Sofa czy narożnik do salonu?

elegancki narożnik
Każde miejsce, w którym pojawi się narożnik, w sposób naturalny staje się centrum spotkań towarzyskich | fot.: stock.adobe.com

Urządzanie mieszkania pozwala wykazać się naszej kreatywności i bywa ekscytujące, ale czasem rodzi dylematy w stylu: czy lepiej wybrać sofę, czy narożnik do salonu. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które należy brać pod uwagę aby nasze mieszkanie było efektowne, ale i funkcjonalne. Kiedy lepiej sprawdzi się w salonie sofa, a kiedy narożnik? O najciekawszych zastosowaniach obydwu rodzajów mebli piszemy w poniższym artykule.

Funkcje, zalety i wady sofy w salonie

Sofa może pełnić nie tylko funkcję wypoczynkową w czasie dnia, ale też w przypadku modeli, które się rozkładają, zapewnia dodatkowe miejsce do spania. To szczególnie cenne, gdy nocują u nas goście, którym możemy zapewnić komfortowe warunki. Sofa zajmuje mniej miejsca niż narożnik, co jest wielką zaletą przy urządzaniu małego salonu. Może być dwu- lub trzyosobowa, dzięki czemu jej wielkość można dostosować do ilości miejsca w pokoju.

Trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że przy rozkładaniu wysuwana do przodu sofa musi mieć wystarczającą ilość miejsca na rozsunięcie na długość standardowego łóżka. Jeśli nie stanowi to problemu, złożona na dzień sofa zajmie mało miejsca i umożliwi komfortowy wypoczynek w pozycji siedzącej dwóm lub trzem osobom. Jest to więc dobre rozwiązanie dla singli, czy małych rodzin, które rzadko przyjmują gości. Dostępność wielu modeli, niekiedy bardzo zgrabnych, a jednocześnie wygodnych daje duże możliwości aranżacyjne i nie trzeba się martwić, czy znajdzie się na sofę miejsce w salonie. Mała sofa bez problemu znajdzie swoje miejsce nawet w pokojach stwarzających problemy aranżacyjne, jak na przykład mających ściany bez kątów prostych, dużą ilość okien, wnęk albo też drzwi. Warto wiedzieć też, że sofa jest często znacznie tańsza niż narożnik, co ma znaczenie przy ograniczonym budżecie.

Jeżeli nie zależy nam na dodatkowych funkcjonalnościach sofy – możemy zastanowić się nad efektowną sofą wyróżniającą się oryginalnym designem. Taki mebel możemy zestawić z pufami albo na przykład fotelami.

Kiedy lepiej wybrać do salonu narożnik?

Narożnik generalnie zajmuje więcej miejsca niż tradycyjna sofa, ale też może się na nim zmieścić więcej osób. Do tego po rozłożeniu stanowi często wygodne miejsce do spania, które często nie ustępuje wielkością i komfortem tradycyjnym łóżkom. Złożony podczas dnia zastępuje sofę i fotel. Nowoczesne modułowe modele pozwalają nawet na rozdzielanie poszczególnych części w zależności od potrzeb. Bywa, że część narożnika pełniąca funkcję fotela ma nawet rozkładany lub dostawiany podnóżek. Ta mnogość funkcji czyni narożnik wymarzonym meblem dla osób, które mają wystarczająco dużo miejsca w salonie. Do tego doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje, co szczególnie docenią ludzie podążający za współczesnymi trendami. Oprócz funkcji estetycznych narożnik doskonale spełnia swoją rolę użytkową. W dzień pozwala na komfortowy wypoczynek kilku osób, a w nocy może być wygodnym łóżkiem dla gości. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają osobnej sypialni, ale wystarczająco duży salon, aby mebel nie przytłaczał pomieszczenia i pozwalał na swobodne poruszanie. Warto zaznaczyć, że jeśli powierzchnia mieszkania na to pozwala, ustawiać go można wszędzie, a nie tylko w rogu pokoju, jak sugeruje nazwa.

Każde miejsce, w którym pojawi się narożnik, w sposób naturalny staje się centrum spotkań towarzyskich. Wygodny i przestronny mebel pozwala na komfortowy wypoczynek w gronie najbliższych.

Wybór odpowiednich mebli do salonu zawsze powinien być przemyślany i podyktowany warunkami mieszkaniowymi oraz potrzebami domowników. Jeśli mebel ma służyć większej ilości osób lepiej postawić na narożnik. Natomiast dla osoby samotnej, lub małej rodziny sofa może być dobrym rozwiązaniem, które nie ograniczy przestrzeni, a zapewni wygodny odpoczynek.

Po więcej inspiracji związanych z meblami przeznaczonymi do wypoczynku zapraszamy na stronę https://modo4u.pl/


OLI

Tags from the story
, , , ,