Czy warto inwestować w sztukę współczesną?

kupowanie obrazów
Warto korzystać z pośrednictwa renomowanych galerii i raczej unikać kupowania dzieł sztuki bezpośrednio od osób prywatnych w internecie (chyba że kupujemy od samego twórcy) | fot.: materiał partnera

Sztuka jest obecnie traktowana nie tylko w kategoriach estetycznych, ale również jako inwestycja. Czy warto lokować kapitał w dziełach współczesnych?

Nieznani autorzy

Na rynku regularnie pojawiają się nowi twórcy. Wielu z nich promuje się początkowo za pomocą mediów społecznościowych, niektórzy są „wyławiani” przez galerie sztuki. Wśród młodych twórców wielu jest też studentów i absolwentów akademii sztuk pięknych. Nieznani artyści, których dzieła dostępne są dziś w niskich cenach, za kilka lat mogą okazać się najbardziej rozchwytywanymi twórcami. Warto śledzić trendy a czasem – zaryzykować i zainwestować w kogoś, kto prezentuje swoimi pracami oryginalność, niesztampowość.

Boom na sztukę współczesną

Oczywiście dzieła czołowych twórców cieszą się wciąż ogromną popularnością. Potrafią osiągać zawrotne ceny, będąc tym samym niedostępnymi dla większości kolekcjonerów. Wiele osób przekierowuje swoje zainteresowania w stronę sztuki współczesnej. Również na tym polu sporo jest twórców, których prace są wyceniane w milionach złotych. Warto tu wspomnieć chociażby o obrazach Ewy Juszkiewicz, polskiej artystki, która podjęła ostatnio współpracę z domem mody Louis Vuitton. Jej twórczość ma feministyczny wydźwięk, surrealistyczny charakter i inspirowana jest sztuką dawną. Artystka łączy klasykę z nowoczesnością, dając szerokie pole do interpretacji wszystkim miłośnikom jej dzieł. Na taką sztukę współczesną jest dziś prawdziwy boom.

Gdzie kupować dzieła sztuki? 

Gdzie kupować dzieła sztuki? Przede wszystkim, źródło powinno być sprawdzone, nietrudno bowiem natknąć się na umiejętnie wykonane kopie. Warto korzystać z pośrednictwa renomowanych galerii i raczej unikać kupowania dzieł sztuki bezpośrednio od osób prywatnych w internecie (chyba że kupujemy od samego twórcy). Takie bowiem przedmioty raczej nie są poddawane ekspertyzie. Świetnym, rozwiązaniem są aukcje sztuki współczesnej online. Starannie wyselekcjonowany wybór młodej sztuki, będącej znakomitą inwestycją dostępny jest na wyciągnięcie ręki, wygodnie, z zacisza własnego domu. Dzięki tego typu aukcjom, zainteresowanie sztuką można podnieść na zupełnie nowy poziom. Wielu artystów czeka tylko na odkrycie.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,