Akcesoria do wina — dlaczego warto je mieć w swoim domu?

otwieranie wina korkociągiem
Otwieracze do win dostępne są w kilku różnych wersjach. Najbardziej klasyczne są modele w kształcie litery „T”, które składają się z rączki oraz śrub | fot.: stock.adobe.com

Żaden miłośnik wina nie obędzie się bez specjalnych akcesoriów do wina. Przybory do wina mogą zarówno ułatwiać otwieranie butelki trunku, jak i umożliwiać podziwianie jego koloru czy delektowanie się aromatem alkoholu. Co powinno wchodzić w skład zestawu do wina?

Otwieracz do wina — jak wybrać idealny?

Żaden zestaw do wina nie może obyć się bez gadżetu, jakim jest otwieracz do wina. Otwieracze do win dostępne są w kilku różnych wersjach. Najbardziej klasyczne są modele w kształcie litery „T”, które składają się z rączki oraz śruby. Jak należy z nich skorzystać? Najpierw wkręcamy śrubę w korek, a następnie trzymając mocno butelkę z trunkiem, wyciągamy go.

Do otwierania wina doskonale nadawać będzie się korkociąg typu „motylek.” Zbudowany jest on z 2 dźwigni oraz trybików. W jaki sposób powinno się z niego korzystać? Spiralę wkręcamy w korek, a następnie opuszczamy ramiona. Na skutek tego, korek wysuwa się samoistnie.

Rodzajem profesjonalnego otwieracza do wina jest trybuszon. Gadżet ten jest niezbędnym akcesorium barmana. W jego skład wchodzi korkociąg, przecinak do sreberka oraz otwieracz do butelek.

Najwygodniejsze w użyciu są korkociągi elektryczne. Korzystanie z nich jest niezwykle proste. Wystarczy osadzić je na butelce wina, a następnie wcisnąć odpowiedni przycisk.

Jakie są najlepsze karafki do wina?

W barku każdego miłośnika wina znaleźć powinna się co najmniej 1 karafka na wino. Dzięki niej dostrzec możemy naturalną barwę alkoholu. Przelane do karafki wino ulega dotlenieniu, dzięki czemu jego aromat nabiera głębi. Jak wybrać karafkę do wina? Wszystko zależy tu od rodzaju trunku, jaki chcemy w niej zaserwować. Karafka na wino białe powinna być lekko zaokrąglona na dole i zwężać się ku górze. Karafka przeznaczona do wina czerwonego jest natomiast węższa w dolnej części i szersza na górze.

Dostępne na sklepowych półkach naczynia tego typu najczęściej wykonywane są ze szkła. Osoby dysponujące nieco wyższym budżetem, pokusić mogą się natomiast o zakup kryształowych akcesoriów barowych.

Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest karafka do wina z korkiem. Nie tylko zabezpiecza on trunek przed przypadkowym rozlaniem, lecz chroni go również przed zanieczyszczeniami czy wietrzeniem.

Odrębną kategorię produktów stanowią dekantery. W ich przypadku możliwa staje się dekantacja wina, która to ma na celu oddzielić je od osadu oraz w należyty sposób napowietrzyć.

Kieliszki do wina — rodzaje

Aby móc docenić smak i aromat wina, zaserwować należy je w odpowiednio dobranym kieliszku. Z jakiego rodzajami kieliszków do wina możemy mieć do czynienia? Idealne kieliszki do wina czerwonego powinny być duże, wysokie i posiadać pękatą czaszę. Taka ich budowa sprawia, że z alkoholu wydobywają się jego naturalne aromaty, a smak trunku staje się gładki i subtelny.

Jeżeli chodzi o kieliszki do wina białego, mają one długą nóżkę, a ich czasza lekko rozchyla się ku górze, tworząc kształt zbliżony do tulipana. Dzięki takiej konstrukcji trunek jest w stanie przez długi czas zachować niską temperaturę i charakterystyczny dla siebie zapach.

Wina różowe serwować powinno się w kieliszkach o zaokrąglonej formie, która umożliwia uwalnianie się ich aromatu.

A co, jeżeli chodzi o kieliszki do win musujących i szampana? Jako że trunki te serwuje się w niskiej temperaturze, naczynia te powinny być wysokie i wąskie. Wyróżnia się 3 główne rodzaje kieliszków do szampana. Pierwszym z nich jest tak zwany flet. Tego typu naczynie posiada długą nóżkę i proste ścianki. Musujący trunek zaserwować można również w kieliszku typu tulipan, którego cechami charakterystycznymi są szeroka czasza oraz lekko zaokrąglone ścianki. Ostatnim rodzajem naczyń wykorzystywanych do podawania win musujących oraz szampana są szampanówki. Mianem tym określa się płytkie naczynia o szerokiej, płaskiej czaszy i wysokiej nóżce.

Karafka na wino, kieliszki do wina czy otwieracz do wina to gwarancja codziennych, małych sukcesów w odpowiednim serwowaniu ulubionych trunków.


Materiał partnera zewnętrznego