Kiedy warto zdecydować się na psychoterapię?

kobieta w trakcie sesji terapeutycznej
Zanim zdecydujemy się na terapię, warto zadać sobie kilka pytań i określić rozmiar problemu, a także naszą otwartość i gotowość do współpracy ze specjalistą. Terapia wymaga bowiem regularnych spotkań w placówce, szczerości oraz zaangażowania | fot.: stock.adobe.com

Psychoterapia jest cyklicznym, długotrwałym procesem, zmierzającym do poprawy kondycji psychicznej. Po psychoterapię sięgamy zazwyczaj wówczas, gdy doświadczamy problemów utrudniających nam codzienne funkcjonowanie. Aby psychoterapia mogła stać się skutecznym narzędziem w rozwiązywaniu problemów osobistych, konieczne jest zastanowienie się, w jakich sytuacjach się sprawdzi oraz czy każdy może z niej skorzystać.

Dla kogo psychoterapia?

Zanim zdecydujemy się na terapię, warto zadać sobie kilka pytań i określić rozmiar problemu, a także naszą otwartość i gotowość do współpracy ze specjalistą. Terapia wymaga bowiem regularnych spotkań w placówce, szczerości oraz zaangażowania. Zanim więc wpiszemy w wyszukiwarce: psycholog warszawa, rozważmy kilka kwestii.

Razem czy osobno

Jeżeli problemy natury psychologicznej rzutują bezpośrednio na jakość życia rodzinnego, zawodowego i społecznego, warto skorzystać z porady psychologa. Terapia może być prowadzona indywidualnie lub też skierowana dla pary albo na przykład całej rodziny. Warto mieć bowiem świadomość, że niejednokrotnie nasze otoczenie bywa obarczone efektami indywidualnych zaburzeń i wówczas wszyscy tworzący związek czy rodzinę wymagają spotkania z terapeutą. Przygotujmy się więc na to, że w przypadku niewłaściwie funkcjonującej relacji partnerskiej, właściwa terapia obejmuje obydwoje partnerów.

Terapia czy konsultacja

Terapia psychologiczna rozpoczyna się od zdefiniowania źródła dolegliwości psychicznych. Aby dokonać wstępnej analizy oraz dostosować odpowiednią metodę pracy, konieczne jest spotkanie z psychologiem, podczas którego obydwie strony będą mogły określić, czy psychoterapia będzie skutecznym, zasadnym sposobem rozwiązania problemów. Może na przykład okazać się, że konsultując się z seksuologiem specjalista określi źródło problemu jako leżące w sferze fizycznej, nie zaś psychologicznej. Niezależnie od zagadnienia, z którym udamy się do gabinetu psychologa, pamiętajmy, że decyzję o zasadności i długości terapii podejmuje lekarz, któremu oddajemy się pod opiekę. Może się bowiem okazać, że zamiast długotrwałej terapii dla rozwiązania problemu np. okresowo pogorszonego nastroju wystarczy kilka spotkań. Oczywiście zasadna jest także odwrotna możliwość: oczekujemy rozwiązania problemu na jednym spotkaniu, natomiast terapeuta uzna, że jego przyczyny są głębsze, niż pierwotnie myśleliśmy, w związku z czym potrzebować będziemy więcej sesji. Jeżeli oczekujemy skutecznej pomocy, nie zakładajmy z góry ilości spotkań i zaufajmy specjaliście.

Szczerość i otwartość na współpracę

Osoba, zgłaszająca się do psychologa/psychoterapeuty powinna wyrażać osobistą chęć skorzystania z jego pomocy. Nie można mówić o skutecznej, a nawet zasadnej psychoterapii wtedy, gdy zgłaszający się do specjalisty, nie wyraża osobistej chęci poprawy swojej kondycji psychicznej. Także osoba, zgłaszająca się po poradę w wyniku namowy lub ultimatum, nie odniesie wymiernych skutków. Psychoterapia nie sprawdzi się ponadto w sytuacjach, powodujących traumę, wtedy potrzebna będzie interwencja kryzysowa. Uzależnienie w zaawansowanym stadium wymaga z kolei detoksu i skierowania do odpowiedniej placówki. Psychoterapia może być elementem wspomagającym powrót do funkcjonowania w społeczeństwie, nie zastąpi jednak terapii w ośrodku uzależnień. Warto więc zdawać sobie sprawę, że od naszej postawy zależy zarówno jakość terapii, jaki i jej skutek.

