Ubezpieczenie szkolne – ze szkoły czy samemu?

Dzieci podczas zabawy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde dziecko uczęszczające do placówki edukacyjnej musi posiadać ubezpieczenie NNW. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie – dylemat rodziców w kwestii szkolnego ubezpieczenia NNW. Warto zdać się na ofertę przygotowaną przez placówkę edukacyjną czy we własnym zakresie poszukać propozycji konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego? Sprawdzamy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde dziecko uczęszczające do placówki edukacyjnej – zarówno do żłobka, przedszkola czy szkoły – musi posiadać ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Nie jest jednak z góry określone, że musi to być polisa wykupywana przez szkołę. Rodzic może zdecydować o tym, że chce samodzielnie wykupić ubezpieczenie.

Ubezpieczenie NNW ze szkoły – tak czy nie?

Większość rodziców – z różnych powodów – decyduje się na ubezpieczenie NNW wykupywane przez szkołę. Często wynika to z niewiedzy o innej możliwości, a niekiedy bywa skutkiem braku czasu w poszukiwaniu ofert we własnym zakresie.

Ubezpieczenie szkolne ma wiele zalet:

  • charakteryzuje się atrakcyjną ceną – jest bowiem wykupywane jako ubezpieczenie grupowe
  • pozwala zaoszczędzić czas – wszelkich formalności dopełnia dyrekcja placówki edukacyjnej.

Problem w tym, że taka polisa może być zupełnie niedopasowana do ryzyka – może nie uwzględniać wszystkich zdarzeń losowych bądź opiewać na niską sumę ubezpieczenia. Skutkiem tego jest np. odmowa wypłaty odszkodowania lub bardzo niska jego kwota.

Za przykład może posłużyć przypadek, kiedy uczniowi za złamanie kości łokciowej z przemieszczeniem ubezpieczyciel wypłacił 90 zł odszkodowania. To może sugerować, że polisa NNW charakteryzowała się niską składką adekwatną do niskiej sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie NNW we własnym zakresie – tak czy nie?

Ubezpieczenie dziecka w szkole z rankomat.pl może okazać się opcją atrakcyjniejszą. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia m.in.:

  • możliwość lepszego dopasowania zakresu ochrony ubezpieczeniowej
  • możliwość samodzielnego dopasowania sumy ubezpieczenia.

Często okazuje się, że ubezpieczenie NNW wykupione samodzielnie obejmuje nie tylko zdarzenia, do których doszło w szkole, ale również w drodze do / z placówki, podczas zajęć pozalekcyjnych czy nawet na wakacjach.

Minusem samodzielnego poszukiwania ofert jest:

  • spora strata czasu
  • możliwa wyższa składka.

Trzeba jednak pamiętać, że polisy proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są zróżnicowane. W znalezieniu korzystnej oferty pomoże porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl. Wystarczy wypełnić formularz, odpowiadając na postawione pytania. W kilka sekund otrzymasz informację zwrotną o konkretnych ofertach. Spośród nich możesz wybrać propozycję dostosowaną do Twoich oczekiwań – zarówno w kontekście zakresu ubezpieczenia, jak i kosztów polisy.


Materiał partnera zewnętrznego