Co to znaczy dobry kredyt konsolidacyjny?

Dwóch mężczyzn omawia umowę
Kredyt konsolidacyjny pozwala na zamianę wielu aktywnych i nieprzeterminowanych zobowiązań w jedno – najczęściej z dużo niższą ratą. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Polacy chętnie zaciągają różne kredyty, spłacając jednocześnie kilka rat. Banki wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, proponując konsolidację zobowiązań. Jeśli i Ciebie interesuje taka opcja sprawdź, jak wybrać dobrą ofertę.

Kredyt konsolidacyjny pozwala na zamianę wielu aktywnych i nieprzeterminowanych zobowiązań w jedno – najczęściej z dużo niższą ratą. Możliwość odciążenia domowych finansów odgrywa tutaj istotną rolę, dlatego konsolidacja cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Aby jednak taka zamiana była faktycznie korzystna, trzeba wiedzieć, jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny.

Na co zwracać uwagę, wybierając kredyt konsolidacyjny?

Istnieje kilka cech, na podstawie których można dokonać wyboru dobrego kredytu konsolidacyjnego. Warto więc przeanalizować dostępne oferty pod kątem poniższych kryteriów, by podjąć decyzję najbardziej zbliżoną do potrzeb i oczekiwań.

  • RRSO

Nie oprocentowanie, a rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) jest wskaźnikiem mogącym przesądzić o opłacalności kredytu konsolidacyjnego. Informuje bowiem nie tylko o odsetkach, ale również kosztach pozaodsetkowych.

Przykładowo, Kredyt Konsolidacyjny w Getin Banku wyróżnia się RRSO na poziomie 15,2%*.

  • Okres kredytowania

Typowe dla kredytu konsolidacyjnego jest wydłużenie okresu kredytowania. Im dłuższy czas trwania umowy, tym niższa rata.

Warto więc zwrócić uwagę na maksymalny okres – tak, by dostosować miesięczne zobowiązanie do swoich możliwości finansowych.

  • Możliwość wyboru terminu spłaty

Bank ustalił płatność raty na 15 dzień każdego miesiąca, a Ty wynagrodzenie dostajesz z końcem miesiąca? Dobrze, jeśli możesz to zmienić – tak, aby regulować zobowiązanie np. następnego dnia po otrzymaniu wynagrodzenia. Zwiększy to szansę na zachowanie terminowości.

  • Dodatkowe pieniądze na dowolny cel

Chociaż istotą konsolidacji jest możliwość połączenia wielu kredytów w jeden, niektóre banki dają dostęp do dodatkowych środków. Jeśli masz wystarczająco wysoką zdolność kredytową, możesz dobrać gotówkę z przeznaczeniem jej na dowolny cel. To znacznie tańsze rozwiązanie w porównaniu z kolejnym kredytem gotówkowym.

  • Wymagane formalności

Zapoznaj się z wymaganymi przez bank formalnościami. To ważne, ponieważ każda instytucja może przyznawać kredyt konsolidacyjny na różnych zasadach, potrzebując innych dokumentów, np. potwierdzających źródło dochodów.

Konsolidacja kredytów – czy na pewno dla Ciebie?

O dobry kredyt konsolidacyjny wcale nie jest trudno. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, upewnij się o zasadności jego zaciągnięcia. Sprawdź, ile będzie Cię to kosztować i z jakimi warunkami się to wiąże.

*Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 15,2%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 36 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 58 815,90 zł, oprocentowanie zmienne 8,79%, całkowity koszt kredytu 22 815,90 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 15 856,47 zł, koszt ubezpieczenia 6 959,43 zł), 90 miesięcznych rat równych w wysokości po 653,51 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.02.2019r. na reprezentatywnym przykładzie.


Materiał partnera zewnętrznego