5 ciekawostek na temat maszynki do mielenia mięsa

Robienie ciastek przy pomocy maszynki do mielenia mięsa
Tradycyjne ciastka mają bardzo prosty skład, a z ich przygotowaniem poradzi sobie każdy właściciel maszynki do mielenia mięsa | fot.: materiał partnera

Maszynka do mięsa to wielofunkcyjny sprzęt kuchenny z tradycjami, które sięgają XIX wieku. Mimo że dziś, ze względu na możliwość kupienia gotowego produktu, jest pomijana w niektórych kuchniach, warto znać jej ciekawą historię i ogrom zastosowań. Być może dzięki ciekawostkom przygotowanym przez specjalistów Zelmer zorientujesz się, że maszynka do mielenia to coś, czego potrzebujesz do codziennego przygotowywania posiłków!

Z tekstu dowiesz się:

  • kto i kiedy wynalazł maszynkę do mięsa,
  • jaką wydajność mają nowoczesne, elektryczne maszynki,
  • jak nazywane są przemysłowe maszynki do mielenia mięsa,
  • jak wykorzystać maszynkę do mielenia w kuchni wegetariańskiej,
  • jak przygotować tradycyjne ciastka z maszynki do mięsa.

Maszynka do mielenia mięsa z pewnością gościła w kuchni Twojej babci i prababci, a może nawet jeszcze starszego pokolenia. Poznaj bliżej historię tego sprzętu i przekonaj się, że Ty także go potrzebujesz!

1.     Historia maszynki do mielenia mięsa

Pierwsza maszynka do mięsa powstała w XIX wieku. Jej pomysłodawcą był Niemiec Karl Drais. Co ciekawe, skonstruował on także inne znane i używane do dziś urządzenia mechaniczne, takie jak maszyna do pisania i pierwowzór pierwszego roweru z ruchomą kierownicą. Od imienia wynalazcy pochodzi nazwa pojazdu kolejowego służącego do nadzoru linii kolejowych – drezyna.

2.     Elektryczna maszynka – co potrafi?

Przez lata maszynka do mięsa zmieniała się w miarę postępu technologicznego. Te urządzenia, które dziś goszczą w kuchniach, wyglądają zupełnie inaczej niż modele sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Ale nie chodzi tylko o estetykę. Zmienił się przede wszystkim sposób obsługi, ponieważ większość dzisiejszych sprzętów tego typu obsługiwana jest elektrycznie – więc działa bez wysiłku użytkownika i bardzo wydajnie. Maszynki Zelmer o największej mocy są w stanie zmielić nawet 2,5 kg mięsa w minutę! To ogromna oszczędność Twojego czasu i energii.

3.     Przemysłowe maszyny do mielenia mięsa

Kolejną ciekawostką jest fakt, że maszynki do mięsa, które wykorzystuje się na szeroką skalę w przemyśle spożywczym, nazywane są potocznie wilkami masarskimi. Termin ten wywodzi się od nazwy urządzenia w języku niemieckim, czyli ojczystym dla Karla Draisa, wspomnianego już wynalazcy maszynki. W niemieckim maszynkę do mięsa określa się jako fleischwolf (mięsny wilk) lub po prostu wolf (wilk).

Takie urządzenia przeznaczone do zakładów masarskich mają pokaźne rozmiary, ponieważ służą do rozdrabniania dużych ilości surowca – są kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy większe od domowej maszynki do mięsa.

4.     Wegetarianie i maszynka do mielenia

Czy wiesz, że maszynka do mielenia mięsa… wcale nie musi przetwarzać tylko mięsa? Nie każdy wie, że tego typu urządzenia bardzo dobrze sprawdzą się także w kuchni wegetariańskiej. W przeciwieństwie do blendera maszynka nie miksuje składników na gładką masę, ale pozostawia charakterystyczną dla poszczególnych produktów teksturę. W związku z tym świetnie nada się na przykład do przygotowania:

  • nadzienia do warzyw faszerowanych,
  • „sernika” z tofu,
  • różnego rodzaju wegetariańskich past kanapkowych,
  • wyciśniętych pomidorów i cytrusów (dzięki wymiennym końcówkom).

5.     Ciastka z maszynki do mięsa

Czy słyszałeś kiedyś o tzw. „ciastkach przez maszynkę”? To wyjątkowy wypiek, którego historia sięga XIX wieku – a to oznacza, że zaczęto je przygotowywać niedługo po wynalezieniu samej maszynki. W 2016 roku ciastka zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie lubelskim.

Tradycyjne ciastka mają bardzo prosty skład, a z ich przygotowaniem poradzi sobie każdy właściciel maszynki do mielenia mięsa. Potrzebujesz:

  • 0,5 kg mąki pszennej,
  • 150 g cukru pudru,
  • 250 g masła,
  • 2 żółtka,
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia.

Jednolitą masę ze wszystkich składników wkładaj po kawałku do komory mielącej maszynki z przystawką do formowania. Ciasto wychodzące w długich pasmach pokrój na mniejsze kawałki. Połóż na blaszce i piecz około 10-15 minut w 180°C. Gotowe!

Sprawdź ofertę Zelmer na maszynki do mięsa i wybierz dla siebie urządzenie, które zajmie ważne miejsce w Twojej kuchni! Wysokiej jakości modele tej marki do gwarancja funkcjonalności i trwałości na długie lata.


Materiał partnera zewnętrznego