Jaki rodzaj blatu kuchennego warto wybrać i od czego to zależy?

blat kuchenny w minimalistycznej kuchni
Dobranie właściwego blatu to jednak coś więcej niż zaspokojenie potrzeby estetycznej | fot.: stock.adobe.com

Blat kuchenny jest dopełnieniem aranżacji i ma znaczący wpływ na wygląd całej kuchni. Pełni on również ważną rolę użytkową i ma dobrze służyć domownikom podczas przygotowywania posiłków. Urządzając kuchnię mamy już często swoją wizję i wiemy, co się nam podoba, a co nie. Dobranie właściwego blatu to jednak coś więcej niż zaspokojenie potrzeby estetycznej. Jak dobrać właściwy blat do kuchni, aby nie żałować?

Czym się kierować wybierając blat kuchenny?

Istnieją różne rodzaje blatów kuchennych. Różnią się między sobą materiałem, z którego powstały, kolorystyką, trwałością, no i oczywiście ceną. W zależności od tego, jaki blat wybierzemy, inne są też często zalecenia dotyczące jego użytkowania i pielęgnacji. Przy wyborze warto wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę, a także to, w jakim stylu urządzona jest kuchnia. Niektóre rodzaje blatu bardziej pasują do określonego stylu, inne mniej. Jeśli zależy nam na trwałości, a wysoka cena nas nie przeraża, warto postawić na blat kamienny, który jest odporny na uszkodzenia, łatwy w utrzymaniu i dodaje kuchni elegancji. Szczególnie pięknie będzie prezentował się blat granitowy, którego dodatkową zaletą jest to, że się nie nagrzewa. Trzeba w tym wypadku jednak liczyć się z tym, że nie będzie tani. Jego tańszym odpowiednikiem będzie blat z aglomarmuru, będący połączeniem marmuru z żywicą. Wygląda równie pięknie i jest łatwy w czyszczeniu, ale nie wykazuje takiej odporności na wysokie temperatury jak granit. Może to być również zaletą, ponieważ w dotyku nie jest zimny. Osoby, którym zależy na wizualnym ociepleniu kuchni, mogą zdecydować się na blat drewniany, który sprawi, że wnętrze zyska na przytulności, a jego cena nie zrujnuje naszego budżetu tak jak w przypadku granitu. Inną opcją są jeszcze blaty z konglomeratu, podobne do aglomarmuru, ale wytwarzane też z innych kamieni niż marmur, np. z granitu, czy wapnia.

Jak dobrać blat do stylu kuchni?

Blat kuchenny musi dobrze komponować się ze stylem całego pomieszczenia. Przykładowo w kuchni skandynawskiej najefektowniej będzie wyglądał blat drewniany. Można dobrać drewno w różnych odcieniach zarówno do białej kuchni, jak i szarej. Takiej połączenie kolorystyczne stworzy klimat typowy dla skandynawskich wnętrz. Drewniany blat będzie też dobrym wyborem do kuchni rustykalnej, czy urządzonej w stylu ekologicznym. Blaty granitowe natomiast elegancko będą wyglądały w kuchni nowoczesnej, czy nawet minimalistycznej, a także w stylizacji glamour. Konglomeratowe blaty, dostępne w różnych barwach odnajdą się w kuchni eklektycznej, czy innej, w której stawia się na kolor, np. boho.

Każdy rodzaj blatu kuchennego ma swoje zalety i może być dobrym wyborem, pod warunkiem, że zostanie dobrany odpowiednio do potrzeb i stylu całej kuchni. Jeśli lubimy zmiany, nie warto inwestować w najdroższe materiały, które po pewnym czasie mogą się znudzić, a żal będzie się ich pozbyć, jeśli dużo nas kosztowały. Taka inwestycja jest dobra dla osób zdecydowanych na trwałą aranżację, które przywiązują się do dobrej jakości przedmiotów. Taki zakup warto dokładnie przemyśleć, wziąć pod uwagę wyżej opisane czynniki i podjąć decyzję, której nie będziemy żałować.

KOS

Tags from the story
,