Drzwi przesuwne w mieszkaniu. Zobacz, gdzie warto je zastosować

drzwi przesuwne
Niewątpliwą zaletą drzwi przesuwanych jest to, że dzięki nim można zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu | fot.: Porta

Drzwi przesuwne to oszczędność miejsca, a przy tym sposób na oryginalne zagospodarowanie ściany. Odpowiednio dobrany model nie tylko pozwoli skutecznie oddzielić od siebie pomieszczenia, ale też sprawi, że zyskają one zupełnie nowy charakter. Dlaczego warto postawić na drzwi przesuwane naścienne? Jakie wybrać do mieszkania?

Drzwi suwane – oszczędność miejsca


Niewątpliwą zaletą drzwi przesuwanych jest to, że dzięki nim można zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu. Nie w każdym pomieszczeniu jest na tyle dużo miejsca, by skrzydło mogło klasycznie otwierać się. W tej sytuacji, jedyne wyjście to umieszczenie go na ścianie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zamontować drzwi nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że montaż systemu przesuwnego na ścianie uniemożliwi ustawienie bezpośrednio przy niej mebli. Nowoczesne drzwi przesuwne mają na tyle niewielkich rozmiarów mechanizm, że odsuwając np. sofę o 5-10 cm od ściany drzwi bez problemu się za nią schowają. Warto podkreślić, że to właśnie dzięki drzwiom przesuwnym można dowolnie łączyć lub oddzielać od siebie przyległe do siebie pomieszczenia. W ten sposób zyskuje się jedno, duże pomieszczenie lub tworzy 2 odrębne przestrzenie prywatne.


Drzwi przesuwne – naścienne lub wewnątrzścienne z systemem kasetowym

Są dwie możliwości montażu drzwi przesuwnych: na ścianie lub z użyciem systemu kasetowego. Do zastosowania każdego z nich potrzebne jest spełnienie określonych warunków. System wewnątrzścienny z kasetą polega na tym, że skrzydła otwierając się, chowają się w ścianie. Oznacza to, że aby zamontować drzwi z systemem kasetowym wewnątrzściennym, trzeba odpowiednio przygotować ściankę działową. Najlepiej to zrobić na etapie wykańczania nowego mieszkania lub w trakcie remontu generalnego. Zdecydowanie jednak warto włożyć trochę wysiłku, bo efekt jest zaskakujący.

drzwi przesuwne
Łatwiejsze w montażu są drzwi przesuwne w systemie naściennym | fot.: Porta

Łatwiejsze w montażu są drzwi przesuwne w systemie naściennym. Można je zamontować w dowolnym momencie (nie tylko podczas remontu generalnego), trzeba jedynie dysponować wolną przestrzenią na ścianie. Problem w przypadku montażu obydwu rodzajów drzwi, mogą stanowić krzywe ściany lub nieprawidłowo wypoziomowane podłogi.


Drzwi przesuwane naścienne – gdzie je umieścić?


Drzwi przesuwne można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu: od kuchni i jadalni, aż po sypialnię i pokój dziecięcy, czy nawet łazienkę. Jak je odpowiednio zaaranżować? Poniżej kilka propozycji.

• Drzwi suwane w kuchni

Drzwi suwane doskonale sprawdzą się w kuchni o małym metrażu. System przesuwny zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne, otwierane skrzydła. Tym samym, to idealne rozwiązanie do małej kuchni, w której każdy wolny centymetr jest na wagę złota. To również sposób na optyczne powiększenie wnętrza, a w przypadku drzwi z systemem wewnątrzściennym, także interesujący pomysł na szybki dostęp do wydzielonej w praktyczny sposób spiżarki.

• Drzwi przesuwne do łazienki

Drzwi przesuwne w łazience do doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca, zwłaszcza w przypadku małego pomieszczenia. Drzwi łazienkowe zazwyczaj otwierane są na zewnątrz, co dodatkowo powoduje, że wąski i ciasny korytarz staje się niekomfortowy w użytkowaniu, a często pozostawione otwarte drzwi do łazienki zabierają w nim dodatkową przestrzeń. Decydując się na przesuwne drzwi do łazienki zyskujemy wygodę, dodatkową przestrzeń i bardzo elegancki wygląd. Nawet, gdy mamy duży korytarz, takie drzwi – zwłaszcza modele z kolekcji EFEKT – będą efektowną dekoracją całego mieszkania.

drzwi przesuwne w łazience
Drzwi przesuwne w łazience do doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca | fot.: Porta
  • Drzwi przesuwane między kuchnią a jadalnią

Naścienne drzwi przesuwne to dobry sposób na elastyczne oddzielenie od siebie dwóch pomieszczeń. Dobrze sprawdzą się między kuchnią a jadalnią. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można w dowolnym momencie odizolować kuchnię od reszty pomieszczeń lub połączyć ją z jadalnią i uzyskać przestronne, jedno pomieszczenie.

  • Drzwi przesuwne między salonem a sypialnią

Czasem w mieszkaniu brakuje miejsca na dodatkową sypialnię. Jeśli salon jest odpowiednio duży, można wydzielić w nim niewielką sypialnię, za pomocą ścianki działowej i drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne między salonem a sypialnią
Drzwi przesuwne między salonem a sypialnią | fot.: Porta

Drzwi przesuwne – modele godne uwagi


Gdzie szukać solidnych drzwi przesuwnym o modnym designie? Najlepiej w najnowszym katalogu PORTA DRZWI oraz na stronie producenta: https://www.porta.com.pl/produkty/drzwi-lamane-suwane. Można tam znaleźć wiele interesujących propozycji, a wśród nich trzy nowości. Mowa o modelach: SLIDE, BLACK i EFEKT. Co je charakteryzuje?

  • Drzwi suwane SLIDE to uniwersalna propozycja do każdego wnętrza. Wszystko dzięki klasycznemu wyglądowi.
  • Drzwi przesuwne EFEKT łączą w sobie minimalizm z eleganckim designem. Sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Wyróżnia je, praktycznie niewidoczny po montażu system, którego główne elementy schowane są w konstrukcji skrzydła. Cały mechanizm jest sprytnie i estetycznie ukryty w środku i niemal niewidoczny po zewnętrznej stronie skrzydła drzwiowego.
  • Drzwi przesuwane BLACK są dostępne w wersji jedno- i dwuskrzydłowej. Stalowe, czarne elementy systemu to charakterystyczny znak rozpoznawczy drzwi, dzięki czemu prezentują się wyjątkowo efektownie.

Artykuł sponsorowany

Tags from the story