Na co zwrócić uwagę przy zakupie żelazka?

Żelazko klasyczne
Żelazko to niewątpliwie podstawowy sprzęt AGD, który znajduje się w zasadzie w każdym domu | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Żelazko to niewątpliwie podstawowy sprzęt AGD, który znajduje się w zasadzie w każdym domu. Na rynku wybór w tym zakresie jest spory, co nie ułatwia zakupów. Na co więc w szczególności należy zwrócić uwagę przy zakupie żelazka?

Żelazko to niewątpliwie podstawowy sprzęt AGD, który znajduje się w zasadzie w każdym domu. Na rynku wybór w tym zakresie jest spory, co nie ułatwia zakupów. Na co więc w szczególności należy zwrócić uwagę przy zakupie żelazka?

Sporo w tym przypadku zależy od tego, jak często żelazko będzie użytkowane oraz tego, jakie materiały będą głównie prasowane. Generalnie wyróżnia się żelazka parowe, systemowe i turystyczne. Czym się charakteryzują i co warto na ich temat wiedzieć?

Żelazka parowe – charakterystyka

Żelazka parowe są obecnie zdecydowanie najpopularniejsze na rynku. Posiadają wiele zalet. Są przede wszystkim lekkie i łatwe w codziennym użytkowaniu. Pozwalają nie tylko na standardowe prasowanie, ale i na wykorzystanie pary wodnej. Doskonale radzą sobie nawet ze sporymi zagnieceniami. Urządzenia tego rodzaju wyposażone są w zbiornik na wodę, która na skutek działania wysokiej temperatury zmienia się w parę wodną. Ta zwilża ubrania i sprawia, że łatwiej i szybciej rozprostowują się. Warto też zwrócić uwagę na funkcję samoczyszczenia. Dzięki temu w nowoczesnych żelazkach nie trzeba samodzielnie usuwać osadu, który pozostawia po sobie twarda woda. Jednak nie wszystkie modele tę funkcję posiadają. Dobrze jest więc sprawdzić to przed zakupem.

Nowoczesne żelazka systemowe

Dla rodzin liczących więcej osób, gdzie na co dzień do prasowania jest spora ilość ubrań, lepszym wyborem mogą być nowoczesne żelazka systemowe wyposażone w zewnętrzne wytwornice pary. Takie żelazka posiadają osobny, duży zbiornik na wodę. Jego pojemność to zwykle około litra. Urządzenia tego rodzaju są bardzo wydajne i efektywne. Sporych rozmiarów zbiornik na wodę umożliwia prasowanie z wykorzystaniem pary nawet przez dwie godziny to bez konieczności dolewania wody. Ponadto żelazka systemowe są zaskakująco lekkie. Tym samym pozwalają na pracę, która nie męczy. Dodatkowo przez cały czas wytwarzają parę wodną na takim samym poziomie i to niezależnie od temperatury prasowania. Z drugiej strony należy pamiętać, że żelazka takiego typu zajmują więcej miejsca niż tradycyjne żelazka parowe. Trzeba przeznaczyć na nie całkiem sporo miejsca w półce czy szafie.

A może żelazko turystyczne?

W sprzedaży znajdują się też żelazka, które idealnie sprawdzają się na wakacjach, w czasie podróży oraz w domu podczas okazjonalnego prasowania ubrań. Mowa oczywiście w tym przypadku o żelazkach turystycznych. Są one lekkie i nie zajmują wiele miejsca, a więc zabrać je ze sobą można w zasadzie wszędzie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie urządzenia są poręczne i kompaktowe, ale jednocześnie mają mniejszą moc niż wspomniane już żelazka parowe czy systemowe. Wolniej się nagrzewają, co sprawia, że cały proces prasowania trwa dłużej niż zwykle. Nie są więc rozwiązaniem dla rodzin składających się z większej liczby osób oraz tych, którzy na co dzień prasują sporo ubrań.

Warto poznać również ranking żelazek, który pomoże podjąć ostateczną decyzję zakupową na podstawie opinii innych posiadaczy danego modelu.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,