Dlaczego warto inwestować w stylowe lampy?

Stylowa lampa stojąca
Za pomocą dobrze rozmieszczonych lamp możemy optycznie powiększyć pokój, a także podkreślić jego styl. | fot.: euforma.pl

Urządzanie mieszkania to dla niektórych osób duża przyjemność, dla innych – trudne zadanie. Niezależnie od tego, jakie mamy podejście do aranżacji wnętrz, nie możemy zapominać o bardzo istotnym elemencie: oświetleniu. Często traktujemy wybór lamp po macoszemu, nie przywiązując specjalnej wagi do ich wyglądu i rozmieszczenia. To duży błąd.

Stylowe oświetlenie wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat i pozwala wyeksponować poszczególne części wyposażenia. Co więcej, pomaga skorygować niektóre wady mieszkania, w tym niewielki metraż. Za pomocą dobrze rozmieszczonych lamp możemy optycznie powiększyć pokój, a także podkreślić jego styl. Im więcej źródeł światła, które są „ubrane” w stylowe i designerskie oprawy, tym lepiej. Warto pamiętać również o ich wpływie na naszą psychikę i samopoczucie. Żarówki rzucające światło o ciepłym zabarwieniu stosujemy tam, gdzie odpoczywamy i się relaksujemy, czyli w sypialni, salonie, jadalni; o chłodniejszym – w miejscach wymagających skupienia, np. przy biurku, pod postacią niewielkiej lampki.

Ogromne znaczenie w urządzaniu każdego pokoju mają oczywiście lampy wiszące. Chodzi zarówno o modele umieszczane w centralnym punkcie sufitu, które rzucają rozproszone światło, jak i o te dodatkowe. Przykładowo, gdy mamy duży salon łączony z jadalnią lub aneksem kuchennym, zamontujmy dwie lampy sufitowe: jedną np. nad jadalnianym stołem (będzie podkreślać wygląd i apetyczność potraw), a drugą w pobliżu kanapy i telewizora. W ten sposób w jednej, dużej przestrzeni, wydzielimy dwie odrębne i przytulne strefy. Jeżeli jednak mamy mały salon i niewielką kuchnię, najlepiej umieścić tylko jedną lampę wiszącą, lub stylowy plafon (przylegający do sufitu) oraz zadbać o oświetlenie dodatkowe. W kuchni przybierze ono postać reflektorów lub LED-ów nad przestrzenią roboczą, za to w salonie – eleganckiej lampy stojącej przy sofie, lub kinkietów o ciekawym kształcie.

Lampa Woody Woody

Stylowe oświetlenie wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat i pozwala wyeksponować poszczególne części wyposażenia. | fot.: euforma.pl

Jak wybrać kształt i styl lampy?

Przede wszystkim warto kierować się wyglądem reszty wyposażenia. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej króluje geometryczny minimalizm oraz łączenie prostych, niezdobionych mebli, z intrygującymi dodatkami. Zwykle stawiamy na ozdoby wykonane z naturalnych tworzyw. Przykładem lampy podłogowej, która wpisuje się w takie założenie, jest trójnogi model Tripod Dąb lub Jesion ze sklepu Euforma. Stanowi połączenie stylu skandynawskiego i nowoczesnego, podobnie jak lampa Fil A, wykonana ręcznie ze stalowego drutu i drewna. Wprowadzą nutkę przytulności i oryginalności do każdego wnętrza.

Oczywiście żadne pomieszczenie, a szczególnie sypialnia i salon, nie obejdą się bez designerskiej lampy sufitowej. To właśnie żyrandol lub lampa wisząca podkreślają całą aranżację. Muszą być dobrane tak, aby oświetlać całą przestrzeń, dlatego przy kupnie zwróćmy uwagę na ich rozmiar. Bardzo popularnym rozwiązaniem do sypialni jest montaż dwóch lamp wiszących, zamiast kinkietów czy reflektorów. Idealnie sprawdzą się tutaj lampy z serii Avia, które mają kształt aformicznych, delikatnych kul. Gdy szukamy jednego, większego modelu do salonu, postawmy na coś oryginalnego, np. lampy z serii Wire o minimalistycznym, geometrycznym designie i metalowej konstrukcji, albo zupełnie wyjątkowej, artystycznej Zeppelin Ply Elastic.


Materiał partnera zewnętrznego