Technologia LED w lampach ogrodowych

Ogrodowa lampa LED
Technologia LED ma bardzo dużo zalet o czym z pewnością przekonał się już nie jeden użytkownik tego rodzaju oświetlenia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Technologia LED (z angielskiego light-emitting diode) od ponad 3 dekad jest używana w wielu najrozmaitszych sektorach gospodarki. Diody elektroluminescencyjne są spotykane w przypadku instalacji przemysłowej, lamp samochodowych czy wielkich banerach na budynkach. Jest również jedna gałąź gospodarki, w której wspomniane diody zadomowiły się na dobre, wzmacniając sprzedaż z roku na rok. Branża oświetlenia i lamp ogrodowych – jak technologia LED zrewolucjonizowała współczesne lampy. Zapraszamy do przeczytania artykułu poniżej.

Dlaczego technologia LED jest popularna w oświetleniu ogrodowym

Technologia LED ma bardzo dużo zalet o czym z pewnością przekonał się już nie jeden użytkownik tego rodzaju oświetlenia. Jako pierwszą z nich należy wymienić ekologiczność – lampy ogrodowe LED świecą dłużej i są trwalsze, zużywając mnie energii elektrycznej. Energooszczędność przekłada się więc na domowy budżet – mniej energii zużytej równać się będzie mniejszym rachunkom za prąd. To jednak nie wszystko.

Praca nad oświetleniem ledowym i jego unowocześnianie niezmiennie trwa. Nawet Parlament Europejski wraz z Izbą Kontroli Unii Europejskiej dba o to aby regulacje prawne wymuszały na producentach zmiany w kierunku diod LED. Dlatego też żywotność nowoczesnych lamp ledowych zewnętrznych osiąga wartość nawet 50 tysięcy godzin pracy. Co więcej, olbrzymim autem diod stosowanych w lampach ogrodowych jest fakt, że ich zakres temperatury pracy (od -40 do nawet +85 stopni Celsjusza) gwarantuje dużą bezawaryjność. Reasumując, lampy ogrodowe LED powinny skusić każdego rozważającego zakup kilkoma zaletami – ekologiczność, oszczędność, długotrwałość. Są to bez wątpienia powody, dla których technologia LED zyskała taką popularność w oświetleniu ogrodowym.

Rodzaje lamp ogrodowych LED

W zależności od miejsca przeznaczenia, lampy ogrodowe LED mogą zostać inaczej kategoryzowane przez poszczególnych producentów. Na szczęście w XXI wieku, każdy z nich dba o to aby klienci otrzymywali dokładnie to, czego potrzebują. Dlatego tak jak w przypadku całej branży oświetleniowej, tak w przypadku lamp ogrodowych możemy rozróżniać produkty według wielu cech. Styl, materiał wykonania, miejsce w ogrodzie, kolor, wzornictwo, źródło światła – to tylko niektóre z nich. Do najpopularniejszych lamp ogrodowych, w których zastosowano technologie LED należą:

  • lampy cokołowe LED – niewielkie lampy, przeważnie o wysokości maksymalnie 60 centymetrów. Charakteryzują się podstawową zakończoną oprawą lampy z wymiennym źródłem światła. Idealnie oświetlą każdy element ogrodu w tym kwietniki czy wolne przestrzenie.
  • kinkiety ogrodowe LED – jeżeli szukamy oświetlenia, które nada charakteru aranżacji ogrodowej to kinkiet zewnętrzny (ogrodowy) będzie dobrym wyborem. Lampy do mocowania na ścianie, często dostępne w wielu stylach – nowoczesnym, klasycznym, industrialnym, dekoracyjnym. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
  • słupki oświetleniowe LED – rodzaj lamp, które są doskonałym pomysłem na oświetlenie ścieżek prowadzących wokół domu lub do ogrodu. Dostępne również w wielu stylach – nowoczesnym, klasycznym. Sprawdzą się praktycznie w każdym miejscu w aranżacjach zewnętrznych. Słupki oświetleniowe mogą mieć przeróżną wysokość – występują w wariantach do 50 centymetrów, do 100 centymetrów, a nawet powyżej.

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia LED

Nie ma dokładnie sprecyzowanej agendy, od czego należy zacząć wybór oświetlenia do ogrodu – również w przypadku lamp ogrodowych LED. Wiele zależy od preferencji użytkownika. Na początku jednak warto zadać sobie pytanie – w jakim miejscu potrzebujemy światła. Czy będzie to taras, balkon czy altana ogrodowa? A może najazd czy teren wokół domu? Następnie zalecamy skupić się na stylu aranżacji i ogólnego stylu panującego na terenie posesji. W zależności od tego będziemy dobierać oświetlenie. Ważnym jest również aby dobrać odpowiednią moc oprawy. Niektórzy cenią sobie urokliwy blask, a inni potrzebują jasności absolutnej. W tym miejscu przypominamy, że lampy ledowe zewnętrzne charakteryzują się jasną barwą i mocnym światłem dzięki diodom.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,