Nietrafiony prezent? Sprawdź, co możesz z nim zrobić

Warto pamiętać, że towar zakupiony w sklepie internetowym można zwrócić bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni. W przypadku sklepów stacjonarnych sprawa jest bardziej skomplikowana | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Święta Bożego Narodzenia, urodziny, ślub – na upominki od bliskich można liczyć podczas wielu różnych okazji. Niestety rzadko kiedy zdarza się, by wszystkie trafiły w gust adresata. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, co można zrobić z nietrafionym prezentem.

Na wstępie trzeba podkreślić, że istnieją pewne rodzaje nietrafionych podarunków, które mimo wszystko powinny zostać zachowane. Mowa tutaj przede wszystkim o prezentach wykonanych własnoręcznie, a także o upominkach od tych najbliższych osób, którym mogłoby być przykro z powodu ich „odrzucenia”. Przykładowo, podarowany przez babcię stojący zegar, który kompletnie nie pasuje do wystroju wnętrza naprawdę warto zatrzymać. Nie dość, że z pewnością starała się wybrać prezent jak najlepiej, to może na dodatek sfinansowała go ze swoich oszczędności, albo za pomocą pożyczki? Na co dzień można go przecież trzymać w szufladzie, a na czas wizyt jego fundatorki – stawiać w eksponowanym miejscu. W ten sposób można nie tylko sprawić radość, ale również uniknąć niewygodnych pytań. No dobrze, a co z tymi nietrafionymi i niechcianymi prezentami?

Wymień lub zwróć

To najbardziej oczywisty sposób na zyskowne pozbycie się prezentu, przy czym sprawdza się głównie w przypadku tych nieco bardziej wartościowych przedmiotów, np. tostera, sokowirówki, blendera, ubrań, itp. – ze zwrotu tanich skarpet czy getrów śmiało można zrezygnować.

Warto pamiętać, że towar zakupiony w sklepie internetowym można zwrócić bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni. W przypadku sklepów stacjonarnych sprawa jest bardziej skomplikowana – niewadliwy towar sprzedawca może (ale nie musi) przyjąć lub wymienić na inny. Niestety, opcja wymiany lub zwrotu prezentu i tak wiąże się z koniecznością posiadania paragonu lub innego dowodu zakupu, a to mocno ogranicza możliwości jej zastosowania.

Sprzedaj na aukcji

Podarunek można też odsprzedać za pośrednictwem Internetu, korzystając z serwisu aukcyjnego. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w przypadku prezentów z takich kategorii jak elektronika, drobny sprzęt gospodarstwa domowego czy kosmetyki (te wyższej jakości). Niemniej jednak w praktyce, można rozważyć sprzedanie dowolnego niechcianego upominku – ważne, by w pierwszej kolejności skalkulować sobie opłacalność tego typu operacji.

Podaruj komuś innemu

Prezent można też ofiarować przy kolejnej okazji komuś innemu. Trzeba mieć przy tym jednak pewność, że osoba, która podarowała niechciany upominek i jego przyszły adresat nie pochodzą z tego samego „środowiska” – to bardzo ważne zwłaszcza wówczas, gdy prezent jest nietypowy i charakterystyczny. Taki manewr nie powinien być też wykorzystywany w kontekście kiepskich gatunkowo i mało przydatnych produktów.

Wykorzystaj do innego celu

Otrzymanie nietrafionego podarunku to dobra okazja do uruchomienia pokładów swojej wyobraźni i kreatywności. Przecież przykładowo: niezbyt lubiany zapach perfum można wykorzystać jako odświeżacz powietrza w łazience, a tackę do wypieku ciasteczek jako – podczas np. grilla czy pikniku – pojemnik na ketchup, chrzan i inne przyprawy. Zanim dany przedmiot trafi na stałe do szafy, piwnicy czy kosza na śmieci, naprawdę warto zastanowić się nad jego alternatywnymi zastosowaniami.

Oddaj potrzebującym

Otrzymanie nietrafionego prezentu to także najlepszy moment na spełnienie dobrego,  szlachetnego uczynku. Odzież, książkę, małe AGD, czy inny podarunek, można przekazać na cele charytatywne. Niezależnie co to za rzecz, z pewnością znajdzie się ktoś, dla kogo będzie ona faktycznie przydatna.

https://www.euroloan.pl/


Artykuł sponsorowany