Dane jasno wskazują: Polacy pokochali kebap. Ze statystyk wynika, że każdego dnia w naszym kraju zjada go nawet 5 milionów osób. Jest wiele rodzajów tego dania, a jego łatwa dostępność sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć w takim menu coś dla siebie. Okazuje się również, że kebap nie musi stanowić synonimu niezdrowego jedzenia. Dzielimy się ciekawostkami na temat tego przysmaku i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zajadamy się nim tak chętnie.
1. Kebap – co to za danie?
2. Kebap czy kebab? Prawidłowa nazwa
3. Różne rodzaje kababów
4. Sposób na smaczny kebab
Czy kebap może być daniem zdrowym? Okazuje się, że tak. Mięso, warzywa i cienka pita – to skład normalnego obiadu, który nie jest szczególnie obciążający dla organizmu. Trzeba tylko starannie dobrać sosy.
Kebap – co to za danie?
Kebap to danie wywodzące się z kuchni orientalnej, a jego nazwa w języku tureckim oznacza po prostu mięso upieczone na szpikulcu. W Polsce nazwa ta kojarzy się przede wszystkim z mięsem opiekanym za pomocą pionowego rożna. To tzw. doner kebap. W rzeczywistości odmian potrawy jest znacznie więcej – wszystko zależy od rodzaju mięsa, sposobu jego przygotowania oraz serwowania.
Podstawowym składnikiem kebabów jest oczywiście mięso. W oryginalnej wersji stosuje się baraninę, natomiast Polacy pokochali przede wszystkim wołowinę, kurczaka lub mieszaninę mięsa wołowo-drobiowego. Takie właśnie warianty można kupić w ofercie dla gastronomii na https://kebap.pl/. Produkcja smacznego i dobrej jakości kebabu to sztuka, odpowiednie przygotowanie mięsa wymaga wiedzy, doświadczenia i kunsztu. Mięso jest wstępnie mielone i formowane, następnie zaś nadziewane na specjalny ruszt.
Kebap czy kebab? Prawidłowa nazwa
Obserwując internet czy nawet polskie ulice, możemy napotkać na dwie formy nazwy stosowane naprzemiennie: kebab oraz kebap. Która z nich jest prawidłowa? Okazuje się, że wariant kebap jest motywowany dawną pisownią arabską i pochodzi bezpośrednio z języka tureckiego. Z kolei w języku polskim poprawna forma to forma kebab. W praktyce jednak obie formy stosuje się zamiennie. Ta pierwsza podkreśla po prostu ścisłe związki z pochodzeniem potrawy.
Różne rodzaje kababów
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, pod nazwą kebab ukrywa się ponad 20 różnych wariantów dania. Poniżej znajduje się przegląd tych najpopularniejszych.
- Doner kebab
To bodaj najpopularniejsza odmiana tej potrawy. Przygotowuje się ją z mięsa marynowanego w przyprawach, warzyw – najczęściej takich jak kukurydza, ogórki czy pomidory – oraz sosów. Doner kebab serwowany jest w picie.
- Iskender kebab
To mięso na pieczywie tureckim podane z dodatkiem jogurtu, sosu pomidorowego i stopionego masła. Jako dodatek serwuje się grillowane warzywa. To potrawa bardzo kaloryczna i mocno sycąca, niewątpliwie jednak jedna ze smaczniejszych w tureckim menu.
- Lokma kebab
W tym wariancie wykorzystuje się mielone mięso jagnięce lub wołowe, które zawija się w lawasz – specjalny rodzaj chlebowego placka. Lokme polewa się sosem pomidorowym i jogurtem i serwuje z grillowanymi warzywami.
Sposób na smaczny kebab
Powyżej pojawiło się tylko kilka popularnych rodzajów kebabu – w rzeczywistości. Co ciekawe, w naszym kraju serwuje się szczególną formę potrawy. Jak czytamy w książce Krystiana Nowaka, który poświęcił kebabowi całą publikację, pierwszy człowiek, który serwował w Polsce kebab, na początku wykorzystywał wyłącznie świeże warzywa, jednak zauważył, że taka wersja cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. W pobliskich restauracjach chińszczyzną zaobserwował, że do wszystkich dań podawana jest surówka z kapusty. Spróbował tej formy, komponując ją z ciężkimi sosami, i okazało się to strzałem w dziesiątkę.
Materiał partnera zewnętrznego