Najsłynniejsi iluzjoniści w historii

słynni iluzjoniści
Wśród najbardziej znanych iluzjonistów wymienia się Harry'ego Houdiniego czy Davida Copperfielda | fot.: Fotolia

Magiczne sztuczki od zawsze fascynowały ludzi. Nawet dziś występy iluzjonistów nadal przyciągają tłumy, teraz także przed telewizory czy na portale społecznościowe, gdzie prezentuje swoją magię między innymi Dynamo, czyli Brytyjczyk Steven Frayne. Powstało też wiele filmów o iluzjonistach, np. „Prestiż” w reżyserii Christophera Nolana. W historii było bardzo wielu iluzjonistów – o jednych pamięta się po dziś dzień, inni zostali całkowicie zapomniani. Których magików można wymienić jako tych najsłynniejszych?

Harry Houdini

Ten niezwykle popularny iluzjonista urodził się w 1874 roku w Budapeszcie, zmarł natomiast w 1926 roku w Detroit. Tak naprawdę nazywał się Erik Weisz, a nowe imię i nazwisko, Harry Houdini, oficjalnie przyjął w 1913 roku. Jednak jego kariera jako iluzjonisty rozpoczęła się już znacznie wcześniej, bo w 1891 roku. Początkowo nie odnosił sukcesów aż do chwili, kiedy poznał swoją przyszłą żonę Wilhelminę Beatrice (Bess) Rahner. Przez następne lata była ona jego asystentką podczas pokazów. Początkowo Houdini zajmował się przede wszystkim sztuczkami karcianymi, jednak z czasem zaczął się specjalizować w ucieczkach. Houdini bez problemów potrafił uwolnić się z łańcuchów, kajdanek czy kaftana bezpieczeństwa. Jedną z jego najbardziej znanych sztuczek było uwolnienie się z tzw. „wodnej komory chińskich tortur”, gdzie był przetrzymywany do góry nogami w zamkniętej skrzyni. Wielki magik zmarł na zapalenie otrzewnej w wieku 52 lat.

David Copperfield

Jeden z najbardziej znanych iluzjonistów XX wieku. Urodził się w 1956 roku w miejscowości Metuchen w stanie New Jersey. Tak naprawdę nazywa się David Seth Kotkin. Marzył o byciu iluzjonistą odkąd skończył dziesięć lat i trafił do sklepu z magicznymi gadżetami. Szybko zdobywał nową wiedzę, m.in. z książek i oglądanych pokazów, dlatego też w wieku dwunastu lat dawał już profesjonalne występy. Został też najmłodszym członkiem Stowarzyszenia Amerykańskich Iluzjonistów. Zwrotem w jego karierze był występ w widowisku rewiowym w telewizji. Od tego momentu stał się niezwykle popularny. Otrzymał nawet swój własny program, czyli „Magia Davida Copperfielda”. To właśnie w tym telewizyjnym show pokazał swoje najbardziej znane sztuczki, takie jak zniknięcie Statuy Wolności, przeniknięcie przez Wielki Mur Chiński czy wiele innych niezwykle widowiskowych trików. Dzięki ogromnej fortunie, którą zyskał dzięki występom, David Copperfield zakupił nawet jedenaście wysp na Bahamach, gdzie stworzył prywatny kurort.

W historii działało bardzo wielu iluzjonistów, którzy wspaniale wykorzystywali swoje umiejętności, aby manipulować ludzkimi zmysłami. Dostarczając odrobinę magii, przyciągali ludzi i pokazywali, że niemożliwe staje się możliwe. Wśród najbardziej znanych iluzjonistów wymienia się Harry’ego Houdiniego czy Davida Copperfielda, choć znani są także tacy magicy jak Bartolomeo Bosco, Jean Eugène Robert-Houdin czy Uri Geller. Warto poznać ich dzieje, aby dowiedzieć się, jak zostali tak wyjątkowymi sztukmistrzami.


NPA