Za kilka dni w naszym kraju swoje widowisko zaprezentuje Cirque du Soleil. Założony niemal 35 lat temu najsłynniejszy cyrk świata to dziś jedno z największych przedsiębiorstw rozrywkowych na Ziemi, zatrudniające tysiące pracowników oraz wystawiające swoje widowiska na wszystkich kontynentach prócz Antarktydy. Sprawdź, czego nie wiedziałeś o najsłynniejszym cyrku świata.
- Międzynarodowy zespół
W 1984 roku Cirque du Soleil tworzyło kilkudziesięciu artystów. Dziś to przedsiębiorstwo rozrywkowe, które zatrudnia około 4 tys. osób, w tym około 1300 artystów z ponad 60 krajów świata. W trakcie pracy oraz przygotowań do spektakli mówi się w 25 różnych językach świata. W siedzibie cyrku w Montrealu pracuje 1500 osób.
- Miliony widzów na świecie
Szacuje się, że od 1984 roku, gdy cyrk rozpoczął oficjalnie swoją działalność, jego widowiska obejrzało na żywo ponad 190 milionów osób. Przykładowo w 2016 roku suma liczby widzów wyniosła aż 10 milionów.
- Centrum treningowe
Władze cyrku stworzyły dla swoich artystów specjalne centrum treningowe w siedzibie w Montrealu składające się m.in. z przestrzeni takich, jak: trzy studia akrobatyczne o łącznej powierzchni niemal 2930 m2 i wysokości 23 m, zawierające jamy wypełnione specjalnymi piankami amortyzującymi upadek oraz studio taneczne o powierzchni 360 m2. Ponadto artyści mogą korzystać z sal fitness czy siłowni.
- Ośrodek dla artystów
Przy głównej siedzibie Cirque du Soleil w Montrealu od 2003 roku znajduje się specjalny ośrodek dla artystów, w którym mogą mieszkać w okresie wzmożonych treningów. Do ośrodka przylega obszerny ogród, gdzie uprawia się sezonowe rośliny. Ich zbiór pozwala dostarczać do miejscowej kuchni świeże składniki, zaś nadwyżka… ląduje na talerzach obsługi.
- Polska technologia
Codzienne funkcjonowanie wymaga nie tylko doskonałych umiejętności od artystów, ale także perfekcyjnego planowania, logistyki i wykorzystania nowoczesnych technologii. Cyrk w trakcie swoich jednego ze swoich widowisk korzysta ze specjalnych rejestratorów temperatury i wilgotności od polsko-francuskiej firmy Blulog. Obszarami, które wymagają bieżącego monitoringu są: szczyt namiotu z uwagi na bliskość reflektorów, pomieszczenia do rozgrzewki dla artystów czy przestrzenie dla obsługi. Pomiary wykonywane są w czasie rzeczywistym, zapisywane w chmurze, skąd mogą być wysyłane jako powiadomienia e-mail lub SMS do wskazanej osoby.
- Założyciel poleciał w kosmos
Założyciel oraz dyrektor generalny Cirque du Soleil, Guy Laliberté to kanadyjski przedsiębiorca, który dzięki działalności cyrku trafił do najbardziej zamożnych na świecie oraz do setki najbardziej wpływowych ludzi „Timesa”. Laliberté 30 września 2009 znalazł się na pokładzie statku kosmicznego Sojuz TMA-16 jako siódmy turysta kosmiczny wystartował w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
- One drop Foundation
Guy Laliberté, założyciel cyrku, powołał do życia One Drop Foundation – organizację mającej na celu umożliwienie wszystkim ludziom na świecie dostęp do wody pitnej. Projekty fundacji poprawiają dostęp do wody, zapewniają dostawy jedzenia oraz propagują równość płci. Fundacja rozpoczęła realizowanie programu w 2008.
- Polacy w najsłynniejszym cyrku
W kilkudziesięcioletniej historii Cirque du Soleil zapisali się też Polacy. Jeden z nich to Zbigniew Bąchór, który wystąpił w około 5000 przedstawieniach, m. in. przed Janem Pawłem II, Królową Elżbietą. Wśród rodaków, którzy pracowali dla cyrku była też m. in. akrobatka Lidia Kamińska.
- W show cyrku nie wystąpiły zwierzęta
W przedstawieniach Cirque du Soleil najważniejsza jest prezentacja siły i możliwości ludzkiego ciała. Dotychczas w przedstawieniach nie wystąpiły zwierzęta.
- Cyrk nie zatrudnia makijażystów
Przygotowanie spektaklu to długie godziny spędzone na treningu i charakteryzacji. Co ciekawe, artyści sami odpowiedzialni są za swój make-up, co nieraz zajmuje im po kilka godzin.
Materiał partnera zewnętrznego