Lęk dziecka przed szkołą – skąd się bierze?
Rozpoczęcie cyklu edukacji jest dla malucha ważnym etapem w życiu. Niemniej jednak, wiąże się to niekiedy z mniejszymi lub większymi problemami. Z początku, ciężko jest przestawić się z trybu całodniowej zabawy w przedszkolu na konieczność siedzenia w ławkach z zeszytami i słuchanie nauczyciela.
My jako rodzice mamy spory wpływ na nasze pociechy. Z tego względu, warto porozmawiać z nimi na temat ich początków w nowym miejscu i nastawić je na te gorsze, jak i lepsze chwile. Poniżej, przedstawimy kilka rad dotyczących przygotowania dzieci na pójście do szkoły oraz wyjaśnimy, co można zrobić w celu ich szybkiego oswojenia się z nową sytuacją.
Każde dziecko ma inny charakter, przez co indywidualnie reaguje na różne tematy. Niektóre pociechy cieszą się na myśl, że rozpoczynają nową przygodę, a inne – mają w z tego powodu lęki. Pierwszą grupę dużo łatwiej jest przygotować i zmotywować do działania, natomiast drugiej należy poświęcić znacznie więcej uwagi.
Obawa dzieci przed szkołą może pojawiać się z wielu powodów. Sami pewnie dobrze pamiętamy, że w wieku sześciu czy siedmiu lat myśli się już w miarę racjonalnie i pojawiają się pewne uprzedzenia przed próbowaniem nowych rzeczy. Maluch idąc do szkoły może bać się, że nie zostanie miło przyjęty przez swoich rówieśników, będzie dostawał złe oceny, czy nawet w razie problemów nie znajdzie się w pobliżu rodzic. Niełatwo jest wyzbyć się z głowy takich myśli, więc kluczowa w tym przypadku jest interwencja rodzica i szczera rozmowa.
Co robić w celu zmiany nastawienia dziecka wobec szkoły?
Niejeden blog parentingowy poświęcił już sporo uwagi takim tematom. Biorąc pod uwagę zebrane rady stworzyliśmy pewnego rodzaju zestawienie, które ma pomóc w przekonaniu pociechy, że szkoła to jednak fajna sprawa. Najważniejszym zadaniem rodzica jest zorganizować dziecku dzień w taki sposób, aby to nie miało czasu na myślenie o tym, co czeka go w szkole. Preferowane są aktywności fizyczne, spacer, czy nawet wspólne wykonywanie prac w domu i ogrodzie. Należy jednak liczyć się z faktem, że do rozmowy o szkole prędzej czy później dojdzie. Podstawą w takiej sytuacji jest przedstawianie obrazu szkoły w jak najbardziej pozytywnym świetle.
Jako rodzice powinniśmy mówić dziecku, że nam okres ten kojarzy się bardzo dobrze i były to najlepsze lata w naszym życiu, a nowi ludzie zawsze są chętni się poznać i zaprzyjaźnić. Nie powinniśmy również stawiać dziecku zbyt wysokich wymagań. Musimy liczyć się z tym, że od czasu do czasu zdarzy się zła ocena i nie wolno z tego powodu karać.
Zmiana nawyków u dzieci – dobry pomysł?
Przed wysłaniem dzieci do szkoły warto wpłynąć nieco na ich tryb dnia. Jako rodzice powinniśmy zadbać o to, aby maluch chodził spać o określonych porach, wstawał mniej więcej godzinę przed wyjściem do szkoły, zdrowo się odżywiał oraz uczył się w przeznaczonym do tego czasie. Rozplanowanie trybu dnia korzystnie wpłynie na pojmowanie wiedzy oraz pozwoli być dziecku wypoczętym. Pamiętajmy, aby podczas planowania zawsze uwzględnić czas wolny!
Materiał partnera