Historia kredytowa – czym jest i dlaczego jest taka ważna?

kalkulator pieniądze
Historia kredytowa to zapis aktualnych i w niektórych przypadkach także spłaconych już zobowiązań – tego, czy spłacamy lub spłacaliśmy kredytu na czas, a jeśli nie, to z jakim poślizgiem | fot.: materiał partnera

Zdolność kredytowa to fraza, z którą zaznajomiony jest zapewne każdy dorosły Polak. Historia kredytowa jest z kolei zagadnieniem, do którego często przykładamy znacznie mniejszą wagę, ale jest to błąd. W takim razie, czym dokładnie jest historia kredytowa i dlaczego jest ona aż tak istotna?

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to zapis aktualnych i w niektórych przypadkach także spłaconych już zobowiązań – tego, czy spłacamy lub spłacaliśmy kredytu na czas, a jeśli nie, to z jakim poślizgiem. Historie kredytowe Polaków kolekcjonuje Biuro Informacji Kredytowej, nazywane w skrócie BIK-iem. Znajdują się w nim informacje na temat kredytów, a także części pożyczek pozabankowych (zależy to od tego, czy dana firma pożyczkowa współpracuje z BIK-iem).

W przypadku spłacenia kredytu na czas, wpis na jego temat znika od razu po uregulowaniu zobowiązania, chyba że wyrazimy zgodę na dalsze przetwarzanie danych (co warto zrobić). Jeśli chodzi o kredyty spłacone z opóźnieniem, to BIK może przechowywać dane na ich temat jeszcze przez 5 lat po uregulowaniu zobowiązania bez naszej zgody.

Jak zbudować historię kredytową?

Najprościej i najtaniej jest budować historię kredytową po prostu kupując przedmioty o niewielkiej wartości, które akurat są nam potrzebne nie za gotówkę, a na korzystne raty 0%. Chodzi tutaj na przykład o odkurzacze, telewizory, mikrofalówki czy inne tego typu towary.

Raty 0% oznaczają brak dodatkowych kosztów związanych z zakupem, a dzięki regularnemu spłacaniu rat będziemy kolekcjonować pozytywne wpisy w naszej historii kredytowej. Jest to więc wygodne rozwiązanie, o którym warto odpowiednio wcześnie pomyśleć. Negatywna historia kredytowa znacznie obniża szanse na uzyskanie kredytu, natomiast zawsze można skorzystać z usług pośrednika kredytowego, którego znaleźć można tutaj: https://splatakredytow.pl/. Z jego wsparciem pozytywna decyzja kredytowa może być w naszym zasięgu.

Czy można dostać kredyt z pustą historią kredytową?

Pusta historia kredytowa nie jest czymś tak problematycznym, jak negatywna historia kredytowa, ale nie jest też rozwiązaniem idealnym. Oznacza ona bowiem, że dany kredytobiorca jest dla banku swego rodzaju znakiem zapytania – nie wiadomo, czego można się po nim spodziewać. Dlatego też otrzymanie kredytu z pustą historią kredytową może być utrudnione, szczególnie, jeśli zależy nam na wysokiej kwocie kredytu lub na przykład jesteśmy młodą osobą, z niewielkim dochodem i krótkim stażem pracy.

Warto zadbać o budowanie pozytywnej historii kredytowej już od momentu, w którym rozpoczniemy pracę zawodową, aby później nie czekały nas przykre niespodzianki. Nawet, jeśli zazwyczaj stronimy od kredytów, to zapewne wcześniej czy później zainteresuje nas na przykład kredyt hipoteczny, a wtedy już zbudowana pozytywna historia kredytowa niewątpliwie okaże się bardzo przydatna.

Historia kredytowa – podsumowanie

Historia kredytowa jest bardzo ważnym aspektem, na który banki zawsze zwracają uwagę podczas weryfikowania wniosków o kredyt. Dlatego też warto mieć ją na uwadze i odpowiednio wcześniej pomyśleć o jej zbudowaniu. Nie zawsze jednak mamy na to czas – na szczęście zawsze można skontaktować się ze wspomnianym dobrym pośrednikiem kredytowym, dostępnym tutaj: https://splatakredytow.pl/, który pomoże w uzyskaniu kredytu nawet w trudnej sytuacji.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,