoczenia, wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię i wraz z dzieckiem zabrać się do ich wykonania. Jest to świetna forma wspólnego spędzania czasu, rozwijania umiejętności współpracy, kształcenia zdolności manualnych, a przede wszystkim tworzenia miłej atmosfery, budującej więzi rodzinne i dającej mnóstwo pozytywnych emocji. Najbardziej popularne i dość łatwe w samodzielnym wykonaniu są instrumenty perkusyjne, które później można wykorzystać do wystukiwania rytmu. Aby je stworzyć można wykorzystać puste kubeczki po jogurtach, małe słoiczki, czy też różnego rodzaju niewielkie pojemniki, w ich doborze ważne jest, by później mała rączka dziecka mogła je wygodnie utrzymać. Do naczynek tych należy wsypać ziarna, ryż, albo kaszę czy makaron, w zależności od tego jaki dźwięk chcemy uzyskać, a następnie zabezpieczyć je, zakręcając słoik, lub tworząc solidną pokrywkę. Warto poświęcić trochę czasu na ozdobienie instrumentów koralikami, kolorowym papierem, czy innymi drobiazgami, tak by stał się piękny i niepowtarzalny. Z dużych plastikowych pojemników, czy wiaderek bardzo łatwo zrobić bębenki, na których będzie można grać pałeczkami przygotowanymi z patyków i założonych na nie korków, czy np. drewnianych korali.
Instrumenty, których wykonanie jest bardziej skomplikowane
Poza prostymi instrumentami perkusyjnymi można pokusić się o stworzenie takich, które wymagają większego nakładu pracy. W tym przypadku konieczne jest duże zaangażowanie rodzica, a dziecko może aktywnie pomagać w budowie, a później ozdobić gotowe prace według swojego pomysłu. Przykładem takiego grającego przedmiotu może być tamburyn, który powstanie z kapsli, które przy pomocy drucików należy przymocować do pojemnika, czy też bezpiecznej metalowej puszki. Inna propozycja to tak zwana fletnia pana, którą można zrobić z plastikowych rurek, różnej długości, sklejonych ze sobą od najkrótszej do najdłuższej. Natomiast własny ksylofon zbudujemy z kilku butelek, napełnionych wodą, w różnych pojemnościach.
Wykorzystanie własnych instrumentów
Samodzielnie stworzone grające przedmioty łatwo wykorzystać do wspólnego muzykowania, śpiewania znanych piosenek z wystukiwaniem rytmu na nich, przez dzieci, ale także dorosłych. Na pewno dadzą wszystkim wiele radości i stworzą pogodną, wesołą atmosferę. Dziecko nauczy się, że dobra zabawa nie wymaga wielkich nakładów pieniężnych. Będzie też mogło tworzyć własne dźwięki, swoje kompozycje, a granie we własnej rodzinnej orkiestrze da ogrom szczęścia i poczucie własnej wartości.
ALE