Kiedy warto podawać dziecku probiotyki?

Matka i szczęśliwe dziecko
Dzięki probiotykom możesz uniknąć wielu problemów ze zdrowiem swojego dziecka. | fot.: materiał zewnętrzny

Dzięki nim możesz uniknąć wielu problemów ze zdrowiem swojego dziecka. Zwłaszcza, gdy połączysz je z witaminą D. Sprawdź, w jakich sytuacjach najlepiej włączyć je do diety maluszka.

1. Gdy ma nietolerancję laktozy

Oczywiście najlepiej zrobić wtedy test na nietolerancję, aby sprawdzić, czy to właśnie ona jest przyczyną problemów z brzuchem po mleku. W wielu przypadkach może być przejściowa i spowodowana zbyt mało różnorodną mikroflorą jelit.

Naukowcy z Uniwersytetów w Chicago i Neapolu odkryli, że podawanie szczepu Lactobacillus rhamnosus GG, razem z białkiem mleka, może u małych dzieci zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się nietolerancji. A w przypadku tej, która już istnieje, złagodzić objawy.[1] Dlatego warto sięgać po taki probiotyk dla dzieci, który ma w składzie również białko z mleka.

2. Kiedy ma ciągłe biegunki

Częsta biegunka u rocznego dziecka nie jest niczym niezwykłym. Jego mikroflora jest jeszcze za mało zróżnicowana, dlatego może mieć problemy z zaparciami, wzdęciami, bólami brzucha po różnych potrawach. Aby zmniejszyć dolegliwości, warto podawać mu probiotyk dla dzieci ze szczepami Lactobacillus rhamnosus GG. Dowiedziono, że zmniejszają nieprzyjemne objawy po antybiotykach.[2] Taka kuracja powinna trwać minimum trzy miesiące.

Jeśli jednak nie przyniesie efektów, skonsultuj się z lekarzem. Może okazać się, że przyczyna tych dolegliwości jest zupełnie inna i wymaga leczenia np. lekami przeciwzapalnymi.

3. Gdy notorycznie łapie infekcje

Jeśli twoje dziecko często choruje, warto uzupełniać dobre bakterie w jelitach szczególnie wiosną i jesienią. Wzmacnianie mikroflory jelit sprawi, że organizm będzie się lepiej chronił przed infekcjami. Najlepszy probiotyk dla dzieci, które ukończyły trzeci rok życia, to ten z grupy Lactobacillus połączony z Bifidobacterium.

Za to dla niemowląt Lactobacillus rhamnosus GG, bo jest najlepiej przebadany. Dobrze, żeby w składzie suplementu była też witamina D. Dla niemowląt i starszych dzieci to tak samo ważny składnik we wzmacnianiu odporności.

4. Jeśli rodziłaś przez cesarkę i nie karmisz piersią

Podawaj niemowlakowi probiotyk dla dzieci w kroplach, żeby wzmocnić różnorodność jego mikroflory. Dowiedziono, że może być słabsza niż u dzieci rodzonych naturalnie i karmionych piersią. A dziecko być przez to w przyszłości bardziej narażone na rozwój astmy, cukrzycy i nadwagi. [3]

Zacznij wzmacniać go dobrymi bakteriami jak najszybciej się da i rób to przez pierwsze 3-6 miesięcy życia. Wcześniej skonsultuj to jednak z lekarzem.

5. Gdy dokuczają mu kolki

Wtedy warto podawać mu probiotyki dla dzieci w kroplach ze szczepami Lactobacillus rhamnosus lub reuteri.[4] Dowiedziono, że przez wzmacnianie flory bakteryjnej jelit, mogą zmniejszać częstotliwość pojawiania się kolek lub łagodzić ich objawy. Może też pomóc dieta eliminacyjna, ale stosowana z głową, pod okiem dietetyka lub lekarza.

Źródła:

[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150922104647.htm

[2] http://www.dietaeliminacyjna.pl/probiotyki-dla-dziecka-wybrac/

[3] https://www.bmj.com/content/350/bmj.h2410

[4] https://pursuit.unimelb.edu.au/articles/the-probiotic-hope-for-colic


Materiał zewnętrzny