W jaki sposób nastawić dziecko na pójście do szkoły?

dziecko szkoła
>Przed wysłaniem dzieci do szkoły warto wpłynąć nieco na ich tryb dnia | fot.: materiał partnera

Lęk dziecka przed szkołą – skąd się bierze?

Rozpoczęcie cyklu edukacji jest dla malucha ważnym etapem w życiu. Niemniej jednak, wiąże się to niekiedy z mniejszymi lub większymi problemami. Z początku, ciężko jest przestawić się z trybu całodniowej zabawy w przedszkolu na konieczność siedzenia w ławkach z zeszytami i słuchanie nauczyciela.

My jako rodzice mamy spory wpływ na nasze pociechy. Z tego względu, warto porozmawiać z nimi na temat ich początków w nowym miejscu i nastawić je na te gorsze, jak i lepsze chwile. Poniżej, przedstawimy kilka rad dotyczących przygotowania dzieci na pójście do szkoły oraz wyjaśnimy, co można zrobić w celu ich szybkiego oswojenia się z nową sytuacją.

Każde dziecko ma inny charakter, przez co indywidualnie reaguje na różne tematy. Niektóre pociechy cieszą się na myśl, że rozpoczynają nową przygodę, a inne – mają w z tego powodu lęki. Pierwszą grupę dużo łatwiej jest przygotować i zmotywować do działania, natomiast drugiej należy poświęcić znacznie więcej uwagi.

Obawa dzieci przed szkołą może pojawiać się z wielu powodów. Sami pewnie dobrze pamiętamy, że w wieku sześciu czy siedmiu lat myśli się już w miarę racjonalnie i pojawiają się pewne uprzedzenia przed próbowaniem nowych rzeczy. Maluch idąc do szkoły może bać się, że nie zostanie miło przyjęty przez swoich rówieśników, będzie dostawał złe oceny, czy nawet w razie problemów nie znajdzie się w pobliżu rodzic. Niełatwo jest wyzbyć się z głowy takich myśli, więc kluczowa w tym przypadku jest interwencja rodzica i szczera rozmowa.

lęk przed szkołą
Obawa dzieci przed szkołą może pojawiać się z wielu powodów | fot.: materiał partnera

Co robić w celu zmiany nastawienia dziecka wobec szkoły?

Niejeden blog parentingowy poświęcił już sporo uwagi takim tematom. Biorąc pod uwagę zebrane rady stworzyliśmy pewnego rodzaju zestawienie, które ma pomóc w przekonaniu pociechy, że szkoła to jednak fajna sprawa. Najważniejszym zadaniem rodzica jest zorganizować dziecku dzień w taki sposób, aby to nie miało czasu na myślenie o tym, co czeka go w szkole. Preferowane są aktywności fizyczne, spacer, czy nawet wspólne wykonywanie prac w domu i ogrodzie. Należy jednak liczyć się z faktem, że do rozmowy o szkole prędzej czy później dojdzie. Podstawą w takiej sytuacji jest przedstawianie obrazu szkoły w jak najbardziej pozytywnym świetle.

Jako rodzice powinniśmy mówić dziecku, że nam okres ten kojarzy się bardzo dobrze i były to najlepsze lata w naszym życiu, a nowi ludzie zawsze są chętni się poznać i zaprzyjaźnić. Nie powinniśmy również stawiać dziecku zbyt wysokich wymagań. Musimy liczyć się z tym, że od czasu do czasu zdarzy się zła ocena i nie wolno z tego powodu karać.

Zmiana nawyków u dzieci – dobry pomysł?

Przed wysłaniem dzieci do szkoły warto wpłynąć nieco na ich tryb dnia. Jako rodzice powinniśmy zadbać o to, aby maluch chodził spać o określonych porach, wstawał mniej więcej godzinę przed wyjściem do szkoły, zdrowo się odżywiał oraz uczył się w przeznaczonym do tego czasie. Rozplanowanie trybu dnia korzystnie wpłynie na pojmowanie wiedzy oraz pozwoli być dziecku wypoczętym. Pamiętajmy, aby podczas planowania zawsze uwzględnić czas wolny! 

Materiał partnera

Tags from the story
,