Psychoterapia – kiedy jest potrzebna

Pamiętajmy, że długotrwały stres, trauma, choroba czy doświadczenie przemocy lub uzależnienia często zostawiają trwały ślad w naszej psychice. Ten swoisty uraz może ujawnić się z opóźnieniem pozostając w ukryciu przez długi czas. Dzięki procesowi psychoterapii można znaleźć ukryte podłoże problemów nawet, jeśli pozornie nie łączą się one w całość. Warto więc udać się do specjalistycznej placówki, w  której otrzymamy kompleksową pomoc.

Na szczęście obecnie korzystanie z pomocy psychologa czy psychoterapeuty powoli przestaje być powodem do wstydu, a staje się sposobem na udowodnienie, że chcemy zapanować nad własnym życiem, wprowadzić nową jakość do naszych relacji partnerskich czy rodzinnych. Jeśli więc uskarżamy się na długotrwałe obniżenie nastroju, zaburzenia w komunikacji z najbliższymi, stany lękowe, fobie utrudniające funkcjonowanie, problemy natury seksualnej lub mierzymy się z trudnymi emocjami i uczuciami, może okazać się, że psychoterapia wyraźnie poprawi jakość życia – zarówno naszą, jak i naszych najbliższych. W ramach stacjonarnej terapii jesteśmy w stanie uzyskać pomoc w każdym zakresie. Niektóre z placówek mają także w swojej ofercie porady coacha, który pomoże nam w odkryciu własnej drogi życia, rozwinięciu kariery czy zaplanowaniu dalszych działań w życiu.

Psychoterapia: gdzie się udać

Psychoterapia, jako długotrwały proces, wymaga czasu oraz zaangażowania, aby dotrzeć do źródła problemów, rzutujących na kondycję psychiczną. Podjęcie terapii, jej jakość i skuteczność wynikają z kwestii niezwykle indywidualnych, dlatego nie zawsze warto polegać wyłącznie na rekomendacjach znajomych, choć oczywiście należy wybrać terapię stacjonarną w miejscu o ustalonej renomie. Zwłaszcza, że w każdym dużym mieście, jak na przykład w Warszawie, dużo łatwiej znaleźć poradnię zatrudniającą wszechstronnych specjalistów. Po wstępnym określeniu problemu w ramach jednej placówki możemy więc zostać skierowani zarówno na terapię indywidualną, jak i dla par, czy na przykład konsultację seksuologiczną. Ponieważ relacja pacjent-terapeuta jest kluczowa w powodzeniu terapii, znajdźmy osobę, która najbardziej nam odpowiada i z którą mamy dobry kontakt. Nie możemy się bać czy wstydzić swojego terapeuty. Skupmy się na tym, żeby spotkanie było profesjonalne ale jednocześnie gwarantujące sprzyjającą pacjentowi aurę.

Niebagatelną rolę w całym procesie odgrywa także miejsce spotkań. Ważne, żebyśmy czuli się komfortowo, wybierzmy więc miejsce zapewniające dość intymną, kameralną atmosferę, która nie jest zakłócana przez czynniki zewnętrzne.

Usługi psychologiczne to oferta, skierowana do osób, które świadome są konieczności zmian, destrukcyjnego wpływu swoich problemów na codzienne życie i funkcjonowanie w związku czy rodzinie. Jeżeli zamknięcie się na pomoc oraz nieśmiałość powstrzymują Cię przed wizytą u psychologa, podczas procesu psychoterapii masz szansę otworzyć się na współpracę, która stanie się podwójną korzyścią dla Twojej natury. Nieśmiałość nie jest przeszkodą w osiągnięciu efektów za pomocą psychoterapii. Może nią być jednak celowe zamknięcie się na pomoc, które najczęściej objawia się podczas sesji zaaranżowanych przez bliskich osoby potrzebującej wsparcia psychologicznego. Są osoby, które ponadto nie są skłonne do współpracy na zasadach psychoterapii. Warto jednak próbować, zajęcia nie wiążą się z dyskomfortem ani drastycznym przekraczaniem granic pacjenta, mogą dać za to wiele odpowiedzi i wskazówek, których dotąd nie znaliśmy.


OLI