Objawy zaburzeń napięcia mięśniowego u niemowlaka. Sprawdź na co zwrócić uwagę

Niemowlę trzyma palec rodzica
O zaburzeniach napięcia można mówić dopiero wtedy, gdy wzorce ruchowe są zaburzone i obniżone lub podwyższone napięcie ma wpływ na rozwój ruchowy niemowlaka. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pojęcie wzmożonego lub osłabionego napięcia mięśniowego pojawia się często w rozmowach między rodzicami, w gabinecie u pediatry lub fizjoterapeuty. Obserwuje się zwiększoną ilość tego typu rozpoznań, a co za tym idzie, zwiększoną ilość małych pacjentów rehabilitowanych z powodu zaburzeń napięcia mięśniowego.

Obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w pewnym stopniu występuje u każdego noworodka. Dziecko przychodzi na świat z bardzo niedojrzałymi układami. Dotyczy to również układu nerwowego i mięśniowego. Maluszek przychodząc na świat nie ma kontroli nad własnym ciałem i sposobem w jaki reaguje na bodźce. Wiele jego zachowań wynika z bardzo pierwotnych odruchów. Niepokój wzbudzić powinny na pewno znaczne problemy z karmieniem piersią. Na przykład gdy dziecko ma tak spiętą obręcz barkową lub szyję, że nie jest w stanie prawidłowo się przystawić. I przeciwna sytuacja – dziecko jest bardzo wiotkie, przelewa się przez ręce, nie może utrzymać napięcia mięśni na tyle, aby ssać pierś.

Każdy z nas ma napięcie mięśniowe. To naturalny stan układu mięśniowego, w którym komórki w mięśniach są gotowe do odbioru sygnałów z układu nerwowego. Dopiero zbyt silna lub zbyt słaba reakcja na te sygnały jest powodem do niepokoju.

O zaburzeniach napięcia można mówić dopiero wtedy, gdy wzorce ruchowe są zaburzone i obniżone lub podwyższone napięcie ma wpływ na rozwój ruchowy niemowlaka. Jeśli więc zauważymy znaczne odchylenia od normy warto udać się do neurologa lub fizjoterapeuty w celu skontrolowania napięcia mięśniowego.

Napięcie mięśniowe – na co zwrócić uwagę:

Podstawowym i najbardziej popularnym sygnałem, który niepokoi rodziców jest subiektywne odczucie, że dziecko jest zbyt wiotkie lub zbyt spięte, sztywne podczas brania go na ręce, przebierania, zmiany pieluszki itd. Co jeszcze może świadczyć o zaburzeniach napięcia:

  • stale zaciśnięte piąstki
  • główka odchylona cały czas do tyłu
  • zbyt wczesne “trzymanie głowy”
  • brak fizjologicznej pozycji fasolki w pierwszych tygodniach życia
  • problemy z karmieniem piersią polegające na trudnościach ze znalezieniem dobrej pozycji umożliwiającej dziecku chwytanie piersi
  • trudności z wypróżnianiem
  • bardzo rzadkie ruchy nóg i rąk
  • brak reakcji na bodźce, apatia
  • utrzymująca się asymetria w ułożeniu ciała

Rehabilitacja dziecka z zaburzeniami napięcia

Specjalista, który zauważy problemy z napięciem mięśniowym może zalecić rehabilitację. Ale możliwe jest również, że fizjoterapeuta pokaże jak prawidłowo pielęgnować niemowlę, jak je podnosić, w jakich pozycjach układać, z jakich akcesoriów korzystać, aby wspomóc rozwój prawidłowych wzorców ruchowych i zniwelować nieprawidłowości związane z napięciem mięśniowym.


Materiał partnera zewnętrznego