Skaza białkowa u dzieci i niemowląt

Dziecko ze szklanką mleka
Skaza białkowa jest to ogólnie przyjęte określenie alergii na białko. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Skaza białkowa jest to ogólnie przyjęte określenie alergii na białko. Skaza bardzo często pojawia się u niemowląt i małych dzieci. Jej głównym objawem jest przede wszystkim wystąpienie różnych problemów żołądkowych, począwszy od kolek, poprzez biegunki o kwaśnym zapachu, aż do zaparć. Bardzo często towarzyszy jej również atopowe zapalenie skóry oraz różne problemy z oddychaniem.

Skaza białkowa zmusza chorego do rezygnacji ze spożywania białka. W przypadku niemowląt karmionych piersią to matka musi wykluczyć ze swojej diety produkty zawierające białko mleka krowiego, natomiast u dzieci na mleku modyfikowanym po prostu zmienia się odżywczą mieszankę na taką, która jest dozwolona. Skaza białkowa zdiagnozowana u małych dzieci zazwyczaj samoistnie mija, gdy skończy ono 2 rok życia. To bardzo dobra wiadomość dla rodziców, którzy na pewno chcieliby, by ich dziecko w przyszłości nie miało żadnych alergii pokarmowych i mogło jeść w zasadzie wszystko. Dużo przydatnych informacji na temat objawów, wskazań i przeciwwskazań przy skazie białkowej można znaleźć na stronie www.latopic.pl.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, jest jednym z objawów towarzyszących skazie białkowej. Charakteryzuje się przede wszystkim reakcjami alergicznymi na skórze, które najczęściej lokalizują się na twarzy, szyi i w zgięciach kolan oraz łokci. W niektórych bardziej zaawansowanych przypadkach mogą obejmować także całe ciało. Zmiany są czerwone, często posiadają krostki i obszary z przesuszonym naskórkiem. Powodują ogromny dyskomfort, który na szczęście można ukoić różnymi leczniczymi maściami i kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry z AZS.

Warto pamiętać, że dzieci z atopowym zapaleniem skóry nie mogą używać zwykłych żeli myjących, płynów do kąpieli, balsamów i kremów. Muszą stosować delikatne kosmetyki dostępne w aptece, które właśnie powstały z myślą o pielęgnacji tego typu skór. Na szczęście w dzisiejszych czasach rodzice mogą swobodnie wybierać różne produkty, ponieważ jest ich dość dużo.


Materiał partnera zewnętrznego