Nie możesz się skupić? Poznaj 3 sposoby, które Ci pomogą

Kobieta siedzi na kanapie
Koncentracja pozwala skupić uwagę na konkretnej czynności, umożliwiając jej realizację w krótkim czasie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przygotowujesz się do wymagającego egzaminu? Pracujesz nad bardzo ważnym projektem i nie możesz pozwolić sobie nawet na najmniejsze niedociągnięcie? Jeżeli realizowane przez Ciebie zadania wymagają dużego skupienia, sprawdź co pozytywnie wpływie na Twoją koncentrację.

Koncentracja pozwala skupić uwagę na konkretnej czynności, umożliwiając jej realizację w krótkim czasie. Nie zawsze jednak udaje się ją utrzymać na wysokim poziomie, m.in. za sprawą wszelkiego rodzaju rozpraszaczy czy silnego zmęczenia. Wystarczy jednak wdrożyć kilka poniższych sposobów, które pomogą w przywróceniu prawidłowego poziomu koncentracji.

1. Przerwa w wykonywaniu czynności

Jeżeli pracujesz na zwiększonych obrotach, prędzej czy później odnotujesz spadek efektywności. Przyswajanie informacji będzie przychodzić Ci z coraz większym trudem, a wykonywanie standardowych obowiązków zajmie więcej czasu. Zmęczony mózg nie będzie w stanie przetwarzać informacji z taką samą wydajnością jak do tej pory. Potrzebuje chwili na regenerację i odpoczynek.

Zastanawiasz się, co na koncentrację sprawdzi się najlepiej w tym przypadku? Odpowiedź jest prosta: chwila przerwy. Wyjdź na krótki spacer – dotlenisz mózg, poprawiając tym samym zdolność do skupienia uwagi.

2. Ćwiczenia poprawiające koncentrację

Nic tak pozytywnie nie wpływa na koncentrację, jak jej stymulowanie. Pomogą w tym odpowiednio dobrane ćwiczenia, które warto wykonywać każdego dnia.

Co możesz zrobić?

  • Spróbuj narysować znak nieskończoności – najpierw jedną ręką (tą, której używasz), potem drugą. Szczególnie ten drugi etap będzie wymagał od Ciebie dużego skupienia.
  • W jak najkrótszym czasie postaraj się zapisać swoje nazwisko od tyłu. W ten sposób możesz postępować z innymi nazwiskami lub nazwami przedmiotów itp.

3. Nawadnianie organizmu

W związku z tym, że organizm w dużej mierze składa się z wody, potrzebuje odpowiedniego poziomu nawodnienia. Problemy z koncentracją mogą być sygnałem świadczącym o znacznym ubytku wody z ustroju. Aby poprawić swoją wydajność i zdolność skupienia uwagi, sięgnij po elektrolity, np. w formie tabletek musujących Oryal. Zawierają one jony potasu, sodu, wapnia, magnezu oraz chlorki, które pomagają uzupełnić brakujące elektrolity. Wspomagają tym samym pracę mózgu.

Jeśli zastanawiasz się, co na koncentrację będzie pomocne, powyższe metody przyniosą znaczną poprawę efektywności – cokolwiek robisz.


Materiał partnera zewnętrznego