Oświetlenie w domu nie musi być nudne!

Cotton balls
Od pewnego czasu hitem wnętrzarskim są tak zwane cotton balls. Dają one subtelne, miękkie, relaksacyjne światło i są ciekawym dodatkiem do salonów, sypialni czy pokoi dziecięcych | fot.: Fotolia

Oświetlenie zapewnia nam odpowiednie warunki podczas wykonywania codziennych czynności jak sprzątanie, praca, przygotowywanie posiłków. Szczególnie ważne jest ono dla nas podczas pracy, nauki, czytania, a także w łazience podczas wykonywania makijażu i zabiegów pielęgnacyjnych. Ale światło w domu to też element, który tworzy wyjątkowy nastrój i klimat w pomieszczeniach, natomiast lampy stanowią też ozdobę wnętrza. Do dlatego tak chętnie sięgamy po eleganckie karnisze, małe ozdobne lampki, eleganckie żyrandole, lampy z abażurami i inne rodzaje oświetlenia.

Styl wnętrza a oświetlenie

Rodzaj źródeł światła jakie wybierzemy musi pasować do rodzaju wnętrz. Wbudowane w sufit halogeny będą idealne do nowoczesnego i minimalistycznego stylu, kryształowe żyrandole i kinkiety sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour, lampy z jasnymi abażurami będą ładnym dodatkiem do wnętrz w stylu rustykalnym, skandynawskim czy tradycyjnym. Do tradycyjnego gabinetu idealna będzie klasyczna zielona lampa stołowa zwana lampą bankierską. Możemy też wybierać lampy w stylu industrialnym i wiele innych propozycji.

Cotton ball

Od pewnego czasu hitem wnętrzarskim są tak zwane cotton ball. Dają one subtelne, miękkie, relaksacyjne światło i są ciekawym dodatkiem do salonów, sypialni czy pokoi dziecięcych. Ich zaletą jest fakt, że są dostępne w dziesiątkach kolorów, przez co można dobrać odpowiedni wariant do każdego pomieszczenia. Kolorowe kulki można powiesić lub położyć niemal w każdym miejscu, a wszystko zależy od naszej wyobraźni. Co więcej są one stosunkowo tanie, możemy więc kupić ich kilka i łączyć ze sobą, ozdabiać nimi ramy luster, łóżko, parapet, tworząc girlandy świetlne na wzór lampek choinkowych.

Podświetlane meble

Bardzo ładnie wyglądają meble wzbogacone o lampki ledowe. Nadają one meblom lekkości, pozwalają wyeksponować eleganckie przedmioty i dodatkowo rozświetlić pomieszczenie. Samodzielnie nadają się jako delikatne źródło światła, które nie koliduje na przykład z włączonym telewizorem.

Oświetlenie stołu

Pięknie wyglądają specjalne lampy, które są nisko zawieszone nad stołem i koncentrują światło właśnie na tym obszarze. Każdy kto lubi elegancko nakrywać stół i podawać potrawy w pięknej formie, doceni takie rozwiązanie. Dodatkowo nisko zawieszone lampy są bardzo ciekawym elementem ozdobnym wnętrza i nadają mu niebanalny wygląd.

Nie tylko na suficie

Myśląc o oświetleniu domu nie musimy koncentrować się wyłącznie na suficie i ścianach. Oświetlenie może znaleźć się też… na podłodze! Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, szczególnie w tych domach, w których są różnice w poziomach, możemy wtedy wykorzystać specjalne formy oświetlenia np. taśmy LED, aby podkreślić wszelkie stopnie, schody i schodki.

Punktowe oświetlenie

Warto wykorzystać oświetlenie również do tego by z jego pomocą wyeksponować godne uwagi elementy. Może to być designerska rzeźba, malowany ręcznie obraz na ścianie, nietypowa struktura ściany np. naturalna cegła, wnęki w ścianach. Niech elementem oświetlenia będzie też kominek w naszym domu, tradycyjny lub biokominek, od czasu do czasu wykorzystajmy też naturalne światło świec.

Światło pozwoli nam podkreślić piękno wielu elementów w naszych domach, dlatego bawmy się jego formą, korzystajmy z nietypowych rozwiązań, oświetlajmy poszczególne strefy domu na różne sposoby, a na pewno uda nam się stworzyć wyjątkowy nastrój i atmosferę.


APA