Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

dziecko czytanie
Zadaniem dzieci jest łączenie poszczególnych sylab w proste wyrazy. Na początku tworzy się słowa dwusylabowe, a wraz z każdym postępem przechodzi się do coraz bardziej skomplikowanych przykładów | fot.: materiał partnera

Czytanie to umiejętność, bez której nie jesteśmy w stanie poradzić sobie w dzisiejszym świecie. Potrzebna jest praktycznie w każdej sytuacji naszego życia. Jako rodzice powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nasze dziecko stosunkowo szybko i bez żadnych problemów opanowało tę sztukę. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których u malucha pojawia się pewien problem.

Metody nauki czytania

W takiej sytuacji, jesteśmy zmuszeni bezzwłocznie interweniować. Mówimy rzecz jasna o przypadkach, w których pociecha naprawdę jest daleko z tyłu względem rówieśników. Należy wziąć też pod uwagę, że każde dziecko rozwija się nieco inaczej i fakt, że ktoś nauczył się czegoś szybko nie oznacza wcale problemów u naszego syna lub córki.

Przed wkroczeniem dziecka w wiek szkolny, warto powoli przygotowywać go do nauki tej kompetencji. Istnieje wiele metod, którymi możemy pomóc maluchowi w nauce czytania. Niektóre z nich wymagają pełnego skupienia i godzin ćwiczeń, a inne łączą zdobywanie wiedzy z zabawą.

Najpopularniejszym i stosowanym od wielu lat sposobem jest łączenie sylab. Przed jego wprowadzeniem należy oczywiście opanować wszystkie litery z alfabetu. Zadaniem dzieci jest łączenie poszczególnych sylab w proste wyrazy. Na początku tworzy się słowa dwusylabowe, a wraz z każdym postępem przechodzi się do coraz bardziej skomplikowanych przykładów.

Niektórzy rodzice stosują także metodę Glenna Domana. Wykorzystywane są w niej zdolności wzrokowe człowieka. Dziecko widząc wyraz musi dopasować do niego obrazek. Młody człowiek wiele zapamiętuje właśnie poprzez zmysły, takie jak wzrok czy słuch.

Metodą bardzo zbliżoną do powyższej jest tzw. Dobry Start. Nauka czytania odbywa się tutaj przy użyciu symboli geometrycznych, wierszy czy nawet piosenek.

czytająca dziewczynka
Istnieje wiele metod, którymi możemy pomóc maluchowi w nauce czytania | fot.: materiał partnera

Wspólne czytanie

Każde dziecko potrzebuje bliskiej relacji i dużo czasu spędzanego z rodzicami. Warto więc chwile te wykorzystać produktywnie. Pociecha jest w stanie dużo szybciej opanować umiejętność czytania, kiedy praktykuje tę czynność ze swoimi opiekunami. Nie chodzi tutaj jedynie o bajkę przed snem, ale nawet o książki stworzone właśnie w celach edukacyjnych. Przykładem może być tutaj elementarz do nauki czytania. Znajdują się tam informacje odnośnie poprawnego zapisu liter, dokładnej wymowy poszczególnych wyrazów czy nawet ciekawe opisy współczesnego świata.

Warto jest poświęcić przynajmniej godzinę każdego dnia, wygodnie usiąść z maluchem na kanapie i przeczytać choć jeden rozdział takiego elementarza.

Nauka czytania, a ruch

Okazuje się, że nauka czytania może odbywać się także podczas ruchu. Szereg przeprowadzanych testów potwierdził, że dziecko najlepiej zapamiętuje, kiedy jest na świeżym powietrzu i dobrze się bawi. Oczywiście, wymyślanie zabaw nie należy do łatwych czynności i rodzic w tym wypadku musi popisać się niesamowitą kreatywnością.

Przykładem może być chociażby zorganizowanie toru przeszkód lub rzucanie piłką. Przy każdym złapaniu piłki zadajemy maluchowi pytanie odnośnie słowa na daną literę. Kiedy wymyśli i przeliteruje dane słowo, może odrzucić piłkę.

Materiał partnera

Tags from the story
,