Jak inwestować bezpiecznie i skutecznie?

Zawieranie umowy
Choć inwestycja wiąże się z ryzykiem, wcale nie musi oznaczać to straty lub nieprzespanych nocy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każdy z nas szuka sposobu na pomnożenie swojego majątku. Niektórzy wybierają bezpieczne lokaty bankowe lub obligacje skarbowe. Inni decydują się korzystać ze złotych rad przeróżnej maści coachów oraz podobnym im szarlatanów. Są wreszcie tacy, którzy są gotowi ponieść pewne ryzyko, aby osiągnąć większy zysk.

Fundusze inwestycyjne są przeznaczone dla tych ostatnich. Jeśli dysponujesz jakimś kapitałem, nawet niewielkim, warto zastanowić się, czy inwestycje na giełdzie, niezależnie czy polskiej, czy zagranicznej, to jedne z najbardziej opłacalnych oraz najszybszych sposobów na pomnożenie posiadanych środków. Choć inwestycja wiąże się z ryzykiem, wcale nie musi oznaczać to straty lub nieprzespanych nocy – choć jak wiadomo, sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. Jest wiele sposobów, które możesz wykorzystać, abyś nie musiał bać się straty.

Przede wszystkim podejmuj decyzje racjonalnie. Musisz mieć możliwie szeroki ogląd sprawy i znać przynajmniej podstawowe trendy i zachowania rynku. Dzięki temu nie będziesz podejmował decyzji na podstawie emocji – takie decyzje prawie zawsze prowadzą do problemów, a tych przecież chcemy uniknąć.

Ponadto nie wolno myśleć w kategoriach szybkiego i łatwego zarobku. Ktokolwiek kto oferuje przysłowiowe „kokosy” w krótkim czasie, wymaga co najmniej podwójnego sprawdzenia. Należy szczególnie uważać na „spółki celebryckie”, a zwłaszcza w roku ich wejścia na giełdę. Choć z reguły przyciągają wiele medialnego szumu, to często okazuje się, że są wydmuszkami, które upadają i pociągają za sobą inwestorów. Najlepiej jest zasięgnąć rady eksperta z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, w ramach którego inwestujemy. Wiedzy zarządzających funduszami nie wolno nam lekceważyć, co więcej, warto z niej korzystać, skoro jest darmowa i na wyciągnięcie ręki.

Co więcej – musimy wiedzieć, dlaczego inwestujemy. Co jest naszym celem? Kiedy chcemy go osiągnąć? Jeśli nie określimy się w tej sprawie, nie mamy pewności, że nasze inwestycje się powiodą. Tak zwane „ciągłe oszczędzanie” to jedna z pułapek rynku kapitałowego, która powinna być omijana szerokim łukiem. Więcej informacji na ten temat udzieli pracownik TFI.

Fundusze inwestycyjne to świetny sposób na pomnażanie majątku. Musimy jednak pamiętać o pewnych regułach obowiązujących każdego inwestora. Przede wszystkim nie inwestujmy wszystkich pieniędzy w jeden fundusz. Dywersyfikacja to najlepsza droga do osiągnięcia zamierzonego celu. Postawienie wszystkiego na jednego konia to ogromne ryzyko.


Materiał partnera zewnętrznego