Dieta niemowlęcia – jak wybrać pierwszą zupkę?

Pierwsza zupa niemowlaka
Nawet jeśli nie czujemy się na siłach, by przyrządzić go samodzielnie, sprawdzone i skomponowane przez specjalistów rozwiązania z łatwością znajdujemy na sklepowych półkach | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wraz z rozwojem maluszka rosną jego potrzeby żywieniowe. Chcąc zapoznać pociechę z nowymi smakami, rodzice często na początku sięgają po warzywa, na bazie których powstają m.in. przeciery lub zupki. Czym się kierować, wybierając taki produkt dla niemowlęcia?

Przygotowywanie pierwszego posiłku bywa dla niektórych rodziców stresującym wyzwaniem. Niepotrzebnie! Nawet jeśli nie czujemy się na siłach, by przyrządzić go samodzielnie, sprawdzone i skomponowane przez specjalistów rozwiązania z łatwością znajdujemy na sklepowych półkach. Dziś przedstawiamy małe kompendium wiedzy na temat tego, jak wygrać pierwszą zupkę dla maluszka!

Kiedy przychodzi czas na rozszerzenie diety niemowlaka?

Świeżo upieczeni rodzice w pierwszej kolejności stają przed pytaniem, kiedy ich pociecha jest gotowa na rozszerzanie diety i podanie jej pierwszych warzyw. Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać zdanie ekspertów do spraw żywienia dzieci i niemowląt. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci rozszerzanie diety powinno nastąpić najwcześniej po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia, co odpowiada ukończonym 4 miesiącom. Identycznie prezentują się normy europejskie. Jednocześnie rozszerzenie diety musi nastąpić najpóźniej w trakcie 26. tygodnia życia.

Niezależnie od tego, czy maluch jest karmiony piersią, czy mlekiem modyfikowanym, właśnie w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie dziecka na składniki mineralne m.in. żelazo. Ciekawy świata maluszek potrzebuje także coraz więcej energii. O gotowości do przyjęcia pierwszego rozszerzonego posiłku świadczy jednak nie tylko wiek dziecka, ale i innych kilka czynników. Maluch może próbować wkładać do buzi zabawki lub paluszki, zdradza też zainteresowanie jedzeniem na „dorosłym” stole i chętnie wyciąga po nie rączki. Uważna obserwacja pociechy z pewnością pomoże rodzicom wybrać odpowiedni moment na zapoznanie jej z pierwszymi kulinarnymi nowościami.

Wszystkie zalety pierwszej zupki

Dlaczego w początkowym etapie rozszerzania jadłospisu maluszka warto postawić na zmiksowane na gładko warzywne zupki dla niemowląt? W tym okresie dziecko nie potrafi jeszcze ani gryźć, ani przeżuwać – podawany mu na łyżeczce pokarm rozdrabnia językiem. Konsystencja takiego dania będzie więc w pełni dopasowana do potrzeb i umiejętności małego smakosza.

Warto pamiętać, że dzieci z natury preferują słodkie smaki. Dlatego po wprowadzaniu pierwszych pojedynczych warzyw przychodzi pora na warzywne zupki. Idealnie nadają się na pierwsze posiłki, aby to właśnie w początkowym etapie rozszerzania diety oswoić dziecko z ich smakiem. Gładkie zupki, które bardziej zasługują na miano papek czy przecierów, uczą malucha różnorodności smaków i kształtują pierwsze preferencje smakowe. Istnieje spora szansa, że jeśli maluszek pozna i polubi smak warzyw teraz, będzie je chętnie jadł także w przyszłości!

Zanim wybierzesz zupkę dla dziecka

Posiłki dla niemowlaka można przygotowywać samodzielnie, pamiętajmy jednak, aby wybierać tylko te produkty, których pochodzenie i jakość możemy zweryfikować. Warzywa, jakie znajdziemy na sklepowych półkach, mogą zawierać związki takie jak pestycydy czy metale w ilościach nieodpowiednich dla najmłodszych. Jeśli nie mamy więc pewności, że potrafimy uzyskać dostęp do warzyw odpowiedniej jakości, lepiej zdecydować się na gotowe produkty, takie jak np. zupki dla niemowląt BoboVita. Nad ich recepturą oraz procesem produkcji czuwają eksperci, a same dania przygotowane są ze składników, których uprawa podlega ściśle określonym przepisom.

Nie każdy rodzic wie, ale posiłki i zupki dla niemowląt spełniają bardziej restrykcyjne normy niż żywność ogólnego przeznaczenia. Posiłki BoboVita przeznaczone dla niemowląt, przygotowywane są z warzyw spełniających nawet 5000 razy bardziej restrykcyjne normy dot. zawartości pestycydów i przechodzące nawet do kilkaset testów jakości!

Jednak nie tylko skład produktu warto wziąć pod lupę. Istotne jest także wskazanie wieku na opakowaniu, które informuje, że produkt jest odpowiedni dla najmłodszych. Wybierając produkty zgodne z etapem rozwoju maluszka, rodzice mogą mieć pewność, że podadzą dziecku danie przygotowane z myślą o potrzebach i umiejętnościach maluszków w tym okresie. Pierwszą zupkę najlepiej wybrać w małym słoiczku, bo posiłki początkowo ograniczać się będą najwyżej do kilku łyżeczek. Dziecko powinno oswajać się z nimi stopniowo, a na wzmożony apetyt z pewnością przejdzie wkrótce czas!


Materiał partnera zewnętrznego