Luksusowe wnętrze w stylu art déco

Wystrój w stylu art deco
Wśród najciekawszych tendencji od kilku miesięcy występuje również art déco, czyli ponadczasowy, uniwersalny styl, który regularnie powraca do światowych trendów | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Współczesne tendencje wnętrzarskie pozwalają na bardzo twórcze i indywidualne podejście do przestrzeni. Równocześnie funkcjonuje bowiem przynajmniej kilka tendencji, które cieszą się wielką popularnością wśród architektów, dekoratorów wnętrz oraz osób prywatnych, szukających sposobu na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni.

Wśród najciekawszych tendencji od kilku miesięcy występuje również art déco, czyli ponadczasowy, uniwersalny styl, który regularnie powraca do światowych trendów. Czym może nas zaskoczyć i kiedy warto go wykorzystać podczas aranżacji domowych wnętrz? O tym opowiemy poniżej.

Art déco – kwintesencja minimalistycznego luksusu

Stylistyka narodziła się w ścisłym związku z czasami, w których powstała. Nurt pojawił się bowiem po zakończeniu I Wojny Światowej. W odróżnieniu od wcześniej obowiązującej secesji, art déco stawiało na prostotę geometrycznych kształtów oraz wysokiej klasy wykończenie wszystkich przedmiotów. Szybko zyskało aprobatę, stając się wyznacznikiem nowego luksusu szalonych lat 20.

Czym wyróżnia się art déco?

Styl stawiał na uproszczone geometryczne formy, w ściśle symetrycznych układach. Prostota designu nie sprawiała jednak, że wnętrza wyglądały ubogo. Wprost przeciwnie. Eleganckie i drogie materiały, jak naturalny marmur, egzotyczne gatunki drewna, błyszczący metal i szkło, budowały wnętrza wysmakowane i ciekawe wizualnie, z nutą uniwersalnej elegancji.

Art déco wykorzystywało także motywy ozdobne. Najczęściej używanym ornamentem były stylizowane, proste motywy roślinne lub pawie biura, układane w formę fryzu lub regularnie powtarzanego elementu zdobniczego, często w mocno kontrastujących kolorach, np. w czerni i bieli. Stosowano je na ścianach, podłogach oraz na tekstyliach.

oświetlenie art deco
Oświetlenie w duchu art déco nadaje przestrzeni nienagannej elegancji, dzięki czemu każdy może się w nich poczuć naprawdę luksusowo | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Art déco współcześnie – jak je wprowadzić do modnych wnętrz?

Geometryczność i eleganckie materiały wykończeniowe to jedne z najpopularniejszych elementów, które włączono do uniwersalnego kanonu wnętrzarskiego. Nic więc dziwnego, że art déco regularnie powraca do modnych przestrzeni tak, jak stało się to w obecnym sezonie.

Proste i eleganckie meble w tym stylu wprowadza się do nowoczesnych aranżacji, aby dodawały im nieco luksusowości.

Szczególnie mocno art déco wpłynęło na nowoczesne lampy. Symetria, geometryczność form oraz zestawianie wypolerowanego metalu ze szkłem i drewnem to coraz częściej spotykane cechy współczesnych, stylowych opraw oświetleniowych. Można je spotkać u większości uznanych producentów, miedzy innymi w sklepie Azzardo.com.pl, pełnym aktualnych trendów i nowinek oświetleniowych.

Lampy w stylu art déco najczęściej wykorzystuje się w eleganckich salonach. Zazwyczaj tworzy się z ich pomocą kompleksowe systemy świetlne, składające się z kilku elementów, na przykład żyrandola oraz dopasowanych do niego kinkietów i lamp stojących.

Oświetlenie w duchu art déco nadaje przestrzeni nienagannej elegancji, dzięki czemu każdy może się w nich poczuć naprawdę luksusowo.

Art déco – siła elegancji do wykorzystania na co dzień

Modne wnętrza w stylu art déco pokochali ponownie miłośnicy designu na całym świecie. Styl jest uniwersalny i ponadczasowy, dzięki czemu sprawdza się w każdej przestrzeni. Eleganckie elementy wyposażenia, wykonane z trwałych i pięknych materiałów, stają się przyjemną ozdobą wnętrza. Można wykorzystać pojedyncze detale, aby dodać nieco elegancji w minimalistycznej przestrzeni, lub stworzyć całościową aranżację – wszystko zależy od naszego pomysłu.

Art déco to szansa na wprowadzenie odrobiny luksusu do zwykłych wnętrz, w których żyjemy na co dzień. Dajmy się zatem porwać elegancji i zmieńmy coś w naszym codziennym otoczeniu.


Materiał partnera zewnętrznego