Czym charakteryzują się drzwi pasywne?

Drzwi pasywne w mieszkaniu
Drzwi pasywne, to innowacyjne drzwi wejściowe, jakie obniżają utraty ciepła niezależnie od tego, czy są umieszczane w budynkach pasywnych lub w tradycyjnym budownictwie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Budownictwo pasywne zdobywa w Polsce oraz na całym świecie jeszcze większą popularność. Normalną koleją rzeczy jest zaciekawienie pasywnymi drzwiami. Czym konkretnie są? Domy pasywne stanowią opcję względem obecnego budownictwa z powodu przesunięcia nacisku na termoizolację.

Czym są drzwi pasywne?

Drzwi pasywne – co to oznacza? Pod tymże określeniem mieści się profesjonalny typ drzwi, wykonany w celu uzyskania najdoskonalszych parametrów izolacyjności cieplnej. Montując owego rodzaju drzwi w dużym stopniu obniżysz ucieczkę ciepła z wnętrza domu oraz zamówienie energetyczne budynku budowlanego. Drzwi pasywne różnią się od tradycyjnych przede wszystkim większym stopniem izolacyjności cieplnej.

Czym jest technika pasywna?

Technika pasywna to standard, jaki zabezpiecza wszelkie ważne punkty budynku – natomiast wszystko po to, żeby zachować ciepło wewnątrz budynku, równocześnie nie umożliwiając na ochłodzenie go z zewnątrz. Do ważnych punktów możemy w szczególności zakwalifikować drzwi i okna. Wytwórcy drzwi idą za stylami budowlanymi, idąc naprzeciwko potrzebom konsumentów, jacy poszukują cieplnej innowacji jaką jest pasywność stolarki otworowej.

Drzwi pasywne – ważne parametry

Głównym parametrem jest niewątpliwie wskaźnik wchodzenia ciepła U. Dla drzwi montowanych w budynkach pasywnych jego wartość dla pełnych drzwi nie winna przewyższać 0,8 W/(m2K). Wytwórcy niewątpliwie wyszli tymże oczekiwaniom naprzeciwko – we własnej ofercie mają drzwi pasywne o współczynniku sięgającym chociażby 0,5-0,6 W/(m2K). Znamiennie wyprzedzają zatem obowiązujące zasady. Żeby otrzymać tak duże parametry izolacyjne, drzwi pasywne zaopatrzone są w specjalne zestawy podkładek, termoizolacyjne progi kompozytowe bądź aluminiowo-kompozytowe i większe framugi.

Czy warto zamontować pasywne drzwi wejściowe do domu?

Niewątpliwie tak. Drzwi pasywne, to innowacyjne drzwi wejściowe, jakie obniżają utraty ciepła niezależnie od tego, czy są umieszczane w budynkach pasywnych lub w tradycyjnym budownictwie. Owego rodzaju wyjście pozwoli oszczędzać na ocieplaniu, chociażby w przeciętnym domu. Należy jednakże pamiętać, iż obok parametrów termoizolacyjnych skrzydła, framugi oraz progu, na przenikalność termiczną drzwi wpływ ma również montaż. Wykorzystanie niewłaściwych środków uszczelniających lub źle zrobiony montaż mogą spowodować, iż pomimo odpowiednich parametrów samych drzwi, wejście do domu nie będzie odpowiednio izolowane.

Ciepły montaż drzwi zewnętrznych – czemu warto?

Właściwy montaż drzwi pasywnych (mikea.eu/product/thermika-pasiv/)to klucz do ogromnej izolacji chłodnego powietrza z zewnątrz od pomieszczenia budynku. Okolice luków drzwiowych to miejsca zwłaszcza narażone na stratę ciepła w domu – należałoby zwrócić na nie uwagę już podczas budowy, gdyż podatne punkty termoizolacyjne mogą stać się typową piętą achillesową własnego domu.


Materiał partnera zewnętrznego