4 rzeczy niezbędne w przedpokoju

Jasny przedpokój z lustrem
Najważniejsza rzecz przy urządzaniu przedpokoju, to wprowadzenie tych elementów, które go optycznie powiększą. | fot.: fotolia.com, 142131233 | autor: Dariusz Jarzabek

W większości przypadków, przedpokój jest dość wąskim i ciasnym pomieszczeniem. Dotyczy to głównie typowych mieszkań o małym metrażu, w których każda dodatkowa przestrzeń jest na wagę złota. Dlatego najważniejsza rzecz przy urządzaniu przedpokoju, to wprowadzenie tych elementów, które go optycznie powiększą. Oto 4 najlepsze, sprawdzone rozwiązania, które Ci w tym pomogą.

Niezawodnym sposobem na powiększenie przedpokoju jest przede wszystkim odpowiednie oświetlenie. Nie wystarczy tylko jedna, górna lampa, nawet jeżeli jest duża i wyjątkowo jasna. Ze względu na to, że zazwyczaj jest to miejsce dość szerokie albo długie i wąskie, warto zainwestować w więcej źródeł światła. Jeżeli jednak chcemy postawić na tylko jedną oprawę, wybierzmy plafon z kilkoma wbudowanymi reflektorami lub wiszącymi lampkami. Dobrze, aby dało się je skierować w różne, przeciwległe strony. Dzięki temu upewnimy się, że rzucają światło w każdy kąt i nie zostawiają niedoświetlonych miejsc. Za to do podłużnego przedpokoju koniecznie zakupmy kilka osobnych opraw, umieszczonych na całej jego długości. Świetnie sprawdzą się tutaj kinkiety, reflektory, albo wbudowane lampy natynkowe.

Kolejna niezawodna metoda to zamontowanie lustra. Jest przydatne nie tylko przy codziennym szykowaniu się do wyjścia z domu, ale również przy optycznym powiększaniu wnętrz. Co więcej, jeżeli w lustrze będzie odbijać się któraś z lamp, dodatkowo rozświetlimy przedpokój. W wąskich korytarzach najlepiej wyglądają długie, duże i wysokie lustra, w których widać całą naszą sylwetkę. Jeżeli umieścimy je naprzeciwko drzwi wejściowych, stworzymy idealną iluzję przestronności.

Jasne kolory to podstawa. Fronty meblowe i kolor ścian

Im więcej światła wprowadzimy do swojego przedpokoju, tym lepiej. Dzięki temu będzie wydawać się przytulniejszy i większy. Dlatego poza lampami i lustrem, powinniśmy zainwestować w pojemne szafki o połyskujących frontach. Meble są niezbędne do przechowywania butów i kurtek. Najlepiej postawić na szafkę lub dużą szafę z lakierowanymi, jasnymi frontami. Matowe będą tutaj mniej wskazane ze względu na fakt, że te połyskujące działają na tej samej zasadzie, co duże lustro. Tym, co optycznie pomniejsza metraż, jest również bałagan i zbyt duża liczba rzeczy czy drobiazgów. Powinniśmy ograniczyć ich ilość do minimum i umieścić większość przedmiotów w zamykanych szafkach.

Ostatnią kwestią jest kolor ścian. W małych przedpokojach stosujmy wyłącznie jasne, pastelowe barwy, a najlepiej odcienie bieli, takie jak kość słoniowa oraz delikatne, kremowe beże. Jeżeli zależy nam na konkretnym kolorze, zastosujmy go w meblach lub dodatkach, albo postawmy na jego najjaśniejszą, najłagodniejszą wersję. Stosując się do wszystkich powyższych zasad, bez problemu stworzymy ładny i komfortowy przedpokój, który będzie sprawiał wrażenie zdecydowanie większego i wygodniejszego.


Materiał partnera zewnętrznego