Jak przygotować się do profesjonalnej sesji fotograficznej?

kobieca sesja zdjęciowa
Wszelkiego rodzaju pośpiech jest nie wskazany, jeśli chcemy uzyskać piękne fotografie | fot.: stock.adobe.com

Przeciętny człowiek przed profesjonalnym obiektywem staje zaledwie kilka razy w życiu. Zdjęcia tego typu są jednak pamiątką na całe życie. Dlatego też warto do takiej sesji odpowiednio się przygotować, ponieważ wymaga ona nie tylko przygotowania od fotografa ale także od osoby pozującej. Ma to niezwykle duży wpływ na finalny wygląd zdjęć. Jak więc można przygotować się do takiej sesji?

Sesja modelingowa

Na samym początku warto umówić konkretny termin. Najlepiej zrobić to z tygodniowym bądź i dwutygodniowym wyprzedzeniem. Bardzo ważne jest też to, żeby w dniu sesji nie umawiać żadnych ważnych spotkań. Wszelkiego rodzaju pośpiech jest nie wskazany, jeśli chcemy uzyskać piękne fotografie. Kolejna kwestia to odpowiednie zaplanowanie czasu trwania sesji. Tutaj oczywiście najlepiej zapytać o to samego fotografa. Ważny jest także rodzaj zdjęć. Poinformuj wcześniej fotografa czy moją one być romantyczne, spokojne czy też odważne. Pomoże to w dostosowaniu całego tła, świateł i innych szczegółów sesji.

Istotną rolę pełni oczywiście także sam strój. Tutaj oczywiście warto przeglądnąć swoją garderobę w poszukiwaniu idealnych stylizacji. Na sesję warto zabrać kilka zestawów aby zdjęcie były zróżnicowane. Przy wyborze odpowiednich ubrań może pomóc Foto Frontier. Sprawa ma się podobnie w przypadku makijażu i fryzury. Jeśli nie potrafimy sami o nie zadbać – zapytajmy o poleconą przez fotografa osobę, któa świadczy podobne usługi.

Przed sesją warto zastosować także peeling twarzy bądź poszczególnych części ciała (w zależności od sesji). Około tydzień przed zdjęciami warto zaprzestać wizyt na solarium ponieważ sprawia ono, że skóra przyjmuje dziwnie wyglądający czerwonawy kolor. Przy aktach nie powinno nosić się obcisłej bielizny w dniu sesji.

Sesja biznesowa

zdjęcie biznesowe
Profesjonalny fotograf podpowie o czym pamiętać na etapie przygotowań do sesji biznesowej | fot.: stock.adobe.com

Choć zasady zdjęć biznesowych są niemal identyczne jak w przy każdej innej sesji, to jednak chcąc mieć idealną fotę do CV warto zwrócić się do profesjonalisty, a więc fotografa znającego się na specyfice fotografii biznesowej. Obecnie bardzo popularnym sposobem robienia zdjęć jest zastosowanie tzw. kadru amerykańskiego, a więc zdjęcia sylwetki powyżej kolan. Osoba fotografowana tym samym niemal wypełnia kadr, zdjęcie jest dynamiczne. Tego typu zdjęcia obecnie są niezwykle popularne choćby w branży FMCG. Każda branża ma swoje trendy i wymagania. Profesjonalny fotograf podpowie o czym pamiętać na etapie przygotowań (np. delikatny manicure, stonowany makijaż), dopasowania stroju, a także fryzury.

Sesja ciążowa

sesja ciążowa kobieta w eleganckiej sukni na tle natury
Sesja ciążowa to jedna z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej intymnych sesji zdjęciowych w życiu kobiety | fot.: stock.adobe.com

To jedna z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej intymnych sesji zdjęciowych w życiu kobiety. Zanim się na takową zdecydujemy, rozważmy czy zależy nam na sesji w plenerze (plaża, morze, las, wiosenna łąka, stadnina koni, etc.) czy w studio. W tym drugim przypadku możemy wybierać pomiędzy stonowanymi czy bardziej odważnymi zdjęciami eksponującymi ciało. Wybierzmy fotografa, któremu zaufamy i w obecności którego będziemy czuć się dobrze. Popytajmy znajomych, obejrzyjmy realizacje z innymi modelkami. Zabierzmy ulubione ubrania. Warto też pamiętać, że sesje ciążowe najlepiej udają się gdy kobieta jest w drugim trymestrze ciąży. Ciało wygląda wówczas pięknie, ma idealne krągłości, bez obrzęków właściwych dla końcówki ciąży i fatalnego samopoczucia zdarzającego się zwłaszcza w pierwszym, ale i pod koniec trzeciego trymestru. Zastanówmy się także, czy chcemy, aby na zdjęciu pojawił się nasz partner.

Sesja dziecięca

sesja zdjeciowa smash cake
Jeśli decydujemy się na urodzinową sesję z tortem, czyli tzw. smash cake, przygotujmy się na gruntowne przebranie dziecka | fot.: stock.adobe.com

Przy tego typu sesjach kluczowe jest podejście do dziecka. Z racji tego, że dla maluszka będzie to zupełni inna sytuacja, może być potrzebna chwila na zaaklimatyzowanie się go w nowym miejscu. W okres trwania sesji należy wliczyć czas jaki może być potrzebny na karmienie, przewijanie czy też zwykłą zabawę z dzieckiem. Ubiór maluszka zależy oczywiście od rodziców, zabierzmy kilka wersji strojów, ulubioną zabawkę czy książeczkę. Do sesji warto zabrać także elementy takie jak krzesełko czy fotelik dla dziecka.

Jeśli decydujemy się na urodzinową sesję z tortem, czyli tzw. smash cake, przygotujmy się na gruntowne przebranie i dokładne umycie dziecka po zabawie z ciastem.

W przypadku sesji z dzieckiem również warto zapewnić sobie „luźniejszy dzień”. Udzielający się rodzicom pośpiech może negatywnie wpłynąć na dziecko, które będzie marudne i płaczliwe. Większość studiów fotograficznym w przypadku sesji dziecięcych odznacza się wyrozumiałością. Terminy bądź godziny po ówczesnym powiadomieniu można przekładać z racji na to, że dziecko z dnia na dzień się rozchorować a nawet niewielka infekcja w przypadku młodego organizmu może być powodem całkowitej klęski sesji. Jeśli dziecko ząbkuje, jest po szczepieniu lub ma gorszy dzień, nie warto się stresować i – tym bardziej – narażać na stres samego malucha. Sesja dziecięca to także opcja zdjęcia z rodzicami. Jeśli ją rozważamy, przygotujmy się do zdjęcia zgodnie ze wskazówkami do zwykłej sesji.

Sesja fotograficzna to nic strasznego. Nawet osoby nieprzyzwyczajone do kamery mogą wziąć w niej udział i cieszyć się pięknymi fotografiami przez lata. Odpowiednie nastawienie a także przygotowanie osoby pozującej jest w tym przypadku niezwykle ważne. Po poświęceniu odrobiny czasu i chęci można cieszyć oczy swoje i inne profesjonalnymi fotografiami.

JBA