Opłaty dodatkowe za kredyt – jakie są?

Liczenie pieniędzy
Chociaż wielu Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, również kredyty konsumpcyjne cieszą się dużym zainteresowaniem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Potrzebujesz gotówki, dlatego przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu bankowego? Dzięki tej formie wsparcia rzeczywiście szybko możesz zasilić swój domowy budżet. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sprawdź, jakie opłaty może narzucić bank.

Chociaż wielu Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, również kredyty konsumpcyjne cieszą się dużym zainteresowaniem. W ten sposób można sfinansować właściwie dowolny cel: począwszy od zakupu nowego sprzętu, a skończywszy na wakacyjnym wyjeździe zagranicznym. Aby jednak dokonać słusznego wyboru, warto zwrócić uwagę na najtańsze kredyty gotówkowe – dzięki nim można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Tyle bowiem mogą wynosić różnice w kosztach nakładanych na kredytobiorcę przez bank.

Za co płacimy bankom?

Banki mają prawo narzucać na kredytobiorców opłaty związane z udzieleniem wsparcia finansowego. Są one różne – często w zależności od rodzaju wsparcia finansowego.

  • Oprocentowanie

To główna opłata, która obejmuje wszystkie kredyty na finanse.rankomat.pl udzielane – nie ma przy tym znaczenia, czy jest to kredyt gotówkowy, hipoteczny czy samochodowy.

Na oprocentowanie składa się stopa procentowa (ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej) oraz marża (ustalana przez bank).

  • Prowizja

To opłata, która stanowi zarobek dla banku. Pobierana jest w zamian za udzielenie wsparcia finansowego. Jej wysokość kształtuje się indywidualnie – w zależności od konkretnego kredytobiorcy oraz wewnętrznej polityki banku.

Prowizja, chociaż może być pobrana jednorazowo, najczęściej doliczana jest do miesięcznych rat.

  • Opłata przygotowawcza

Niektóre banki pobierają również tzw. opłatę przygotowawczą związaną z rozpatrzeniem wniosku. Do jej uregulowania zobowiązany jest kredytobiorca w momencie składania dokumentów. W razie negatywnej decyzji kredytowej, opłata przygotowawcza nie jest zwracana.

  • Ubezpieczenie

Między innymi ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie w razie utraty pracy lub nagłego zachorowania stanowią zabezpieczenie dla banku w razie niezdolności kredytobiorcy do spłaty zobowiązania.

Koszty ubezpieczenia wliczane są w miesięczną ratę. Obejmują cały okres trwania umowy kredytowej.

Wybierasz kredyt? Sprawdź RRSO

Jak wynika z powyższego, kierowanie się wyłącznie oprocentowaniem przy wyborze kredytu nie ma sensu. Informacje o wszystkich kosztach obejmuje RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania odnosząca się do odsetek i kosztów pozaodsetkowych. Im niższy ten parametr, tym niższa całkowita kwota zobowiązania do spłaty. Warto więc wziąć ją pod uwagę.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , ,