Co zrobić, kiedy bank odmówił udzielenia pożyczki?

Banknoty
Banki mają różne oferty i niejednokrotnie bywa tak, że klient nieatrakcyjny dla jednego banku jest klientem pożądanym dla innego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sytuacja, w której okazuje się, że potrzebny jest nagły zastrzyk gotówki, nigdy nie jest komfortowa. Jeżeli wymagana suma jest odłożona na koncie, to problem rozwiązuje się sam, jednak w większości przypadków potrzebna jest pomoc osób trzecich lub instytucji finansowych. Niestety, bank, do którego zazwyczaj osoba w potrzebie kieruje swoje pierwsze kroki, nie zawsze może udzielić pożyczki lub kredytu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Bank bankowi nierówny

Jeżeli jeden bank nie chciał udzielić potencjalnemu pożyczkobiorcy pożyczki – nic straconego. Banki mają różne oferty i niejednokrotnie bywa tak, że klient nieatrakcyjny dla jednego banku jest klientem pożądanym dla innego. Warto więc zrobić rozeznanie w innych bankach i złożyć wniosek w tych, które dają szansę na uzyskanie pożyczki.

Pożyczki prywatne

Często zanim udamy się do banku, staramy się pożyczyć pieniądze od najbliższej rodziny lub znajomych. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich sum, jednak jeżeli kwota pożyczki opiewa na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, to uzyskanie takiej sumy od rodziny może być problematyczne.

Inną formą pożyczki, zbliżoną do pomocy od rodziny, jest pożyczka prywatna. Na rynku finansowym swoje usługi oferują osoby, które nie prowadzą oficjalnej działalności gospodarczej, jednak oferują pożyczki dla potrzebujących osób. Pożyczają swoje własne pieniądze, a ich zyskiem są odsetki. Uzyskaną w ten sposób kwotę oczywiście należy oddać w całości wraz ze wszystkimi kosztami, które określać powinna umowa sporządzona między obiema stronami.

Pożyczki pozabankowe

Kolejnym rozwiązaniem jest udanie się do instytucji, która w swojej ofercie posiada pożyczki pozabankowe na raty. Takie pożyczki nie różnią się od pożyczek oferowanych przez banki. Zasada jest analogiczna: pożyczoną sumę pieniędzy wraz z odsetkami i prowizją należy oddać w uzgodnionym czasie. Spłata podzielona jest na miesięczne raty. W ten sposób można pożyczyć wysokie sumy pieniędzy, których spłata rozłożona jest na kilka lat.

Pojawia się jednak pytanie – czy firma pozabankowa udzieli takiej pożyczki, jeżeli bank wydał decyzję odmowną? Firmy pozabankowe zazwyczaj prowadzą bardziej łagodną politykę niż banki, w związku z czym łatwiej jest uzyskać od nich pożyczkę. Wiąże się to jednak zwykle z większym oprocentowaniem, dlatego cała pożyczka będzie droższa niż w banku, a RRSO może sięgać nawet kilkuset procent. Mimo tych niedogodności, pożyczki pozabankowe często są jedyną opcją jaka pozostaje do wykorzystania, dlatego cieszą się one coraz większą popularnością.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,