Speed dating – poznaj swoją drugą połówkę w ekspresowym tempie!

Dwa serca i stoper
Z pewnością speed dating ujmuje swoim praktycznym wymiarem. | fot.: Fotolia

Rozwój cywilizacyjny, odczuwalny zwłaszcza w większych miastach, wpływa na każdy aspekt ludzkiego życia – także sferę uczuciową. Z jednej strony istnieje wiele rozwiązań, także opartych na nowoczesnych technologiach, które w znacznym stopniu ułatwiają komunikację i poznawanie nowych osób. Ale z drugiej codzienny pośpiech, duża ilość pracy i często związany z nią brak czasu, natłok spraw oraz informacji bywają nieraz przeszkodą dla spotkania kogoś wyjątkowego i zbudowania trwałej relacji. Na szczęście powstają kolejne, atrakcyjne możliwości, dające znakomitą szansą nawet tym najbardziej zabieganym – takie jak coraz popularniejsze szybkie randki.

Czym jest i jak wygląda speed dating?

Teoretycznie istnieje wiele opcji, pozwalających na poznanie różnych, ciekawych ludzi, a wśród nich – także swojego przyszłego partnera. Teoretycznie, bowiem co innego mieć dostęp do wspomnianych możliwości, a co innego być w stanie realnie z nich skorzystać. Środowisko studiów czy pracy, rozmaite warsztaty i zajęcia dodatkowe, to raptem kilka miejsc, w których potrafi kryć się nasza druga połówka. W dzisiejszych czasach sposobność poznania kogoś oferują także specjalnie stworzone w tym celu portale i aplikacje randkowe. Co jednak, jeśli np. jesteśmy po studiach, nie chcemy (lub nie mamy takiej możliwości) zbytnio łączyć sfery zawodowej z uczuciową, nie do końca ufamy wirtualnej komunikacji z potencjalnym partnerem, a na pasje, dające szanse spotkania z wieloma nowymi ludźmi, zwyczajnie nie mamy czasu? Zawsze pozostaje jeszcze jeden ciekawy sposób.

Speed dating (ang. szybkie randki) to pomysł, który współcześnie zyskuje coraz większą popularność – zwłaszcza w większych miastach, także polskich, np. we Wrocławiu, w Krakowie lub Katowicach. Skierowany jest właśnie do singli pragnących spotkać swoją drugą połówkę, którzy cierpią na brak czasu wolnego lub też zawiedli się na innych formach nawiązywania tego typu kontaktów. Na czym dokładnie polegają szybkie randki? Grupy zainteresowanych (liczących około 28-40 osób) zbiera się w konkretnym terminie i wyznaczonym lokalu, zapewniającym miłą, intymną atmosferę. Spotkanie prowadzi osoba, która wyznacza porządek całej sesji oraz czuwa nad jej przebiegiem. Pary odbywają przy numerowanych stolikach trwające około 5-7 minut rozmowy. Po upływie tego czasu następuje zmiana. Przy stolikach tworzą się nowe pary, które znów biorą udział w kilkuminutowej rozmowach. Sesja trwa dotąd, aż wszyscy jej uczestnicy odbędą ze sobą mini-randki (jest ich zwykle około 10-19). Na koniec wypełniają oni formularze zawierające informacje, z kim chciałoby się nawiązać dalszy kontakt, i przekazują je osobie prowadzącej. Potem wystarczy poczekać na wiadomość zwrotną.

Dlaczego szybkie randki cieszą się taką popularnością?

Z pewnością speed dating ujmuje swoim praktycznym wymiarem. W ciągu około 2 godzin jesteśmy w stanie poznać wiele nowych osób. Osób, które, podobnie jak my, zgłosiły się w tym samym celu. Spontaniczna atmosfera mini-randek, a zarazem idea sesji nastawionej na konkretny cel, sprzyjają skuteczności tego typu spotkań. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które – z uwagi na brak czasu lub z innych powodów – na nie mają kontaktu ze środowiskami umożliwiającymi towarzyskiego zetknięcie z nowymi ludźmi. Klarowność intencji i zainteresowania uczestników speed datingu również pomaga w pokonaniu barier komunikacyjnych, będących utrudnieniem w innych okolicznościach – w klubach bądź podczas imprezy. Istnieje sporo przypadków ludzi, którzy w ten sposób mieli okazję skutecznie rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne (tym bardziej, że uczestnicy sesji otrzymują wiele cennych informacji zwrotnych, np. na temat swojego zachowania podczas poszczególnych rozmów). Kolejną ważną rzeczą jest niezobowiązująca formuła spotkań twarzą w twarz. W tym względzie speed dating często wygrywa z internetowym randkowaniem, gdzie w rzeczywistości nie wiemy do końca, z kim rozmawiamy. I choć idea takich spotkań potrafi z początku wydawać się nietypowa, dynamiczna oraz może wymagać wcześniejszego, odpowiedniego przygotowania – swoją atrakcyjnością i efektywnością przyciąga uwagę coraz liczniejszej grupy ludzi samotnych.


OLI

Tags from the story
, ,